Крај календарске године прилика је за сумирање утисака, осврт на остварене и реализоване активности, али и прилика за идеје, планове за наредне. Градске установе културе у Шапцу током 2024. забележиле су низ активности и програма за све генерације. О утисцима и плановима челни људи освих установа говоре за новогодишње издање Гласа Подриња.
Библиотека шабачка: Јелена Подгорац Јовановић Библиотека шабачка и њених 177 година је изнад свега, постојала је пре, и остаће као лучоноша после свих нас. Сви ми, само смо тренутак у вечитој жељи и мисији наших претходника да књига буде потреба што већег броја Шапчана.
Јелена Подгорац Јовановић, Фото: "Глас Подриња"
Библиотеке имају кључну улогу у формирању, преношењу и очувању личног и колективног идентитета. О значају писане речи и библиотека у античком свету, најбоље сведочи један спис старогрчког историчара Диодора Сицилијанца који описује библиотеку у грчком граду Теби. Изнад врата библиотеке стајао је натпис: Место за исцељење душе. Данас библиотеке нису само места задовољавања културних и информационих, већ и образовних и социјалних потреба, оне су агоре и форуми, нови простор интеракције и дискурса унутар заједнице, места где се физички и дигитални светови преклапају. Култура није само скуп норми, обичаја или уметничких достигнућа, већ сложени и динамични систем који обухвата целокупно искуство људског живота и његов однос према свету. Култура је универзум сама по себи – сложени сплет идеја, веровања, вредности, језика и симбола који обликују начин на који људи разумеју себе, једни друге и свет око себе. Култура је начин на који људи организују свој живот, дају смисао искуствима и преносе знање кроз генерације. У том смислу, култура није само особеност појединца или заједнице, већ универзална димензија људског постојања. Поштовање културе значи поштовање живота у његовој пунини, јер култура није само споредна активност у људском постојању, већ је суштински део онога што нас чини људима. Култура је израз нашег стваралачког духа, носилац наших сећања и идентитета, пут ка разумевању и сарадњи међу различитим заједницама, као и одраз наших етичких вредности. Она обликује наше поимање света и живота, а поштовати културу значи ценити и уважавати тај свеобухватни и богати људски израз. Поштовањем културе, ми поштујемо суштину људског постојања, његову разноликост, креативност и тежњу за смислом. Непоштовање културних институција води ка стагнацији, јер друштво престаје да негује креативност, иновативност и интелектуални развој. Друштва која не улажу у културу и образовање постају плодно тло за популизам, демагогију и радикализам, јер културни вакуум често попуњавају деструктивне идеологије. Одсуство критичког промишљања и креативне саморефлексије води друштво ка уназађивању, јер се губи способност за прилагођавање променама и изазовима савременог света.
Непоштовање културе води сигурном суноврату друштва, јер култура није само збир уметничких дела или народних обичаја, већ темељна снага која обликује моралне вредности, идентитет и друштвене норме. Друштво које не поштује сопствену културу губи своју кохезију, морални компас и способност да преноси своја искуства и знање будућим генерацијама. Само кроз поштовање и очување културних вредности могуће је градити стабилно, солидарно и напредно друштво, које негује своје корене, а истовремено је отворено за развој и иновације.
Знање, као један од извора друштвене моћи је права снага библиотекарства. Стручни, посвећени тим Библиотеке шабачке је темељ и ослонац успешног рада Установе. Професионалност, ентузијазам, креативност су одреднице библиотечких упосленика, а осмех, љубазност, топла реч је оно што читаоце, поред сјајног фонда изнова враћа у нашу кућу. Библиотекари су ту да у временима кризе Библиотека буде место сусрета, разговора, читалачких задовољстава и открића, а добре и паметне књиге препознате као најпоузданије тачке ослонца у несигурним временима и као подстицаји да обликујемо боље прилике. Јер, добра времена се не дешавају, сами их стварамо.
Бити библиотекар значи трагати, истраживати, делити, живети своју професију, бити на месту у које долазе они који покрећу свет. Бити библиотекар значи сведочити невероватној способности људског ума да кроз писану реч створи лепоту, свакодневно отварати капије будућности и прошлости, бити у плетиву међу јавом и међ сном, из љубави бити чувар ризнице знања, чувар бескрајних полица вечног сећања и неисцрпне маште. Не стајемо када смо уморни, већ када посао завршимо, шта мислимо, то постанемо, како осећамо, тако привлачимо, шта замишљамо, то створимо.
Иако ће се на календару променити година, најважније је да се променимо ми сами, да будемо у свакој својој мисли, намери и кораку Људи. Памтићу годину која одлази по добрим људима, лепим речима, солидарности, жељи да се чине добре ствари, памтићу је по добром које смо чинили не с намером да нам се добро врати, већ, једноставно, због интринсичне вредности Доброг. Вредности не настају на природан начин и по природној нужности, већ слободном одлуком у времену и кроз време, важно је да се инструменти њихове артикулације, као услов њихове стварности, бране и чувају – успостављеним очекивањима, нормама, обичајима, законима, али и уверењима, надама, амбицијама, храброшћу, истрајношћу и стрпљењем, зато што је култура једино претеривање које не шкоди.
Културни центар Шабац: Урош Лукић Година која је за нама била је изузетно динамична и успешна за Културни центар Шабац. Организовали смо низ значајних манифестација, међу којима бих издвојио отварање скулптуре Горана Чпајака, велики број самосталних изложби јако референтних уметника у галерији, УРМ, ЛКЗП у оквиру резиденцијалног програма, јубиларну 30. изложбу акварела..
Урош Лукић, Фото: "Глас Подриња"
За наредну годину планирамо да додатно унапредимо културну понуду нашег града. Фокусираћемо се на подршку младим уметницима кроз резиденцијалне програме, као и на сарадњу са установама културе широм земље. У плану су и нови фестивали, изложбе и концерти који ће обогатити културни живот града Шапца.
Посебно сам поносан на наш тим који је својом посвећеношћу допринео реализацији свих пројеката. Верујем да ће 2025. година бити још успешнија, са још више прилика за промоцију уметности и културе у Шапцу.
Суграђанима желим срећну и успешну 2025. годину!
Дом културе Прњавор: Марио Максимовић Током 2024. године, наша установа наставила је да обогаћује културни живот заједнице кроз разноврсне активности и садржаје, оснажујући културну сцену нашег краја. Фолклорни ансамбл је поносно чувао и промовисао наше богато културно наслеђе, реализујући бројне наступе како у земљи, тако и у иностранству. Посебно истичемо признање које је наш први извођачки ансамбл добио – Златну плакету на 24. Смотри републичких ансамбала, у организацији Централног савеза аматера у култури Србије. Такође, имали смо част да угостимо иностране групе из Перуа, Боливије и професионални ансамбл из Русије, чиме смо додатно оснажили међународну културну повезаност.
Марио Максимовић, Фото: "Глас Подриња"
Аматерско позориште обогатило је културну сцену нашег места премијером нове представе, која је наишла на сјајане реакције код публике. Наши талентовани аматери имали су прилику да своја умећа прикажу широм Србије и Републике Српске, док смо кроз организацију Аматерског позоришног фестивала омогућили публици да ужива у седам врхунских представа. Овај фестивал је такође био прилика за успостављање нових сарадњи са позориштима из Србије, чиме смо додатно оснажили наш културни потенцијал.
Велики успех постигли смо и организацијом четвртих по реду „Михољских сусрета села у Мачви“, сада већ традиционалне манифестације, која је окупила око 300 учесника и представила богат и разноврстан програм посвећен очувању сеоске традиције и обичаја.
Ликовна колонија наставила је да инспирише уметнике различитих профила, пружајући им простор за размену идеја и стварање уникатних дела. Комбинација младих талената и искусних уметника поново је дала значајан допринос нашем фонду уметничких дела, чиме смо додатно обогатили уметничку понуду наше установе.
