Инфо

5. јун 2025.5. јун 2025.
Фото: Глас Подриња

Фото: Глас Подриња

Сунце је пријатељ здравља али његовом излагању мора се приступити обазриво

Кожа памти сваки зрак

Свака промена на младежу сигнал је за одлазак на преглед
Нежељене реакције на сунце попут опекотина, екцема са црвенилом и сврабом на осетљивијем делу коже, али и убоди инсеката најчешћи су проблеми са којима се сусрећемо током лета. Реакције коже на претерано излагање сунчевој светлости могу прерасти у бактеријску инфекцију због чешања. У амбуланти за кожно-венеричне болести кажу да су промене на младежима најуочљивије током врелих летњих дана, па грађани тада посебно воде рачуна и обраћају се лекарима. Сунце је пријатељ здравља, али, истовремено, претерано излагање сунчевим зрацима покреће низ озбиљних здравствених проблема. Такође, сунце може довести до појаве рака коже и најмалигнијег од њих - меланома, доводећи до промена на младежу, али и на местима на којима младежа нема.

- Меланом спада у групу најопаснијих и најегрисивнијих карцинома коже. Превентива и буђење свети о значају ране превенције и раног откривања је од пресудне важности. Настаје од ћелија које су у кожи задужене за синтезу пигмента који услед УВА зрака долази до мутације, ћелије се отргну контроли и настаје меланом. Самопреглед коже на три месеца је оно што је основна препорука превенције. Ту долазимо до такозваног „а, б, ц, д, е“ правила, где је „а“ асиметрија младежа, „б“ је бордура односно ивица младежа која не треба да буде неправилна, „нарецкана“. Треће је „ц“, и односи се на колор – боју. Уколико она није униформна и правилно уједначена, то је знак за сумњу. „Д“ је дијаметар што подразумева да сви младежи преко 6 мм треба да се прегледају. На крају је „е“ – еволуција, тј. развиће промене. Превенција је основ да се младеж открије на време и онда је излечење могуће и до 100 одсто. Свака следећа фаза када се закасни није добра. Дефинитивно је доказано да највећи утицај на настанак меланома има УВА зрачење - чак у 80 одсто случајева је изложеност УВА окидач за његов настанак. У ризику су особе преко 50 година старости, лица која имају преко 50 младежа на кожи, особе фототипа 1 – светле коже, косе и очију, риђег пигмента, са смањеним имунитетом, са трансплантираним органом, они који су у детињству имали опекотине, јер кожа памти све – наводи др Нина Тодоровић Мијатовић, специјалиста дерматовенеролог.

Фото: Глас Подриња


-Током летњих месеци чест је проблем са погоршањем акни због повећаног знојења и запушавања знојних и лојних жлезда, честа је појава фотодерматитиса који настају под утицај УВА зрака и могу се јавити у комбинацији са контактом са неком биљком или козметичким производом, када долази до алергијске реакције на кожи. Постоје и лекови који су фотосезитивни. Чести су и топлотни осипи када долази до запушења канала жлезда и настанка црвених бубуљица. Гљивичне инфекције такође нису ретке током летњег периода – каже др дерматовенеролог.


Стручњаци у превенцији тумора коже указују на избегавање коришћења соларијума као доказаног карциногеног третмана, нарочито до 18 године живота. Према препорукама Светске здравствене организације, за 75 одсто се увећава шанса од добијања меланома уколико соларијум користе особе испод 30 године.

Бесплатни превентивни прегледи младежа у Шапцу
Превентива и заштита од сунца кључни
La Roche-Posay у сарадњи са Удружењем дерматовенеролога Србије организовао је бесплатне превентивне прегледе младежа у три града у Србији. Један од њих био је и Шабац. Суграђани су могли да прегледају младеже током два дана на главном градском тргу.

-Најважнији савет за спречавање рака коже, па и меланома је заштита од непотребног излагања сунцу, ради добијања тамног тена. У летњим месецима од маја до октобра током боравка напољу треба тражити хлад и планирати боравак у јутарњим и поподневним сатима. Од подневних сати неопходно је бити обучен на сунцу, уз коришћење наочара за сунце и шешира. На откривене делове тела потребно је наносити препарате са високим заштитним фактором, обележеним са СПФ 50 УВА+УВБ, који штите од УВ зрачења. Једном у два месеца потребно је обратити пажњу на промене на кожи, прегледати цело тело и уколико се примети нека нова промена која расте и мења се обратити се дерматологу. Такође, особе које имају преко 50 младежа треба да одлазе на редовне годишње прегледе коже, јер је код ове групе људи нешто већи ризик за настанак рака коже- истиче проф. др сц. мед Лидија Кандолф специјалисткиња дерматовенерологије.

Фото: Глас Подриња


-Тај препланули тен којем тежимо као припрема за море је за нас дерматологе мит. Свакако соларијум није начин да се до њега дође. Кожа се мора штитити, не сме се излагати ни сунцу у периоду када је дејство УВА зрака најјаче. Нагло излагање неприпремљене коже нарочито, није добро, оно мора да буде постепено, уз коришћење заштитних крема и млека за сунчање са високим СПФ факторима иако ни оне не могу заштити кожу стопроцентно. Заштита шеширима, сунчаним наочарима, дугим рукавима је такође потребна – истиче др Тодоровић Мијатовић.

Мај месец обележен је као Месец борбе против меланома и Општа болница је учествовала у кампањи као једна од 40 здравствених установа у 19 градова.


Уколико желите да се сунчате безбедно, лекари саветују да се пре одласка на плажу а затим на свака два сата, намажете кремом са заштитним високим заштитним фактором. У мноштву многих антисоларних крема, треба изабрати ону која има озбиљну потврду за квалитет, напомињу лекари.
С.Г.

Најновији број

24. јул 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa