Инфо

15. јул 2025.15. јул 2025.
Фото: Глас Подриња/Југа

Фото: Глас Подриња/Југа

Поводом дана борбе против наркотика под слоганом: „Прекините ланац. Зауставимо организовани криминал.”

Не постоје лаке и тешке дроге

Не започињу сви у мрачном ћошку школског дворишта, и није у питању само популација адолесцената, све више има и „успешних конзумената“, оних који посежу за дрогом у сврху стимулације и смирења, као помоћ у трци за остваривањем каријере и зараде новца
Упознавање јавности о опасности овог проблема и сузбијање криминала везаног за дрогу су најважнији циљеви свих организација које обележавају овај дан. На тему наркоманије за Глас Подриња говори др Мира Борчић, спец. психијатрије у Општој болници Шабац.

др Мира Борчић, спец. психијатрије, Фото: Општа болница Шабац


Како гласи дефиниција наркоманије, да ли је то болест или поремећај?

-Наркоманија спада у болести зависности од неке психоактивне супстанце (ПАС), која унета у организам, мења свест или друге психичке функције. То је хронична, рецидивирајућа болест мозга. Истовремено, наркоманија представља велики психосоцијални феномен, са низом последица на телесно, психолошко, породично, социјално и радно функционисање пацијента. Уз болести зависности често се осим термина „зависност“, срећу и термини „злоупотребе или штетне употребе“.
Фото: "Глас Подриња"


- Особа која никада током живота не дође у контакт са дрогом, неће никада ни постати зависник. За развој зависности потребна је супстанца, а оне су нажалост, широко доступне -


Да ли је могућа „контролисана“ употреба наркотика?

-То је термин под којим се данас подразумева „рекреативна“ употреба ПАС, када особа још увек мисли да има контролу над употребом психоактивних супстанци. Супстанцу поновљено узима због почетног осећаја релаксираности, еуфорије, повећане будности, повећања енергије, али зависност још није развијена. Из ове групе се регрутују будући зависници. Употреба ПАС започиње као животни стил, свестан избор, улазак у нове вршњачке групе у које мами жеља за новим и непознатим, али врло брзо, брже од очекиваног, упада се у замку зависности, и тада је за повлачење већ касно.
Фото: "Глас Подриња"


Да ли је приметно повећање броја зависника и каква је њихова старосна структура?
-У тренду је пораст како броја зависника, тако и ранијег улажења у сам проблем. Данас се старосна граница спушта на период ране адолесценције. Деца већ са 12-13 година, долазе у први контакт са дрогама. Ниске цене наркотика и велика доступност, доводи до великог пораста пре свега конзумената, а последично и пораста броја зависника. Према незваничним подацима, чак 70 процената младих у Србији пробало је неку психоактивну супстанцу.
Фото: "Глас Подриња"


Не започињу сви у мрачном ћошку школског дворишта, и није у питању само популација адолесцената, све више има и „успешних конзумената“, оних који посежу за дрогом у сврху стимулације и смирења, као помоћ у трци за остваривањем каријере и зараде новца. Осим старосне структуре која је шаролика, измењена је и социјална структура зависника. Некада су они припадали само вишим социјалним сталежима. Данас их је све више из нижег и средњег социјалног сталежа. Најмлађи регистрован зависник у Србији имао је само 12 година.

Које супстанце се најчешће користе?
Највише коришћена психоактивна супстанца, као први контакт са ПАС на нашем терену је канабис (марихуана) и екстази (тзв.“ексери“), али све мање заостаје и кокаин. Затим, у жудњи за што јачим ефектом прелази се на опијате. Код најтежих зависника у питању је зависност од хероина.
Фото: "Глас Подриња"

„Рекреативно“ дрогирање тз. „лаких дрога“, само повремено, суботом увече када се изађе у град ради бољег провода, никако није прихватљиво. Првенствено не постоји подела на лаке и тешке дроге. Свака психоактивна супстанца је штетна по здравље. Марихуана као најчешћа „рекреативна дрога“ слаби меморију. Код особа које имају предиспозицију за појаву психозе, може бити главни окидач психотичне епизоде. Екстази се такође сматра „рекреативном дрогом“, али као и канабис и екстази нарушава когнитивне спосбности, може да изове налете сомато-вегетативне анксиозности до нивоа паничних напада, да доведе до појаве суманутих идеја, насилног понашања. Кокаин се такође сматра „лаком или рекреативном дрогом“, али и краткотрајна, повремена употреба, може довести до кардиолошких и цереброваскуларних оштећења.
Деца већ са 12-13 година, долазе у први контакт са дрогама

Колико година имају најмлађи пацијенти у шабачкој болници а колико најстарији?
- Најмлађи пацијнти су у периоду ране адолесценције 14 - 15 година, увек их доводе дежурне екипе Хитне помоћи или породица у стањима акутне интоксикације. Најстарији пацијнти су животне доби око 60 година и они су малобројнији. То су пацијнти који су касније почели са употребом психоактивних супстанци и касније развили зависност.
Првенствено не постоји подела на лаке и тешке дроге. Свака психоактивна супстанца је штетна по здравље


Који је проценат пацијената на Одељењу психијатрије Опште болнице због употребе наркотика?
- На Одељењу психијатрије ОБ у Шапцу ретко имамо пацијенте који се лече само због проблема зависности. За континурано болничко лечење оваквих пацијента немамо услове. У нашој служби постоји амбулантно увођење супституционе терапије и амбулантно праћење таквих пацијената. Пацијенти код којих постоји неопходност за болничким психијатријским лечењем упућују се у специјализоване установе, као што је Специјална болница за лечење болести зависности „Драјзерова“ у Београду. На нашем Одељењу, на првом месту по броју пацијената који се лече од болести зависности још увек је зависност од алкохола.

Који су први знаци, односно шта би требало да алармира родитеље да посумњају да је дете користило неку од ПАС?
- Најбитније је да било коју промену у понашању детета не треба покушавати приписати нечем другом: пубертету, бунтовништву, летаргији или просто „тим годинама“. Сваку промену у понашању детета, потребно је добро анализирати. Ако постоји сумња на употребу неке супстанце, урадити и урин тест. Живот особе зависне од употребе ПАС, своди се на једну једину ствар – „како доћи до нове дозе“. У тој потрази неће презати ни пред једним средством - лагаће, варати, манипулисати, красти ствари и новац из куће, прибећи и криминалним радњама када остали ресурси пресуше. Запостављају дотадашње обавезе, односи са породицом ће захладнети, ниво емпатије код њих пада и неће их дотицати ништа што се око њих дешава, као ни последице које трпе њихови најближи. Потез у коме родитељи најчешће греше, јесте што мисле да што више уступака и толеранције учине детету које се дрогира, оно ће схватити и уразумити се, али неће! То само додатно пролонгира агонију. Не треба чекати да се проблем препозна када дође до нивоа зависности, јер лечење је тада мукотрпно и неизвесно, треба реаговати на први контакт са психоактивним супстанцама!!

Процес лечења и доступност терапеутских средстава и метода код нас?
- Процес лечења осим детоксикације, супституционе терапије, остале симптоматске фармакотерапије, захтева учешће и подршку породице у лечењу. Без подршке породице, успех у лечењу се не може очекивати. Код наркоманије као и код осталих болести зависности, лечи се појединац, али и породица као систем.

Значај превенције
- Са превенцијом треба почети од најранијег школског узраста. Не подржавати их у избору погрешних идола. Усмеравати их на развој здравих животних стилова. Бити упућен са ким се друже и проводе слободно време. Предочити им свакодневно катастрофалне последице наркоманије и истицати да не постоје лаке и тешке дроге, без обзира на широко распрострањену пропаганду. И још једном да поновим, не чекати да дође до развоја зависности, него препознати први контакт са психоактивним супстанцама и одмах реаговати!
Глас Подриња/ Славица Гајић

Најновији број

10. јул 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa