Инфо

11. јул 2024.11. јул 2024.
Фото: Глас Подриња

Фото: Глас Подриња

ЉУБИМЦИ И ВИСОКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ

И њима је врућина

Животињама је, као и људима, неопходна хидратација. Зато је важно да љубимац увек има приступ свежој и чистој води. „Шетњу практиковати ујутру и увече, понети воду са собом... Код дужих шетњи псу квасити шапе“, наводи др вет. мед. Јелена Симић
Високе температуре не само да не погодују већини људи, него велике проблеме могу створити и животињама, па чак и узроковати њихову смрт. Најчешћи проблеми са којима се љубимци суочавају су топлотни удари и дехидратација, због чега би током топлих дана о томе требало повести више рачуна. Наравно, не треба заборавити ни напуштене животиње на улици.

Фото: Глас Подриња


Животињама је, као и људима, неопходна хидратација. Зато је важно да љубимац увек има приступ свежој и чистој води. Такође, треба оставити напољу и посуде са водом за напуштене животиње. Воду је потребно редовно доливати или мењати.

Уколико је пас у доворишту неопходно му је обезбедити неки хлад.

Животињама је, као и људима, неопходна хидратација. Зато је важно да љубимац увек има приступ свежој и чистој води


-Неким дугодлаким псима који су напољу неопходно је шишање. Сви молоси су осетљиви на врућине (боксери, њуфаундлендери, бернандинци...), булдози, мопсеви, чау-чауи... Такође, црни пси су осетљивији од осталих. Препоруке за псе су, као и за људе, шетњу практиковати ујутру и увече, понети воду са собом... Код дужих шетњи псу квасити шапе. Псе не остављати у затвореним аутомобилима, у гепеку, јер и за веома кратко време исход може да буде фаталан. Мачке се по овом времену боље сналазе и оне ће се саме сакрити на неко хладније место, објашњава др вет. мед. Јелена Симић из амбуланте „Сириус“.

Фото: Глас Подриња


Током врелих дана животињама је потребно и мање хране. Исхрана би требала да буде лакша за варење.
-Храњење љубимаца је боље оставити за увече, након последње шетње. Они углавном током топлих дана сами коригују исхрану. Псе не треба водити на купалишта пешке, јер се успут прегреју. Треба обратити пажњу и на врелину асфалта. Највећи пробем је за псе који су везани и који се не пуштају са ланца, истиче др Симић.

Треба обратити пажњу на знаке прегревања код животиња, као што су тешко и убрзано дисање, летаргија, претерано дахтање, појачана саливација (лучење пљувачке), повраћање или дијареја, отежана координација. Уколико се ови симптоми примете пса треба премеситити у хлад или климатизован простор и расхладити водом или мокрим пешкирима. Свакако би требало консултовати и ветеринара.
Власници птица и ситних животиња такође треба да обрате пажњу на то где остављају кавезе са својим љубимцима, односно да избегавају директно сунце.
М.М.

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa