Инфо

21. новембар 2024.21. нов 2024.
Фото: Pixabay

Фото: Pixabay

Подривање псеудоглејног земљишта - у циљу ублажавања климатских промена

Подривање је једна од основних агротехничких обрада тла која се примењује на псеудоглејном типу земљишта како би се побољшали његови физикални и водни услови, што је од кључне важности за постизање оптималног раста и развоја биљака
Шта је псеудоглејно земљиште?
Псеудоглејна земљишта су тла која се формирају у условима умерене или слабе дренаже, где се вода таложи у слојевима тла, стварајући аноксичне услове. Ова тла имају карактеристике које укључују смањен садржај кисеоника, високу влагу у површинским слојевима и лошији проток воде, што може ометати развој корена биљака. Такође, псеудоглејна земљишта могу имати и проблеме са збијеношћу, што додатно отежава кореновом систему приступ потребној влази и хранивима.

Улога подривања на псеудоглејном земљишту
Подривање има за циљ разбијање збијених слојева тла, побољшање структуре тла и олакшавање одводње, што је посебно важно на псеудоглејном земљишту. Подривање омогућава:

Побољшање дренаже – Смањење збијености тла доводи до бољег протока воде, чиме се смањује ризик од задржавања превише воде у тлу, што може довести до проблема са аноксијом и смањењем доступности кисеоника за биљке.

Ослобађање слојева тла – Подривање разбија компактиране слојеве тла, као што су пањеви или тврди слојеви, који могу ометати раст корена. Тиме се омогућава кореновом систему да лакше продире у дубље слојеве, побољшавајући услове за раст биљака.

Повећање аерације – Ова обрада помаже у бољој аерацији тла, што је кључно за активност микроорганизама и корена, као и за генералну стабилност биолошке активности у тлу.

Боље услове за биљни раст – Повећање пропусности тла и побољшање дренаже омогућава бољи приступ хранивима и води, што се директно одражава на повећање приноса и здравље биљака.


Техника подривања
Подривање се обично врши коришћењем одговарајућих машина, као што су подривачи (плуги) или дрљаче са дугим зубима, који продиру у дубље слојеве тла и разбијају га. У случају псеудоглејног земљишта, обрада се обично врши на дубини од 30 до 50 цм, мада дубина може зависити од специфичних услова тла и циљева обраде.

Када и како се спроводи?
Подривање псеудоглејних земљишта обично се спроводи у јесен, након жетве, како би се омогућило да тло током зиме “слегне” и да се током пролећа, у време када је тло влажно, створе оптимални услови за припрему за следећу сетву. Међутим, може се применити и у пролеће, ако су то климатски услови и потребе услуга дозвољавали.

Закључак
Подривање је врло важна агротехничка пракса која може значајно побољшати услове за пољопривредну производњу на псеудоглејном земљишту. Кроз правилну примену ове обраде, може се повећати плодност земљишта, смањити ризик од засићења тла водом, и створити услови за здравији и продуктивнији биљни раст.
Дипл.Инг Сушић Јован ПССС Шабац

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa