На терену се региструје присуство активних рупа од глодара
Прегледом усева код којих је жетва у току или је завршена (соја, кукуруз, шећерна репа), вишегодишњих засада (воћа и винове лозе), луцеришта, новопосејаних усева уљане репице уочавају се активне рупе од пољских глодара: пољских мишева и пољске волухарице. Присуство активних рупа се региструје у различитим категоријама бројности у зависности од региона, локалитета, прегледаног станишта. На већини локалитета, бројност ових штеточина за сада је на нивоу I категорије (врло ниска бројност). Веће бројности (на нивоу II категорије) уочавају се на луцериштима, воћним засадима, поврћу које је у систему за наводњавање и на изниклим усевима уљане репице. Само у појединим регионима, у долинама река, у воћњацима се бројност глодара приближава III категорији.
Присуство глодара на парцелама носи ризик од настанка штета услед исхране посејаним и клијалим семеном, као и надземним и подземним деловима биљака. Значајне штете глодари могу причинити у воћњацима, нарочито младим засадима и расадницима, где оштећења доводе до слабљења и сушења стабала. У овом моменту, најугроженији су новопосејани усеви уљане репице,луцеришта и вишегодишњи засади.
Пољопривредним произвођачима се препоручује да редовно прате присуство и бројност глодара на парцелама, како би се благовремено предузеле мере сузбијања и спречио настанак штета. Као превентивне мере, посебно се истичу заоравање жетвених остатака, избегавање редуковане обраде, преоравање утрина, запарложених површина и брига о природним непријатељима глодара, птицама.
Хемијско сузбијање се спроводи по утврђивању бројности из II категорије (10-500 рупа по хектару од пољске волухарице и 10-50 рупа од пољских мишева), применом регистрованих родентицида. Уколико се укаже потреба за применом родентицида, након њихове примене у активне рупе исте треба затрпати, јер и најмање нестручно изведен захват приликом сузбијања глодара може имати дугорочне и несагледиве последице за човека и све животињске врсте које нису циљ сузбијања!