Nakon žetve predstoji skladištenje ubranog roda. Uskladištene žitarice najčešće napadaju žišci, moljci i grinje i iz tog razloga o higijeni praznog prostora treba veoma voditi računa. Moramo znati da pre skladištenja prostor pripremimo za ovu namenu, očistiti od raznih nečistoća (zaostala zrna, paučina, prašina) i pregledati površinu zidova i poda da bi se ustanovilo da li eventualno postoje otvori koje su napravili glodari. Ukolko takvi otvori postoje, treba ih popuniti nekim tvrdim materijalom. Treba obratiti pažnju na pukotine u zidovima, jer se na tim mestima skladišni insekti najčešće zadržavaju.
Ukoliko su uslovi povoljni, kukuruzni žižak i žitni moljac izleću iz skladišta u polja, kada se pšenica i kukuruz nalaze u fazi mlečne zrelosti, pa tako sa požnjevenom pšenicom i okrunjenim kukuruzom dospevaju u skladišta. Ako postoji povoljna temperatura u skladištu i vlaga, ženka polaže jaja. Tako nastaje početni napad uskladištene pšenice.
Kada je roba u rinfuznom stanju ili u džakovima najčešće se mogu na takvim mestima uočiti leptiri i gusenice moljaca, žitni (Sitotroga cerealella), brašneni (Ephestia kuhniella), bakrenasti (Plodia interpunctella). Gusenice tvrdokrilaca, kao što su npr. brašnar i žižak, upliću zrna u svilene niti, nalik na paučinu. U takvim slojevima brašna nalazi se veliki broj gusenica koje povezuju čestice brašna u grudve, u sprovodnim cevima mlina pa mogu zaustaviti rad mašina. Da ne bi došlo do prenamnoženja, samim tim i otežanog suzbijanja, neophodno je delovati preventivno. Vizuelno uočiti štetočinu je veoma teško u početku. Da bi se ustanovilo prisustvo,primenjuje se uzimanje uzoraka pomoću sonde, sa više mesta u skladištu. Odrasli tvrdokrilci se vide golim okom kao i leptiri, naročito ako njihova boja odudara od boje podloge na kojoj se nalaze ili kada se uznemire pa lete iznad površine na kojoj su mirovali.
Foto: Canva
Skladišne štetočine najčešće žive skriveno na nepristupačnim mestima, pukotinama, mašinama. Ako u skladištu postoji zaostala količina robe od prethodne godine, smatra se da je zaražena insektima i istu treba isprskati odgovarajućim insekticidom. U tu svrhu se mogu koristiti insekticidi koji imaju dozvolu za korišćenje za ovu namenu. Nakon mehaničkog čišćenja zatvorenog prostora treba uraditi hemijsku dezinsekciju, a ova mera je neophodna da bi se uništili insekti koji se nalaze u pukotinama gde se mehaničkim putem ne može dopreti do njih. Za ovu namenu se koriste insekticidi koji deluju parama. Za suzbijanje skladišnih štetočina mogu se koristiti neki od sledećih preparata: Actellic 50-ima širok spektar delovanja na veliki broj štetočina, odlično isparava, nema ostataka na zrnu nakon njegove primene i ima kratku karencu. Etiol ultra 10ml/t merkantilnog zrna pšenice i kukuruza; Ahilus 50EC - 2 dana pre unošenja proizvoda u skladište tretiranjem podova i zidova.
U cilju očuvanja početne količine i kvaliteta žita, određivanje optimalnih uslova skladištenja neophodno je obezbediti dobro sušenje i provetravanje koje uspešno može sprečiti pojavu i razvoj štetnih organizama, odnosno smanjiti opasnost od vrlo opasnih mikotoksina u hrani.