Све ове активности, као и организација књижевних вечери, изложби, концерата, допринеле су јачању заједнице, промоцији културе и очувању традиције. Наша установа остаје посвећена развоју и унапређењу културног живота у нашем крају.
У 2025. години планирамо да наставимо са одржавањем постојећих програма, али и да их унапредимо кроз иновативне пројекте, кроз организацију концерата класичне музике а већ сада можемо да најавимо и гостовање ансмабла из Колумбије. Наш циљ остаје исти, а то је очување, неговање и промоција културе и уметности, како у нашем крају и нашој земљи, тако и у иностранству.
Народни музеј Шабац: Мирјана Перић Народни музеј Шабац у 2024. обележио је значајан јубилеј, деведесет година од оснивања прве збирке. Формирање колекција - евидентирање и чување материјалне културне баштине, као и његово излагање и интерпретирање, представља основну делатност музеја као установе културе, те је ово била година у којој смо славили уметност, историју и година у којој је Народни музеј Шабац био место сусрета идеја и креативности.
Мирјана Перић, Фото: "Глас Подриња"
Док сумирамо утиске испуњени смо осећајем поноса и захвалности према свима онима који су допринели да Музеј траје девет деценија, али и нашим суграђанима. Наша галерија била је домаћин значјаним и вредним изложбама, промоцијама књига и другим активностима.
Свакако наша најзначајнија изложба у 2024. био је 67. окотобарски салон, као најстарија ликовна смотра у Србији која деценијама окупља еминентне уметнике и ствараоце.
Поставка „Траг неочекиваног”, која је представила радове уметника попут Сергеја Апарина, Жељка Ђуровића, Катарине Зарић и Дејана Уларџића, донела је дух фантастике у Шабац. Њихова дела била су инспирација за дубоко промишљање о уметности и њеном месту у савременом друштву. Посебно значајна била је изложба „Надежда и савременици”, која нас је подсетила на величину наше културне баштине и уметничких достигнућа чувене српске сликарке Надежде Петровић. Поставка је повезала прошлост и садашњост кроз дела која ретко имамо прилику да видимо, те нам је било велико задовољство што смо организовали поставку у оквиру манифестације „Винаверов свет 2024“.
Годину смо обележили и значајним јубилејима, 90 година од рођења сликара Милића Станковића (Милића од Мачве). Његово стваралаштво и заоставштина и даље су инспирација за уметнике, те је промоција мнографије била тренутак да се поново осврнемо на његов изузетан допринос уметности. Један од тренутака који је посебно привукао пажњу јавности било је предавање о Јевремовом Шапцу. Подсетили смо се богате историје нашег града и улоге коју је имао као културни и друштвени центар. Ти тренуци, када историја оживи кроз речи и приче, непроцењиви су за све нас.
Наша посвећеност била је у свему што смо радили – од поставки до едукативних програма. Тим музеја се трудио да сваки догађај буде посебан. Захвална сам својим сарадницима на њиховој преданости, јер Музеј није само здање, он је веза између прошлости, садашњости и будућности.
С поносом затварамо ову годину и с ентузијазмом улазимо у нову. Пред нама је још много изазова, али и прилика да наставимо да растемо и стварамо заједно. Хвала суграђанима који су део наше приче. Радујемо се свему што ћемо заједно остварити у години пред нама.
Срећна Нова година!
Међуопштински историјски архив Шабац: Светлана Станковић Током 2024. године Међуопштински историјски архив Шабац реконструисан, како спољашњи део објекта, тако и унутрашњи. Локална самоуправа на челу да градоначелником др Александром Пајићем, као и ресорно Министарство препознали су значај Архива као установе, али и објекта некадашње прве болнице, те је захваљујући подршци Министарства културе и Граду Шапцу здање је добило ново рухо. И не само објекат, већ и дворишта. Морам да напоменем да је након радова зграда, а псоебно галеријски простор уређен за различите програме и садржаје. Технички и просторно смо опремљени за наредну годину, а имамо и нове младе људе који уз искусне запослене раде на чувању културне баштине. Надамо се да ће у наредној години наш тим бити још богатији за нове младе снаге. Реализовали смо и две значајне изложбе, једну за Дан града, а другу поводом ослобођења Шапца у Првом светском рату. Мислим да су биле заиста вредне, посећене. Планирамо да наставимо у наредној години са сличним активностима.
Светлана Станковић, Фото: "Глас Подриња"
Све планирано смо реализовали, с обзиром на то да је примарна делатност Архива чување и обрада архивске грађе. У процесу смо дигиталицазије који је веома сложен и дуготрајан. Уз свакодневне активности били смо део различитих манифестација које је Град организовао или подржао. Архив је био део „Винаверовог света 2024“, а идеја је да током године реализујемо минимум једну гостујућу изложбу у нашој галерији.
Постоји иницијатива да поставка Архива Југославије о страдању наших предака и војника у нашој установи културе. Сматрам да је то поставка вредна пажње, те да би изазвала интересовање јавности и грађана. Када је реч о плановима, 2025. је 160 година од отварања прве окружне болнице у Шапцу. Верујем да ћемо на пригодан начин обележити овај датум, јер то здање је кућа наше установе. Очекујемо долазак министра здравља и културе како бисмо им представили историјат болнице, здања, али и Архива кроз историју.
Са задовољством могу да кажем да ће наша установа у октобру бити домаћин великом скупу Архивистичког друштва по први пут од оснивања 1957. године. Угостићемо око 180 архивиста из различитих делова земље, али региона.
Надам се да ћемо планове реализовати, те да ће 2025. година бити још успешнија за Архив. Планови су ту, а на нама је да то и остваримо.
Суграђанима желим срећне новогодишње и божићне празнике. Желим да празнике проведу у миру, љубави са својим породицама и најближима.
Шабачко позориште: в.д. директора Александра Делић Овогодишњу сезону у Шабачком позоришту обележио је важан јубилеј, 30 година од првог извођења „Ћелаве певачице“, нашег познатог редитеља Никите Миливојевића. Тридесет година након премијере Никита је са ансамблом оживео најдуговечнију представу са нашег репертоара. Предано су радили поводм јублијеја и мислим да је то публика осетила. Морам да нагласим да се представа игра сваког месеца и да привлачи велику пажњу гледалаца. Позориште апсурда по ком је Јонско познат Миливојевић је маестрално пренео на сцену. Наредног пролећа настављамо сарадњу са Никитом, те ће у Шабачком позоришту бити премијерно изведена нова представа. Верујемо да ће то бити догађај године у нашем театру.
Александра Делић, Фото: "Глас Подриња"
У години која је на измаку имали смо две премијере: „Лари Томсон, трагедија једне младости“ урађена према тексту нашег Шапчанина Душана Ковачевића у режији Стевана Бодроже и „Марко Краљевић, други пут међу Србијам“, према тексту Радоја Домановића у режији Мие Кнежевић. Публика је веома добро прихватила ове представе, те се надам да ћемо и у 2025. имати прилику да буду изведене како у Србији, тако и у региону.
Како је децембар у знаку предстојећих празника, тако смо одлучили да најмлађе обрадујемо новогодишњом представом „Новогодишња збунорама“. Можемо се похвалити да је она домаћа продукција, те да је режију потписује наш глумац Слободан Петрановић Шарац, док је аутор текста, такође Шапчанин Ђорђе Петровић. Костиме и сценографију урадила је професорка Драгана Малишић Школе примењених уметности са ученицима. Користили смо фундус Шабачког позоришта, а посебно нас радује велико интересовање деце. То нас је навело да размишљамо да у 2025. години децембар буде посвећен најмлађима и представама за децу. Желимо да градимо верну публику која ће радо долазити у позориште. Верујемо да је ово добар начин, те ћемо на овоме радити током године, а посебно у децембру.
Надамо се да ћемо остварити све планове, те позивамо све суграђане да дођу у Позориште.