Инфо

27. јун 2024.27. јун 2024.
Фото: Дом здравља

Фото: Дом здравља

ДЕЛЕГАЦИЈА УНИЦЕФ-А У ПОСЕТИ ШАБАЧКОМ ДОМУ ЗДРАВЉА

Изабрани као пример добре праксе

Делегацију UNICEF чинили су: Памела Врит из Њуjорка, предводник тима за евалуацију и Мартин Галевски из Северне Македоније, члан тима. Приликом посете шабачком Дому здравља разговарали су са директорком ове установе, др Јасмином Станковић, са начелницом Службе дечије здравствене заштите са медицином спорта, др Снежаном Бишевац, као и са представницима Тима за породично оријентисане ране интервенције (ПОРИ): психологом Зорицом Пантелић, логопедом Јованом Јовановић, педијатром др Мирјаном Секулић и дефектологом Јеленом Петровић
Делегација UNICEF-а боравила је у дводневној посети Шапцу, у оквиру „Глобалне евалуација рада UNICEF -а у Србији у области раног развоја деце, раних интервенција и предшколског васпитања и образовања“. Овом приликом посетили су Дом здравља “Др Драга Љочић“. Посета ја организована у оквиру „Глобалне евалуација рада UNICEF -а у Србији у области раног развоја деце, раних интервенција и предшколског васпитања и образовања“, а Шабац је, поред Кикинде један од два града у Србији које су посетили. Укупно 14 градова је део пројекта.

Делегацију UNICEF чинили су: Памела Врит из Њуjорка, предводник тима за евалуацију и Мартин Галевски из Северне Македоније, члан тима. Приликом посете шабачком Дому здравља разговарали су са директорком ове установе, др Јасмином Станковић, са начелницом Службе дечије здравствене заштите са медицином спорта, др Снежаном Бишевац, као и са представницима Тима за породично оријентисане ране интервенције (ПОРИ): психологом Зорицом Пантелић, логопедом Јованом Јовановић, педијатром др Мирјаном Секулић и дефектологом Јеленом Петровић.

Фото: Дом здравља


Шабац и Кикинда су изабрани као примери добре праксе. Шабац је једини у округу био део пројекта ПОРИ.

Према речима директорке шабачког Дома здравља, идеја је да се ПОРИ шири на друге домове здравља и на друге градове и општине, а да ми будемо едукатори.

Делегација УНИЦЕФ-а посетила је у Шапцу још и Градску управу, Центар за социјални рад и Предшколску установу „Наше дете“. Пројекат траје од 2018. године, а шабачки Дом здравља је у њега укључен од фебруара 2022. године, заједно са локалном самоуправом. Дом здравља је овим пројектом добио опрему: дидактички материјал, простирке, лаптоп, два телефона, мултифункционални уређај за скенирање и фотокопирање, играчке.


Фото: Дом здравља


-Циљ је да се прича о ПОРИ-ју шири, да будемо што више присутни у породицама, да наши сарадници из Развојног саветовалишта што више буду на терену. Ми смо у Развојном саветовалишту прилагодили две просторије у које смо сместили опрему добијену пројектом. Једна је намењена боравку децу, ту је трамболина, играчке... Други простор има стакло, кроз које се види само са једне стране и логопед ту посматра децу, док деца нису свесна да их неко гледа. Простор имитира кућне услове. Дете је ту са родитељем и на такав начин се најбоље могу уочити рани поремећаји. Идеја је да се што више борави у породицама, да здравствени сарадници излазе из свог простора и буду ближи породици, да посматрају како се дете понаша у свом окружењу, а на тај начин се стиче најбоља слика о детету. Простор се налази преко пута Сензорне собе и наши гости су се посебно одушевили што уопште имамо Сензорну собу, наводи др Јасмина Станковић.

