Инфо

26. децембар 2024.26. дец 2024.
Фото: Глас Подриња

Фото: Глас Подриња

ДР СЛОБОДАН ПОПОВИЋ, ДИРЕКТОР ОПШТЕ БОЛНИЦЕ „ДР ЛАЗА К. ЛАЗАРЕВИЋ“

Годину обележио напредак на многим пољима

Цела 2024. година била је у знаку континуираног усавршавања лекара, увођења нових процедура, подмлађивања кадра, обнављања опреме, као и година још интензивније сарадње са водећим здравственим установама у Србији
Годину на измаку у шабачкој Општој болници „Др Лаза К. Лазаревић“ обележио је напредак на пољу хирургије, ортопедије, гинекологије, радиолошке и лабораторијске дијагностике и увођења нових оперативних техника. Бројни едукатори из врхунских српских клиника у ову установу редовно долазе и деле своје знање са шабачким лекарима. Све ово допринело је значајном унапређењу квалитета здравствене заштите за пацијенте, наглашава др Слободан Поповић, директор Опште болнице.

– У ову годину ушли смо пуштањем у рад магнетне резонанце, а завршавамо је едукацијом кадра за имунохистохемијске анализе. На магнету је за годину дана урађено 1.150 прегледа. Наше радиологе обучавају врхунски стручњаци у тој области из Центра за радиологију КЦ Војводина. За онколошке пацијенте веома је важна вест да почињемо да радимо имунохистохемијске анализе. До сада су ови пацијенти морали да путују у Београд, а у наредном периоду потребне анализе ће моћи да ураде у нашој установи. Опрема је инсталирана, едукација је почела, пола посла је већ завршено – истиче др Поповић.

Цела 2024. година била је у знаку континуираног усавршавања лекара, увођења нових процедура, подмлађивања кадра, обнављања опреме, као и година још интензивније сарадње са водећим здравственим установама у Србији. Директор др Слободан Поповић презадовољан је шта је све постигнуто за само 12 месеци, посебно чињеницом да је шабачка болница направила видљив помак када је реч о увођењу минимално инвазивне хирургије која се све више примењује у лечењу.

– За релативно кратко време, успели смо да надокнадимо пропуштено у минимално инвазивној хирургији, на шта сам веома поносан. Фокус током читаве године био је на усавршавању лекара у овој области, јер се процењује да би у ближој будућности лапароскопска хирургија требало да постане примарна метода оперативног лечења. У потпуности је имплементирана минимално инвазивна колоректална хирургија, а у току је интензивна обука за лапароскопске операције препонске киле за које очекујем да ће у потпуности заживети током 2025. године – наводи др Поповић.

У шабачкој болници настоје да се све већи број операција слепог црева раде овом методом. Такође, и уклањање каменчића из жучовода почело је да се ради лапароскопски, а ова метода оперативног лечења проширена је и на поједина стања у гинеколошкој патологији. Савремене минимално инвазивне оперативне технике рутински се изводе и у ортопедији. Како објашњава др Слободан Поповић, ту је забележен озбиљан помак у збрињавању коштане трауме и дегенеративних обољења кука и колена, односно уградње протеза. Медицинска опрема и инструментаријум, донели су озбиљан комфор, као и сигурност ортопедима у збрињавању најтежих коштаних прелома. То је озбиљан бенефит и за пацијенте, будући да су захвати мање инвазивни, прецизнији, а опоравак и резултати лечења пацијената значајно бржи и бољи.

– Наши ортопеди направили су озбиљан искорак, ове процедуре постале су рутинске и резултати су видљиви. Предуслов овога била је набавка неопходне опреме. Овим се не завршава све шта смо постигли током године. Свој развој бележи и васкуларна хирургија, а први корак начињен је едукацијом за уградњу артериовенске фистуле хроничним бубрежним болесницима којима је неопходна дијализа. Такође, у Служби оториноларингологије настављено је лечење пацијената са патолошким стањима у носној шупљини и синусима функционалном ендоскопском хирургијом синуса (ФЕСС). И офталмологија се развија, па су три специјалисткиње послате на едукацију за оперативно лечење катаракте. Едукују се и неуролози, али и гинеколози и то за минимално инвазивне и отворене оперативне процедуре – каже др Поповић.

Велики број Шапчана на превентивним прегледима
На превентивним прегледима које је од маја месеца 2024. године организовало Министарство здравља Републике Србије, 2.145 Шапчана у шабачкој болници имало је прилику да преконтролише своје здравље.
– Овом приликом желим да се захвалим свим колегама лекарима, медицинским сестрама и техничарима, као и немедицинском особљу који су учествовали у реализацији превентивних прегледа и побринули се да све протекне у најбољем реду – рекао је др Поповић.


У шабачкој болници готово да нема здравствене службе у којој се кадар није усавршавао из најсавременијих процедура у лечењу. Хируршке и интернистичке гране, радиолошка и лабораторијска дијагностика, све то забележило је свој развој и унапређење у раду. И не само када је реч о лекарима, већ и о медицинским сестрама и техничарима. На све то долази и смена генерација, односно долазак младих и амбициозних специјалиста чија енергија и мотивација већ даје резултате. Тако је током 2024. године са специјализација дошло деветоро лекара и то четири неуролога, два офталмолога, и по један специјалиста гинекологије, хирургије и интерне медицине. А из других установа у шабачку болницу дошли су специјалисти педијатрије, радиологије, гинекологије, психијатрије и неурологије.

– Дошла нам је права плејада младих лекара жељних увођења новина, едукације и у томе у потпуности имају подршку менаџмента. Истовремено, имамо и завидан број консултаната, а нећу претерати ако кажем да у протеклих 20 година у шабачку болницу није долазило оволико врхунских стручњака са циљем да едукују младе колеге. Осим едукације, увођења нових процедура и успостављања што боље сарадње са клиникама, циљ континуираних долазака врхунских стручњака једина је гаранција напретка, а прешли смо озбиљан пут ка томе. Желим да нагласим да овакви резултати не би били могући да нисмо имали озбиљну подршку Министарства здравља, РФЗО, шабачких привредника и локалне самоуправе – истиче др Слободан Поповић.

Један од ретких планова који није реализован у 2024. години, а најављен је, тиче се ангио сале. Према речима др Слободана Поповића, ово је пролонгирано због недостатка специјалиста интерне медицине.
– Непланирано смо остали без осморо интерниста. Нажалост, четворо колега је у протекле четири године преминуло, а остали су се запослили у другим здравственим установама. Са интернистима који су нам остали нисмо могли да организујемо едукацију за ангио салу, због њиховог распореда око рада. Ово нам је у плану да решимо у току наредне године – објаснио је др Слободан Поповић.

У шабачкој болници иновативна терапија за рак дојке
Пацијенткињама које се лече иновативним лековима за рак дојке омогућено је да део терапије примају у општим болницама широм Србије уместо у седам здравствених установа, као што је био случај до сада. И шабачка Општа болница једна је од установа у којима је доступна ова терапија. Пре две године у овој здравственој установи почело је и преузимање иновативне терапије за лечење мултипле склерозе.


Радосне вести стижу из шабачког породилишта у ком се рађа све више беба. Посебно је лепа вест што се ове године у односу на протеклу родило више беба из близаначких трудноћа. И број беба у октобру, новембру и децембру већи је него у истом периоду прошле године.

– Близаначке трудноће су високоризичне, а мајке су одлучиле да трудноћу одржавају у Шапцу. Ове године имали смо десет близаначких трудноћа, а прошле седам. То говори да расте поверење у шабачко здравство – каже др Поповић.

Најновији број

13. март 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa