Инфо

10. септембар 2024.10. сеп 2024.
Бета

Бета

Помоћ путницима приликом евидентирања за путовања у ЕУ и Шенген

Како преноси Бета, у туристичким агенцијама у Србији још не знају које ће податке путник из наше земље у државе ЕУ, шенгенске зоне и остале морати да достави од 10. новембра ове године за формулар који су оне увеле, али су рекли да ће помоћи свима којима је потребна подршка јер ће се то попуњавати онлајн.

Систем уласка и изласка (Ентрy/Еџит Сyистем - ЕЕС), односно евиденција уласка у 30 земаља за путнике којима није потребна виза за приступ Европској унији је бесплатна, како је предвидела ЕУ. То је први корак или пробни период за увођење идућег пролећа дозволе за приступ земљама чланицама кроз Европски систем за информисање и ауторизацију (ЕТИАС).

Пропис о тој дозволи ће се примењивати од маја 2025. године за путовања у укупно 30 европских земаља: у све ЕУ чланице, осим Ирске и Кипра, као и Лихтенштајн, Норвешку, Исланд и Швајцарску.

Пропис ће се односити на путнике из 60 земаља, међу којима су САД, Аустралија, Велика Британија, Украјина, Јапан, Бразил, Аргентина, као и на земље Западног Балкана - Србију, Црну Гору, Босну и Херцеговину, Северну Македонију и Албанију.


Постоји страховање да би задржавање на свим граничним прелазима, било да су на земљи, води или аеродрому, могло трајати дуже него до сада јер би ради евиденције уласка требало да се скенирају прсти и лице, па је питање да ли ће се сви путници лако снаћи, слушајући упутства.


Ново правило за пријављивање које ће важити од 10. новембра је, како су објаснили европски званичници, "ствар евидентирања, а не провере". Систем путницима неће слати повратну информацију, не издају се додатни документи за прелазак границе неке од ЕУ земаља и не постоји могућност забране уласка у ЕУ само на основу попуњеног формулара.

Тако, како су навели, могу да прате ко улази и колико остаје у ЕУ, а сврха је да се убрза прелазак границе, јер више неће бити "лупања" печата у пасоше.

Систем ће, додаје Бета, бити централизован, па ће регулаторно тело ЕУ за миграције моћи у реалном времену да зна шта се догађа, док је досад свака држава посебно бележила податке који су се размењивали ако постоји посебан захтев.

При уласку у 30 европских земаља регистроваће се име путника, тип пасоша, биометријски подаци попут отисака прстију и фотографија лица, као и датуми и места уласка и изласка.

Када се једном попуни, формулар ће важити три године, али ће бити провераван при сваком преласку границе, те више неће бити потребе за печатирање пасоша осим на Кипру и у Ирској где ће остати на снази.


ГП

Најновији број

3. октобар 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa