Организатори ликовне колоније, Културни центар у Шапцу и Задужнинско друштво, Удружење ликовних стваралаца Шапца и покровитељ Град Шабац из године у годину кроз уметност негују сећање на славну прошлост и стварају залог за будућност
Прва Мишарска колонија, симболично, организована је у августу 1999. године. Њен радни назив био је „Ратна“, јер је окупила уметнике непосредно по завршетку бомбардовања Србије. Идеја је била да ствараоци инспирисани славном прошлошћу оставе свој траг у виду уметничких дела. Како истиче историчарка уметности Соња Петровић Јагић, две деценије је неговано сећање на Мишарски бој. Бројни еминентни уметници били су део сазива колоније и оставили више од 100 вредних дела. Мишарска колонија има и интернационални карактер што је чини привлачном за ствараоце из различитих земаља света.
Упознавање са славном историјом Током боравка уметници се познају са локалном историјом, обичајима, обилазе места значајна за прошлост Мишара, Шапца, али и Србије. Намера организатора је да кроз спој уметности и историје створе залог за будућност.
-Овогодишњи сазив Мишарске колоније је био омладински и женски, ако могу тако да кажем. Пет младих уметница инспирисано је славном прошлошћу Мишара. Морам да нагласим да имамо веома лепу и добру сарадњу са црквом у Мишару. Велика подршка нам је свештеник Небојша Јеремић уз благослов владике Јеротеја. Заиста мислим да је ово плодоносна сарадња која је ујединила Удружење ликновних стваралаца Шапца, Културни центар, Епархију шабачку, Задужбинско друштво „Први српски устанак“ Мишар – каже Петровић Јагић и додаје да су протекле године потврда значаја и квалитета ликовне колоније.
Фото: Приватна архива
-Верујем да је ово добра идеја која може да живи. Има историјску, уметничку основу. Уз реконструисан простор музеја, ангажовање заједнице колонија има добру основу, вредност и разлог да постоји дуги низ година.
Андреа Кабић (Факултет примењених уметности- рестаурација), Милица Алимпић Илић, шабачка уметница и једна од организатора Ликовне колоније Накучани, Валентина Моравчевић из Дубља (Факултет примењених уметности), Александра Дада Томић- мастер графике и Марија Јовичић, која је имала самосталну изложбу у галерији шабачког Културног центра (Академија ликовних уметности) учеснице су овогодишњег сазива Мишарске колоније.
Организатори ликовне колоније, Културни центар у Шапцу и Задужнинско друштво, Удружење ликовних стваралаца Шапца и покровитељ Град Шабац, омогућили су уметницама да посете и друга места из велике битке Првог српског устанка, попут цркве на Охриду где је била смештана ратна болница и храстова у Трбушцу испод којих су се устаници положили заклетву.
Изложбе представљање уметника Планирано је да изложба буде отворена, 13. августа, на годишњицу обележавања Боја на Мишару, као што је било и претходних година.
-Овог лета поставићемо и скултуру Александра Вечериновића у дворишту Основне школе „Јеврем Обреновић“. Прошлогодишњи сазив био је скулпторски, те дело шабачког вајара Вечериновића под називом „Чивија“ красиће двориште школе. Бројна уметничка дела настала су током трајања колоније.
Део је на реверс уступљен Градској управи, јер Културни центар нема адекватан простор за излагање и складиштење. Надам се да ће Галерија Мишар бити још адекватније припремљена за изложбе. Соња Петровић Јагић верује да је прва декада колоније била најплодоноснија, али да уз мање корекције поново може бити подједнако садржајна.
Фото: Приватна архива
-Организација колоније је значајан посао и труд. Захтева финансијска средства, логистику, залагање и посвећеност. Културни центар током календарске године реализује значајан број садржаја. Од ликовне сцене, преко књижевне и музичке, до резиденцијалног програма. Мислим да у наредним годинама можемо да наставимо традицију на најбољи начин, будемо још познатији и препознатљивији. Као што сам у више наврата нагласила, Мишар има историјску основу и из године у годину се више пажње посвећује овом историјском догађају, те и уметност може бити део заоставиштине уз реконструисани музеј и нову поставку која на добар начин представља Мишар.