Инфо

1. август 2024.1. авг 2024.
Фотографија краља Александра Обреновића  из 1896. године

Фотографија краља Александра Обреновића из 1896. године

Причам ти причу
Архив

Фотографија краља Александра Обреновића из 1896. године

Алек­сан­дар Обре­но­вић (1876 —1903), био је син кра­ља Ми­ла­на и кра­љи­це На­та­ли­је Обре­но­вић, и по­след­њивла­дар из ди­на­сти­је Обре­но­вић. Уби­јен је у Мај­ском пре­вра­ту 29. ма­ја/11. ју­на 1903. го­ди­не.

Ин­те­ре­сант­но је да је он био пр­ви срп­ски краљ ко­ји je ро­ђен у Бе­о­гра­ду, a име је до­био по свом ку­му ру­ском ца­ру Алек­сан­дру II. Био је је­ди­но де­те кра­љев­ског па­ра чи­ји је брак био при­лич­но тур­бу­лен­тан и ути­цао је не са­мо на мла­дог пре­сто­ло­на­след­ни­ка, не­го и на од­но­се у др­жа­ви.

На­кон раз­два­ја­ња кра­љи­це и кра­ља, 1886. го­ди­не, мла­ди пре­сто­ло­на­след­ник од­ла­зи у ино­стран­ство да жи­ви са мај­ком. Пре­ма усло­ви­ма не­зва­нич­ног раз­во­да, њих дво­је су жи­ве­лу у Вис­ба­де­ну у Не­мач­кој. Ипак, две го­ди­не ка­сни­је краљ Ми­лан је зах­те­вао да се Алек­сан­дар вра­ти код ње­га, што је На­та­ли­ја од­би­ла, али је два­на­е­сто­го­ди­шњи кра­ље­вић узет од мај­ке, и по­слат у Ср­би­ју. Кра­љев­ски пар се зва­нич­но раз­вео 1888. а вла­дар Ср­би­је је по­чет­ком 1889. го­ди­не из­не­на­да под­нео остав­ку на ме­сто кра­ља и пре­нео кру­ну на си­на. С об­зи­ром да у том тре­нут­ку Алек­сан­дар ни­је имао ни пу­них 13 го­ди­на, до пу­но­лет­ствау ње­го­во име је вла­да­ло На­ме­сни­штво ко­је су чи­ни­ли: Јо­ван Ри­стић, Јо­ван Бе­ли­мар­ко­вић и Ко­ста Про­тић. Го­ди­ну да­на пре зва­нич­ног пу­но­лет­ства краљ се про­гла­сио пу­но­лет­ним, 1893. го­ди­не, уки­нуо На­ме­сни­штво и пре­у­зео власт.

Дру­ги др­жав­ни удар из­вео је уки­да­њем Уста­ва Ср­би­је из 1888. и вра­ћа­њем на сна­гу уста­ва из 1869. го­ди­не, ма­ја 1894. Свог оца, кра­ља Ми­ла­на, по­звао је 1897. да пре­у­зме по­ло­жај вр­хов­но­га ко­ман­дан­та вој­ске. Оно што је обе­ле­жи­ло вла­да­ви­ну кра­ља Алек­сан­дра је брак са двор­ском да­мом кра­љи­це На­та­ли­је. Ова ве­за је на­и­шла на оп­ште нео­до­бра­ва­ње, а не­за­до­вољ­ство ње­го­вом вла­да­ви­ном и кра­љи­цом Дра­гом до­ве­ло је до офи­цир­ске за­ве­ре и Мај­ског пре­вра­та, у ко­ме су уби­је­ни краљ и кра­љи­ца.

Ме­ђу­оп­штин­ски ис­тор­иј­ски ар­хив у Шап­цу по­се­ду­је фо­то­гра­фи­ју кра­ља Алек­сан­дра Обре­но­ви­ћа из 1896. го­ди­не ко­ја је на­ста­ла у фо­то­сту­ди­ју у Би­ја­ри­цу. Мла­ди краљ је то­ком 1895. го­ди­не бо­ра­вио у Би­ја­ри­цу код мај­ке где је и упо­знао сво­ју бу­ду­ћу су­пру­гу Дра­гу Ма­шин и прет­по­ста­вља се да је та­да за­по­че­ла њи­хо­ва ве­за за ко­ју су сви ве­ро­ва­ли да ће би­ти са­мо аван­ту­ра.

М.Ж.Б.

Иа­ко је вла­да­ви­ну по­след­њег кра­ља из ло­зе Обре­но­вић те­шко опи­са­ти у не­ко­ли­ко ре­че­ни­ца, овај пе­ри­од срп­ске исто­ри­је обе­ле­жи­ле су уну­тра­шње не­су­гла­си­це, раз­ми­ри­це, че­сте про­ме­не вла­да и при­бли­жа­ва­ње Ру­си­ји.

Најновији број

3. јул 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa