Инфо

19. септембар 2024.19. сеп 2024.
Летопис  Шапца   1933-1944.

Летопис Шапца 1933-1944.

Причам ти причу
Библиотека

Летопис Шапца 1933-1944.

Ори­ги­нал­ни ру­ко­пис „Ле­то­пи­са Шап­ца“ про­те Гри­го­ри­ја Гли­ше Ба­бо­ви­ћа чу­ва се у За­ви­чај­ном оде­ље­њу Би­бли­о­те­ке ша­бач­ке још од 1983. го­ди­не. Пре­дао га је про­тин син Бо­шко Ба­бо­вић, не­ка­да­шњи уред­ник кул­тур­не ру­бри­ке „По­ли­ти­ке“. Са­сто­ји се из два де­ла: пр­ви об­у­хва­та исто­ри­ју гра­да од ње­го­вог осни­ва­ња до 1933. го­ди­не, а дру­ги пе­ри­од од до­ла­ска про­те Ба­бо­ви­ћа на слу­жбу у Ша­бац до ње­го­вог осло­бо­ђе­ња у Дру­гом свет­ском ра­ту, тј. пе­ри­од од мар­та 1933. до 23. ок­то­бра 1944. го­ди­не. За­пи­си о жи­во­ту у гра­ду су до­пу­ње­ни но­вин­ским члан­ци­ма из ло­кал­них и дру­гих ли­сто­ва („Под­рин­ски ве­сник“, „Ша­бач­ки гла­сник“ „По­ли­ти­ка“, „Прав­да“, „Вре­ме“, „Но­во вре­ме“ и „Срп­ски на­род“), али и фо­то­гра­фи­ја­ма, раз­глед­ни­ца­ма, по­штан­ским мар­ка­ма, пла­ка­ти­ма, са­оп­ште­њи­ма, це­нов­ни­ци­ма, не­мач­ким на­ред­ба­ма и оба­ве­ште­њи­ма о стре­ља­њи­ма. Иа­ко ни­је део основ­ног тек­ста, спи­сак од 36 му­шка­ра­ца и же­на стре­ља­них на по­лу­сру­ше­ном Же­ле­знич­ком мо­сту по­сле осло­бо­ђе­ња Шап­ца пред­ста­вља рет­ко све­до­чан­ство о де­ша­ва­њи­ма не­по­сред­но по осло­бо­ђе­њу гра­да.

Летопис Шапца 1933-1944.


Про­та Ба­бо­вић у свом „Ле­то­пи­су“ пру­жа увид и у до­га­ђа­је као што су уби­ство кра­ља Алек­сан­дра у Мар­се­ју, Кон­кор­дат­ска кри­за, пад вла­де Ми­ла­на Сто­ја­ди­но­ви­ћа и из­бор вла­де Дра­ги­ше Цвет­ко­ви­ћа, на­пад Не­мач­ке на Пољ­ску, ус­по­ста­вља­ње ди­пло­мат­ских од­но­са из­ме­ђу Кра­ље­ви­не Ју­го­сла­ви­је и СССР-а (1940)...
Ру­ко­пи­сна књи­га про­те Гри­го­ри­ја Гли­ше Ба­бо­ви­ћа „Ле­то­пис Шап­ца 1933–1944” об­ја­вље­на је 2010. го­ди­не у из­да­њу Би­бли­о­те­ке ша­бач­ке и Ин­сти­ту­та за но­ви­ју исто­ри­ју Ср­би­је. При­ре­ђи­вач је др Са­ња Пе­тро­вић То­до­си­је­вић, ви­ши на­уч­ни са­рад­ник Ин­сти­ту­та за но­ви­ју исто­ри­ју Ср­би­је.

Кристина Алексић
Библиотека шабачка



„Благо прошлости“: Пројекат остварен уз подршку Града Шапца. Ставови изнети у подржаним медијским пројектима, нужно не изражавају ставове органа који су доделили средстава.

Најновији број

3. јул 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa