Након вишегодишњег, успешног појављивања на такмичењима у препонском јахању на свим значајнијим утакмицама у Србији, КК „Таур“ је добио прилику да буде домаћин једног оваквог догађаја на сопственом терену (фото:КК "Таур")
СРЕДЊА ПОЉОПРИВРЕДНА ШКОЛА
Такмичење у препонском јахању
КК „Таур“ Средње пољопривредне школе из Шапца, ове суботе 8. јуна, домаћин својеврсног спектакла. Од 10 до 16 часова, на простору школске економије, после неколико деценија у Шапцу, такмичење у препонском јахању. Улаз слободан
Након вишегодишњег, успешног појављивања на такмичењима у препонском јахању на свим значајнијим утакмицама у Србији, КК „Таур“ је добио прилику да буде домаћин једног оваквог догађаја на сопственом терену. Могућност да угосте такмичаре у Шапцу није дошла случајно. Наиме, у Средњој пољопривредној школи су од 2010. године промишљено улагали у амбијент намењен јахању, смештају коња и уопште развој коњичког спорта. Резултат овог стратешког опредељења донео је шабачкој Пољопривредној школи у протеклој деценији препознатљивост не само у Србији, већ и бројним сличним образовним установама широм Европе.
-Идеја нам је била да спојимо традицију и љубав према коњичком спорту са образовањем. Школа јахања на нашој економији је заживела 2013. године, а како су наши полазници расли, расле су и амбиције и потреба да њихову вештину и знање представимо и ван локалних оквира- истиче Предраг Савић, директор СПШ и тренер такмичарске екипе Тауроваца.
Пет година од почетка рада Школе јахања (2018.), основан је КК „Таур“, а током првог екипног наступа априла 2018. године, мали Тауровци побрали су бројне симпатије и прво злато за Клуб. Међутим, оно што им је тада било битније од такмичења је чињеница да су препонско јахање после више од пола века вратили у Град.
Пет година од почетка рада Школе јахања, основан је КК „Таур“(фото: КК "Таур")
-Препонско јахање је било популарно у Шапцу до измештања старог Хиподрома са Тркалишта, после тога су неки такмичари наступали за београдске и новосадске клубове, али у нашем граду није поново заживело. Када смо се одлучивали за дисциплину којојм ћемо да се бавимо, имали смо у виду богату историју, али и чињеницу да је ово олимпијска дисциплина. Пошто наш Спортски савез не препознаје школу као субјект на такмичењу, основали смо клуб- објашњава Предраг Савић који је са 22 године постао најмлађи савезни судија у старој Југославији, данас активан у судијској организацији кроз разне функције и као судија.
Уконкуренцији са најуспешнијим српским јахачима на грлима завидног педигреа, вредним и неколико десетина хиљада евра, наступају са коњима откупљеним из кланице или избављеним из неке друге невоље и готово никад се у Шабац не враћају без медаље. Због тога су данас Тауривци међу државним познаваоцима коњичког спорта познати као тим који осваја медаље преданошћу и срцем.
Део такмичарске екипе Тауроваца са тренером Предрагом Савићем (фото: КК Таур)
Међу успесима којима се поносе наводе прошлогодишњу победу Огњена Јанковића, у категорији младих јахача Купа Србије, бројне тријумфе Јоване Арсеновић, злато Касијане Марковић на Септембарском турниру 2022. године, поново Касијанин пехар са отвореног Првенства Београда 2022. године, вицешампионску позцицију Саве Марковића 2019. године у категорији деце, али и свако одличје и медаљу било којег од својих такмичара у лакшим категоријама.
Упоредо са вештинама полазника и такмичара, развијан је и простор на којем тренирају. Поред терена подигнута је и хала за јахање. Пре извесног времена из клупа је изашла и последња од три генерације узгајивача спортских коња која се школовала у просторијама Средње пољопривредне школе.
Савез за коњички спорт Србије за олимпијске и ФЕИ дисциплине Премијерна такмичења у прескакању препона увек доносе нешто посебно. Ови догађаји стварају непоновљиву енергију и трајне успомене и зато смо неизмерно поносни што смо део предстојећег такмичења у Шапцу, у сарадњи са домаћином КК Таур. Придружите нам се и доживимо заједно ову чаробну атмосферу. ФБ страница Савез за коњички спорт Србије за олимпијске и ФЕИ дисциплине
Поздрав пред утакмицу (фото: КК Таур)
Препонско јахање је дисциплина настала у другој половини XVIII века. Прва званична препонска утакмица је одржана за време петодневног сајма у Ислингтону у Лондону 1876. године. Суђење је такво да скоро сваки посматрач може да региструје и сабере казнене поене (осим на воденом рову где још увек постоји посебан судија) и отприлике процени ко ће бити у пласману. Честе измене и допуне правилника, као и оснивање Светске коњичке федерације (FEI – International Federation for Equestrian Sports) су приближили овај спорт и људима који се њиме не баве.
120 година СПШ
Такмичење у прескакању препона је део програма обележавања 120. годишњице Средње пољопривредне школе у Шапцу. Следећег викенда на истом простору планирана је изложба кућних љубимаца. Т.Т.