Инфо

5. октобар 2024.5. окт 2024.
Фото: Pixabay

Фото: Pixabay

Важна ставка у борби са вирусима

У шабачким апотекама приметна је већа тражња за суплементима за јачање имунитета, витаминима и пробиотицима. Иако се повремено препарати одређених произвођача не могу пронаћи на рафовима, дуготрајнијих несташица нема
Шапчани су у великој мери схватили значај превенције, па на јачање имунитета гледају као на битну ставку у борби са вирусима. Међутим, са коришћењем суплемената не треба претеривати. Апотекари наводе и да је приметно повећана потражња за антибиотицима, које никако не треба узимати “на своју руку”.

Услед нагле промене времена, захлађења, а потом и варирања временских прилика од хладнијих ноћи и јутара до топлих дневних температура, повећао се и број пацијената који се јављају у апотеку са симптомима прехладе.

Фото: Canva


- То су углавном вирусне инфекције које су праћене главобољом, боловима у грлу, цурењем из носа, умором, кашљем, кијањем и благо повишеном температуром. Осим терапије која је симптоматска, повећана је и потражња за препаратима за јачање имунитета како би се повећала одбрамбна способност организма. То су углавном мултивитамински и мултиминерални препарати који у свом саставу садрже омега-3 масне киселине, затим витамине C, Е, А, D, а од минерала најтраженији су цинк, селен, магнезијум, бакар. Веома често се у суплементима налазе и ,,добре бактерије” у виду пробиотика, који подстичу одбрамбену функцију система за варење. Природни препарати на бази ехинацее и прополиса су такође добри за јачање имунитета, као и препарати који у себи садрже бета глукан који је усклађивач имуног система. Већина прехлада у овом периоду је вирусног порекла, и у том случају антибиотици нису потребни, а доста пацијента посеже за антибиотицима. Са њима треба бити опрезан због могуће резистенције и не узимати их без утврђене дијагнозе прегледом лекара – наводи фармацеут Слађана Живановић.

Слађана Живановић


Исхрана богата витаминима
Општи савети за јачање имунитета односе се на усвајање здравих животних навика: довољно квалитетног сна, физичка активност, боравак у природи. Јако је важна исхрана са што више воћа и поврћа, унос довољне количине течности, избегавање алкохола и цигарета.

- Правилном исхраном избегавају се потенцијална обољења која се јављају услед слабљења имунитета. Оптимална исхрана обезбеђује благотворан утицај на здравље појединца - ако се човек храни неадекватно, може ослабити свој имуни систем. Грешке могу бити недовољан или прекомеран унос беланчевина, превише масти и шећера, неправилан унос витамина и минерала. Поремећаји који настају због ослабљеног имунитета углавном се појављују као подложност респираторним инфекцијама. За јачање имунитета треба јести супе, варива од поврћа са доста шаргарепе, цвекле, парадајза, свежег купуса. Треба јести што више свежих салата, све врсте воћа. Пробиотици су одличан избор за јачање имуног система. Они мењају микробиолошку равнотежу организма у позитивном правцу. Извор природних пробиотика из хране су кисело млечни производи – наводи нитриционисткиња Данијела Цвејић.

Фото: Canva


Суплементи су додатак а не замена
Усвајањем „здравих“ навика може се трајно утицати на побољшање имуног система и обезбедити телу могућност да се само бори са вирусима и бактеријама.

- Поједини суплементи се уопште не препоручују особама са одређеним здравственим проблемима, због чега је увек добро посаветовати се са лекаром или фармацеутом око избора – поручује Живановићева и додаје да препарати за јачање имунитета су додаци исхрани који никако нису замена за намирнице и све што подразумева здрав и правилан начин исхране.
С.Г.

Најновији број

5. децембар 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa