Инфо

26. јун 2025.26. јун 2025.
Фото: Архива "Глас Подриња"

Фото: Архива "Глас Подриња"

Шапчанке, хероине прошлости, садашњости и будућности

Вера Благојевић: Симбол отпора и жртве за слободу

Вера Благојевић била је студенткиња медицине и храбра антифашисткиња која је живот изгубила као партизанка у првим месецима устанка 1941. године. Њена младост, идеали и одлучност учинили су је симболом отпора и народном хероином Југославије
Вера Благојевић била је студенткиња медицине, активисткиња Народноослободилачког покрета и народна хероина, чије име остаје упамћено као симбол младалачке храбрости у борби против фашизма.

Рани живот и образовање
Рођена је 25. јуна 1920. године у Шапцу, у породици чиновника Љубомира и учитељице Милице. Већ у детињству показивала је изузетну радозналост и осећај за правду. Била је једна од најбољих ученица Гимназије, а у седмом разреду је предводила штрајк свих ученика због лошег опхођења појединих професора према ђацима.Основну школу и нижу гимназију завршила је у родном граду, а потом 1938. године уписала Медицински факултет у Београду. Тамо се активно укључила у левичарски студентски покрет, постајући чланица Савеза комунистичке омладине Југославије (СКОЈ). Поверено јој је да руководи омладинском организацијом у Првој женској гимназији. Активна је и у Женском покрету, феминистичком покрету с краја тридесетих година који је окупљао више стотина чланица. Током живота у Шапцу, али и по одласку на студије, била је активна у Фудбалском клубу „Раднички“ Шабац, као део управе заједно са још неколико каснијих Народних хероја (Добросав Радосављевић, Вита Враштановић, Драган Срнић...).

Фото: Архива "Глас Подриња"


Фото: Архива "Глас Подриња"


Револуционарна активност и погибија
Након окупације Југославије 1941. године, Вера се враћа у Шабац и укључује у организацију оружаног отпора. Радила је као партизанска курирка, повезујући јединице и преносећи пропагандни и медицински материјал. Била је позната по томе што је деловала без страха, потпуно посвећена циљу.

У јулу исте године ухапшена је у близини планине Цер, док је обављала задатак за партизански покрет. Претрпела је испитивања и мучења, али није одала саборце. Стрељана је 20. јула 1941. на пољу „Шицара“, у близини села Кленак. Имала је само 21 годину.

Студентски дом у Београду у којем је живела током студија носи њено име. Школе, улице и омладинске организације широм бивше Југославије носиле су је као симбол пркоса и идеала. Њено име носила је некада Шабачка гимназија, некадашњи Дом омладине (данас Културни центар), као и Завод за заштиту здравља (данас Завод за јавно здравље)


Фото: "Глас Подриња"


Наслеђе и признање
За изузетну храброст и жртву, Вера Благојевић је 1951. године постхумно проглашена народним херојем. Студентски дом у Београду у којем је живела током студија носи њено име. Школе, улице и омладинске организације широм бивше Југославије носиле су је као симбол пркоса и идеала. Њено име носила је некада Шабачка гимназија, некадашњи Дом омладине (данас Културни центар), као и Завод за заштиту здравља (данас Завод за јавно здравље).

М.Ж.Б.

„Благо прошлости у очима савременика“: Пројекат остварен уз подршку Града Шапца. Ставови изнети у подржаним медијским пројектима, нужно не изражавају ставове органа који су доделили средства.

Најновији број

26. јун 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa