Након жетве предстоји складиштење убраног рода. Ускладиштене житарице најчешће нападају жишци, мољци и гриње и из тог разлога о хигијени празног простора треба веома водити рачуна. Морамо знати да пре складиштења простор припремимо за ову намену, очистити од разних нечистоћа (заостала зрна, паучина, прашина) и прегледати површину зидова и пода да би се установило да ли евентуално постоје отвори које су направили глодари. Уколко такви отвори постоје, треба их попунити неким тврдим материјалом. Треба обратити пажњу на пукотине у зидовима, јер се на тим местима складишни инсекти најчешће задржавају.
Уколико су услови повољни, кукурузни жижак и житни мољац излећу из складишта у поља, када се пшеница и кукуруз налазе у фази млечне зрелости, па тако са пожњевеном пшеницом и окруњеним кукурузом доспевају у складишта. Ако постоји повољна температура у складишту и влага, женка полаже јаја. Тако настаје почетни напад ускладиштене пшенице.
Када је роба у ринфузном стању или у џаковима најчешће се могу на таквим местима уочити лептири и гусенице мољаца, житни (Sitotroga cerealella), брашнени (Ephestia kuhniella), бакренасти (Plodia interpunctella). Гусенице тврдокрилаца, као што су нпр. брашнар и жижак, уплићу зрна у свилене нити, налик на паучину. У таквим слојевима брашна налази се велики број гусеница које повезују честице брашна у грудве, у спроводним цевима млина па могу зауставити рад машина. Да не би дошло до пренамножења, самим тим и отежаног сузбијања, неопходно је деловати превентивно. Визуелно уочити штеточину је веома тешко у почетку. Да би се установило присуство,примењује се узимање узорака помоћу сонде, са више места у складишту. Одрасли тврдокрилци се виде голим оком као и лептири, нарочито ако њихова боја одудара од боје подлоге на којој се налазе или када се узнемире па лете изнад површине на којој су мировали.
Фото: Canva
Складишне штеточине најчешће живе скривено на неприступачним местима, пукотинама, машинама. Ако у складишту постоји заостала количина робе од претходне године, сматра се да је заражена инсектима и исту треба испрскати одговарајућим инсектицидом. У ту сврху се могу користити инсектициди који имају дозволу за коришћење за ову намену. Након механичког чишћења затвореног простора треба урадити хемијску дезинсекцију, а ова мера је неопходна да би се уништили инсекти који се налазе у пукотинама где се механичким путем не може допрети до њих. За ову намену се користе инсектициди који делују парама. За сузбијање складишних штеточина могу се користити неки од следећих препарата: Actellic 50-има широк спектар деловања на велики број штеточина, одлично испарава, нема остатака на зрну након његове примене и има кратку каренцу. Етиол ултра 10мл/т меркантилног зрна пшенице и кукуруза; Ahilus 50EC - 2 дана пре уношења производа у складиште третирањем подова и зидова.
У циљу очувања почетне количине и квалитета жита, одређивање оптималних услова складиштења неопходно је обезбедити добро сушење и проветравање које успешно може спречити појаву и развој штетних организама, односно смањити опасност од врло опасних микотоксина у храни.