Циљ је да се прича о ПОРИ-ју шири, да будемо што више присутни у породицама, да наши сарадници из Развојног саветовалишта што више буду на терену


Разговарало се и о укључивању патронажних сестара у ову причу, али и повезивању свих запослених у Дому здравља који учествују у развоју детета од његовог рођења

-Важно је да се повежу педијатри, који могу да открију промене у раном периоду и да такву породицу усмере ка Развојном саветовалишту како би се реаговало одмах. Ми смо били о обавези и да им обезбедимо за разговор и родитеље који имају децу са сметњама у развоју. Они су сами са њима обавили разговор и веома су задовољни тим разговорима.

Фото: Дом здравља


Памела Врит, која је слободни истраживач и евалуатор, истакла је да је шабачки Дом здравља “звезда водиља у области праћења раног развоја код деце“ и да су због тога дошли да уче од њих. Представнике UNICEF-а је занимало на који начин ради и како се организује ПОРИ тим, какви се подаци прикупљају и да ли се добијају из других извора, каква је сарадња са локалном самоуправом, као и каква ће бити улога ПОРИ тима када крене ширење овог програма по другим градовима. Такође их је интересовало да чују и о ефектима Ковида, као и последицама које је оставила дуготрајна изолација деце у руралним подручјима.

Представници UNICEF-а су обишли простор Развојног саветовалишта и изразили своје одушевљење простором и опремом. Директорка је истакла подршку Градске управе Дому здравља и показала Сензорну собу која опремљена најсавременијом опремом.


-Представници тима ПОРИ су навели да је захваљујући UNICEF -у квалитет њиховог рада значајно побољшан кроз бољу опремљеност простора дидактичким средствима и дигитализацијом, а сада је могућ и одлазак на терен и до вртића. Др Јасмина Станковић је истакла значај рада три саветовалишта у превенцији (Развојно саветовалиште за децу и два саветовалишта за одрасле – Саветовалиште за дијабетес и Саветовалиште за престанак пушења), као и покретање четвртог, Саветовалишта за младе. Додала је и да наш Дом здравља даје позитиван пример другим домовима здравља, као и да са њима несебично дели стечена искуства. Директорка се на крају посете првог дана захвалила на “живој речи” као неопходном виду комуникације, обзиром да живимо у ери дигитализације у којој електронска пошта све више постаје главни вид комуникације, наводе у Дому здравља.

Током другог дана посете представници UNICEF-а обавили су разговор са главном сестром Службе поливалентне патронаже са центром за превенцију, вмс Данијелом Марковић и здравственим медијатором за ромска лица, Милицом Аличић.


Главна сестра Службе поливалентне патронаже са центром за превенцију, вмс Данијела Марковић говорила је о свом дугогодишњем искуству, као и о организацији рада кроз вебинаре, теле састанке, затим о супервизијским сусретима који су од велике помоћи када дође до проблема на терену, о сарадњи и несебичном дељењу искуства са патронажним службама у другим градовима, школи родитељства итд. Посебно се осврнула на програм “Брига о родитељима и старатељима”, на то колико је значајно када патронажна сестра постане особа од поверења, како се прави процена породице и њихових потреба, као и које особине патронажна сестра треба да поседује.

Фото: Дом здравља


Милица Аличић, здравствена медијаторка за Роме, говорила је о свом вишегодишњем искуству, као и задовољству резултатима који су постигнути. Нагласила је да је након 15 година њеног рада много припадника ромске популација стекло образовање које им је помогло при запослењу, да сада већина има здравствено осигурање и изабраног лекара, 90 одсто деце је вакцинисано, а порођаји Ромкиња пролазе без проблема и веома су задовољни сарадњом са патронажним сестрама и другим службама у Дому здравља “Др Драга Љочић” Шабац. Посебно је нагласила да нема дискриминације.

-Као и претходног дана, и овај састанак је закључен размишљањем да су технологија и дигитализација дали значајан допринос побољшању квалитета рада, али да не треба да замене “живу реч” и интеракцију која се дешава на терену, а квалитет се постиже едукацијом и применом стеченог знања у породици, истичу у Дому здравља “Др Драга Љочић“.

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa