Матуранти Шабачке гимназије освојили Гранд награду у Крагујевцу
Еко- клупа као пут ка чистијем ваздуху
Њихов пројекат Еко- клупа препознат је као иновативно решење за проблем неинформисаности грађана о значају зелених површина и њиховом утицају на квалитет ваздуха
Петорица ученика четвртог разреда природно- математичког смера Шабачке гимназије- Лазар Јованић, Синиша Арсеновић, Никола Јевтић, Урош Лукић и Данило Гавриловић, освојили су престижну Гранд награду на UNICEF-ovoj UPSHIFT радионици одржаној од 5. до 7. новембра у Крагујевцу. Еко- клупа, пројекат њиховог тима „Село гори, а баба се чешља“, препознат је као иновативно решење проблема неинформисаности грађана о значају зелених површина и њиховом утицају на квалитет ваздуха.
Од проблема до решења Нагласак је на све присутнијем смањењу зелених површина у урбаним срединама, што директно утиче на загађење ваздуха. Тим је идентификовао недостатак свести грађана као један од главних узрока неадекватне заштите животне средине.
-Током тродневне радионице заједничким снагама смо конкретизовали проблем и дошли до његовог решења. Акценат је на неинформисаности грађана о штетном утицају смањења зелених површина на сам квалитет ваздуха. Наш циљ је био да креирамо решење које није само практично, већ и образовно. Тако је настала идеја Еко- клупе- зеленог објекта са паноом који пречишћава ваздух и садржи QR код за приступ едукативном сајту. На тај начин људи могу сазнати више о загађењу и како могу допринети његовом смањењу- каже Лазар Јованић.
Еко- клупа се састоји од две клупе између којих се налази зелени пано са биљкама које природно пречишћавају ваздух, појашњава Урош Лукић.
-QR код на паноу омогућава грађанима да путем сајта стекну информације о негативним ефектима загађења, штетним гасовима и начинима да својим понашањем допринесу очувању животне средине. Пано симболише важност зеленила, док је клупа одабрана као место на којем људи могу застајати и размишљати. Желели смо да кроз овај пројекат спојимо естетику, функционалност и образовање- додаје Урош.
Фото: "Глас Подриња"
Тимски рад и конкретна примена Ученици су током радионице радили заједнички, без строге поделе улога. Урош и Данило су били задужени за израду макете, док су Лазар, Синиша и Никола радили на концепту сајта, осмишљеног да привуче пажњу посетилаца занимљивим чињеницама и практичним саветима.
-Са урбанизацијом и индустријализацијом расте и ниво загађења ваздуха. На сајту смо истакли како загађење ваздуха утиче на различите групе попут срчаних болесника, трудница и људи с респираторним проблемима. Такође смо укључили део који грађанима нуди једноставне савете како у својим домовима могу побољшати квалитет ваздуха, попут садње биљака које су природни филтери- каже Никола Јевтић.
Током радионице тим је имао менторку Јовану Томић, која је помагала у дефинисању идеје и припреми презентације.
-Моје задужење је било за буџет да распоредим новац за ту конструкцију коју смо планирали да радимо од метала и да нађемо конкретну локацију и фирму која ће то извести- додаје Данило Гавриловић.
Синиша Арсеновић напомиње да је то пример како млади могу допринети друштву конкретним решењима у циљу смањења загађености ваздуха.
-Сви примећујемо да је ваздух загађен, а потребно је да нешто и предузмемо по том питању. На сајту је одељак „Уради сам“, можда и најбитнији део, јер ту је представљено како сваки појединац може да допринесе смањењу загађења ваздуха- истиче он.
Еко- клупа- зелени објекат са паноом који пречишћава ваздух и садржи QR код за приступ едукативном сајту. На тај начин људи могу сазнати више о загађењу и како могу допринети његовом смањењу
Шабачка гимназија као расадник талената Шабачка гимназија, позната по дугој традицији и квалитетном образовању, често се истиче као школа која подстиче креативност и иновације.
-Гимназија је место које негује љубав према науци и истраживању. Овај успех наших матураната доказује да знање, посвећеност и тимски рад могу донети значајне резултате- истиче разредни старешина Зорица Бегуш, док директорка Шабачке гимназије Маријана Исаковић наводи да је то један од бројних пројеката на којима ђаци учествују и захваљујући којима су већ добијали награде.
-Трудимо се да деца учествују на конкурсима које реализују поуздани партнери како би њихове идеје биле заштићене, а истовремено и они имали прилику да покажу своје знање. Требало би да се отвори фонд који би пружао подршку младима из свих школа да презентују своје знање и реализују иновативне идеје- сматра директорка Шабачке гимназије.
Са Еко- клупом, матуранти Шабачке гимназије не само да решавају проблем загађења ваздуха, већ постављају нове стандарде за друштвену одговорност и укљученост младих. У наредна три месеца, са буџетом који су освојили, требало би да реализују пројекат у сарадњи са Градском управом и ЈП „Инфраструктура“ који су исказали заинтересованост за сарадњу и логистичку подршку ученицима. Прва Еко- клупа биће постављена у пешачкој зони или на тргу у Шапцу. Ученици Техничке школе помагаће у изради металне конструкције, ђаци Пољопривредне школе биће укључени у избор и садњу биљака, а ученици рачунарског смера Гимназије пружиће помоћ током израде сајта.