Јовани Гајић из Клења потребно 55.000 евра за лечење у Русији
Јована Гајић (1996) из Клења прве тегобе осетила је у марту 2023. године када је дошло до снижења вида на десном оку уз непријатност на покрет ока и трњење десних екстремитета. У неколико наврата имала је трњење врхова прстију које би трајало до две недеље.
-Почело је тако што прво нисам видела на једно око, па ми је онда отказала рука, нога. Била сам у шабачкој болници пет дана на пулсној терапији. Вратила сам се кући делимично опорављена. Потом су ме упутили на магнетну резонанцу и ту констатовали да је вероватно мултипла склероза- прича Јована.
Клинички центар где су је упутили је потврдио ту дијагнозу. Дијагностикована је мултипла склероза релапсно- резистентна форма.
-После месец дана сам добила експерименталну терапију. У питању је кесимпта. Након што сам почела да је примам, на годину дана ми се стање поправило. Почела сам чак и да тренирам. Касније су почели да се јављају проблеми на које сам указивала лекару, али ми је рекао да је то најбоља терапија за ту дијагнозу- прича.
Лечена је пулсном и кортикостероидном терапијом, али су током праћења уочене нове лезије на вратном и торакалном делу кичмене мождине уз клиничко погоршање и појаву системских нежељених ефеката.
-Наставила сам да примам терапију коју сам добила преко Републичког фонда за здравствено осигурање. Почели су да се јављају болови у колену, па проблеми са циклусом, инсулинска резистенција, болови у бубрезима... Случајно сам сазнала за једног лекара, урадила токсиколошке налазе и установили су да та терапија утиче на мој мозак. Почеле су да се повлаче лезије на мозгу, али су на вратном и торакалном делу кичме почеле да се повећавају. Органи су полако почели да слабе и можда би за годину дана неки почели да отказују- додаје Јована.
Фото: Буди хуман Након консултација са клиником у иностранству предложено је лечење трансплантацијом матичних ћелија (ХСЦТ третман).
-Један лекар ме упутио да покушам да аплицирам за лечење у Русији, што сам и учинила. После десетак дана су ме позвали, дали ми термин. Ја сам прихватила и надам се да ћу до 19. јануара 2026. године успети да скупим новац- каже она.
Средства су потребна за ХСЦТ третман, специјалистичке прегледе, путне трошкове и трошкове смештаја у току лечења.
-Од терапије коју примам мора да прође шест месеци како бих могла да одем на трансплатацију матичних ћелија. Разговарала сам са много људи који су задовољни. Немања, момак из Прњавора, са којим сам се консултовала, пре две године је прошао кроз трансплантацију и већ две године нема лезије нема других проблема. Каже да му је баш помогло и да је друга особа. Мене су из болнице одмах учланили на Фејсбук страницу где људи деле искуства са трансплантацијом- истиче.
У среду је званично постала корисник Фондације „Буди хуман“, с обзиром на то да овај вид лечења изискује високе трошкове, око 55.000 евра, потребна је помоћ свих хуманих људи у виду донација.
-Нисам очекивала да ће се вест проширити овом брзином, што буди веру да ћу успети да прикупим неопходна средства до јануара- закључује Јована.