Инфо

20. април 2025.20. апр 2025.
Privatna arhiva

Privatna arhiva

Две републичке награде за ученице Средње пољопривредне школе у Шапцу

Јована и Исидора међу најбољима у Србији

Јована Петровић, ученица четвртог разреда, смер пољопривредни техничар, освојила је прво место у Србији под менторством професорке Слађане Мирковић. Исидора Костић, такође ученица четвртог разреда, смер техничар хортикултуре, заузела је друго место, а њена менторка била је професорка Милена Стаменић

Ученице Средње пољопривредне школе у Шапцу оствариле су велики успех на 39. Републичком такмичењу у пољопривреди и хортикултури одржаном у Вршцу. Јована Петровић, четврти разред, смер пољопривредни техничар, освојила је прво место у Србији под менторством професорке Слађане Мирковић. Исидора Костић, такође четврти разред, смер техничар хортикултуре, заузела је друго место, а њена менторка била је професорка Милена Стаменић.

Прва важна награда
Конкуренција је била оштра, надметало се 23 пољопривредна техничара у дисциплинама садње поврћа у пластеницима, док су се техничари хортикултуре своје умеће показали у формирању украсно- цветних жардињера на отвореном. Комисију су чинили стручњаци из Института за примену науке у пољопривреди из Београда, као и инжењери пољопривреде и привредници. Утисци су, како је пренето, да Србија може да буде поносна на младе људе који не само да поседују знање, већ су и истински заљубљеници у своју струку, због чега не треба да се плаши за своју будућност у тој стратешкој привредној грани.

Јована Петровић је са максималним бројем бодова тријумфовала у обе такмичарске дисциплине- на теоријском тесту, који је обухватио градиво из свих стручних предмета од прве до четврте године, и на практичном делу, где је демонстрирала вештину садње плодовитог поврћа.

-Конкуренција је била изузетно јака, али ми је ова победа веома значајна. Ово ми је прва важна републичка награда. Планирам да упишем Пољопривредни факултет, наставим школовање у том смеру и останем у струци- каже Јована.

Фото: Приватна архива



Креативност и машта
Исидора Костић је измакло златно одличје за пола бод
а, али је друго место на републичком нивоу такође велики успех. Она је првог дана имала теоријски тест са питањима из свих стручних предмета, а другог је практично применила знање уређујући цветну леју декоративним жбуњем и цвећем.

-Припремали смо се целе школске године, јер су то све стручни предмети. Последња четири дана смо практичан рад вежбали и понављали безброј пута. Конкуренција, не могу да кажем да је била тешка, али није била ни лака. Било је напорно, али и лепо искуство. Понећу јако лепе успомене са тог такмичења- напомиње Исидора која додаје да јој бављење хортикултуром помаже да досегне границе маште.
-Хортикултура је дивна јер нам омогућава да испољимо креативност. Волим рад са биљкама и прављење цветних аранжмана, јер тако развијамо нашу машту. На тај начин активирамо наш ум, али и цело тело у процесу рада. За разлику од теорије, практичан рад подразумева да визуализујете како би то требало да изгледа у будућности- појашњава она.

Исидора је већ остваривала запажене резултате у аранжирању цвећа на Фестивалу ружа у Липолисту, а њена менторка Милена Стаменић истиче да се ученици веома озбиљно припремају за оваква такмичења.

Успех као традиција
-Исидори је злато измакло за пола бода, али резултат је и даље одличан. Припреме трају током целе године, јер тест обухвата целокупно стечено знање. То свакако захтева континуиран рад и припрему која траје од самог почетка. За практичан рад смо се посебно спремали, вежбајући неколико дана пре такмичења- каже професорка Стаменић.

Хортикултура је дивна јер нам омогућава да испољимо креативност. Волим рад са биљкама и прављење цветних аранжмана, јер тако развијамо нашу машту. На тај начин активирамо наш ум, али и цело тело у процесу рада. За разлику од теорије, практичан рад подразумева да визуализујете како би то требало да изгледа у будућности

Она додаје да је у хортикултури важно применити знање у пракси и развити вештине неопходне за рад у струци. То је, подвлачи, на неки начин и нека врста заната, јер се све оно што раде примењује у пракси и ученици заиста на тај начин лакше и уче и стручно се оспособљавају. Подједнако је важно и мотивисати ђаке, што некад може представљати прави изазов.

-То је најтеже у мојој струци- да их мотивишем на самом почетку. Психолошка припрема је такође веома важна, да стекну самопоуздање и буду свесни колико и шта могу, па тек онда иде и теорија и пракса. Не уписујемо сваке године ученике на смер хортикултура, али сви дођу спремни на такмичења и то резултати и потврђују. Прво и друго место су делила по два ученика, што значи да се деца заиста припремају, конкуренција је јака. Ученици овог смера традиционално постижу успехе на такмичењима, о чему сведоче резултати годинама уназад- закључује Милена Стаменић.

Успеси ученика Средње пољопривредне школе у Шапцу потврђују да је ова образовна установа расадник младих стручњака и будућих лидера у области пољопривреде и хортикултуре.
Глас Подриња/Драгана Димитријевић

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa