Радују нам се као најближем роду, истичу геронтодомаћице
Служба помоћи и неге у кући Центра за социјални рад у Шапцу успева да дође до свих корисника на територији града. Рад геронтодомаћица организован је у две смене, и стиже се по потреби и до најудаљенијих засеока.
Осамдесетосмогодишња Стана Максимовић једна је од 150 корисника услуге помоћи и неге у кући Центра за социјални рад у Шапцу. О бака Стани брине најближа породица, а свакодневни доласци геронто домаћица значе јој толико да никакве речи захвалности не могу бити довољне.
-Мало шетам колико могу, долазе ми комшинице и тако проводим дане. Ујутру и увече долазе неговатељице и то ми пуно значи. Још увек могу сама и да спремим нешто од хране, скувам кафу. Дају ми лекове, мало поспреме, помогну шта треба. Дивне су све, немам речи. Само кад ми дођу на врата, обрадујем се – каже бака Стана.
И управо је само присуство геронтодомаћица оно што издваја већина корисника помоћи и неге у кући на годишњем анкетирању о задовољству услугом.
-Ми смо ту за све што им треба, али се они највише радују да имају са ким да попричају, да их неко саслуша. Углавном су то старачка домаћинства где велики број корисника живе сами. Обилазимо их свих седам дана у недељи, викендом, празницима. По потреби, неговатељице долазе и два пута дневно.
Фото: Глас Подриња
Успевамо да стигнемо без обзира на временске услове до свих корисника. Некад су велике врућине или као ових дана, снег, киша, залеђени путеви, али то запослене у служби не спречава да дођу и до најудаљенијих места. Често и пешке до неких засеока и кућа до којих се не може аутомобилом због стања на путу – наводи дипломирани специјални педагог Сања Иванковић, координаторка Службе.
Брига о старим и болесним лицима, пресвлачење, купање непокретних, давање терапије, набавка хране и лекова, само су неки од послова и задатака 11 геронто домаћица колико их има у Служби кућне неге и помоћи. Разговор и лепа реч, нешто је што се подразумева, и што корисницима највише треба и значи. У зимским условима, када је теже доћи до свих корисника, у Служби се организују тако да нико не остане заборављен и никако без, врло често, преко потребне помоћи.
Од самог почетка рада, већ 17 година, пожртвованост, организација рада и квалитет услуга шабачких геронтодомаћица, пример је сличним установама социјалне заштите у земљи.
-Одржавање личне хигијене је најзаступљенија услуга, затим одржавање хигијене стана, мерење виталних функција, заказивање прегледа у здравственим установама али и по потреби праћење корисника у установе терцијалне здравствене заштите у Београду, прање веша, кошење, сечење дрва, ложење. Наше геронто домаћице очисте снег са прилаза, покупе лишће. Партиципација се корисницима обрачунава сразмерно висини прихода који имају. Цена услуге се креће од бесплатне коју остварују корисници који имају просек примања до 13 хиљада динара по члану домаћинства, па до износа који се израчунава сразмерно броју долазака и просеку по члану – објашњава Иванковић.
Фото: Глас Подриња
У Служби за помоћ и негу у кући истичу да је суштина овакве врсте помоћи и подршке старим или немоћним лицима унапређење и одржавање квалитета њиховог живота и спречавање или одлагање смештаја у установе у којима би се пружала оваква врста подршке.
Процедура за подношење захтева за услугу подразумева основну документацију везану за здравствено стање корисника, примањима, члановима домаћинства. Социјални радник даје процену потребних услуга, на основу којег се доноси решење и одређује цена услуге.
У служби тренутно ради 11 геронтодомаћица, два возача и један помоћни радник. Из буџета града Шапца, за услугу помоћ и нега у кући, у 2024. години, издвојено је 16 милиона динара.