15. avgust 2024.15. avg 2024.
Foto: "Glas Podrinja"

Foto: "Glas Podrinja"

Obeležena 218. godišnjica Boja na Mišaru

Očuvanje slobode kroz istoriju

Povodom 218. godišnjice Mišarske bitke, na spomenik palim borcima, uz državne i vojne počasti, vence položili predstavnici Vlade i Vojske Srbije, lokalne samouprave i društava koja neguju tradicije oslobodilačkih ratova
Godišnjica Boja na Mišaru, jedne od najznačajnijih pobeda Karađorđevih ustanika u Prvom srpskom ustanku obeležena je 13. avgusta. Centralna svečanost, povodom obeležavanja 218. godišnjice održana je kod spomenika „Karađorđu i mišarskim junacima“.

Foto: "Glas Podrinja"


Nakon pomena Karađorđu i mišarskim junacima, vence su položili predstavnici Vlade Republike Srbije iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Vojske Srbije, Grada Šapca, Mačvanskog okruga, drugih lokalnih samouprava, kao i predstavnici udruženja građana koji neguju kulturu sećanja.

Bitka na Mišaru ili boj na Mišaru je bitka vođena između srpske ustaničke vojske pod komandom Karađorđa i osmanske na Mišar kod Šapca od 13. avgusta do 15. avgusta 1806. godine. Smatra se jednom od najvećih pobeda srpskih ustanika za vreme Prvog srpskog ustanka. Bitku je ovekovečio Filip Višnjić u narodnoj epskoj pesmi „Boj na Mišaru“.
-Znatno slabija srpska vojska (od 7.000 do 9.000 ustanika) je pobedila znatno nadmoćniju osmansku vojsku koja je dolazila iz Bosne predvođena Sulejman pašom Skopljakom, bosanskim vezirom. Ustanici su uspeli da savladaju nadmoćnijeg neprijatelja i predstavlja prekretnicu tokom ratovanja u Prvom srpskom ustanku. Tada, ali i sada Boj na Mišaru predstavlja svetlu tačku na putu na oslobođenju i stvaranju nezavisne srpske države -pojasnio je istoričar Dejan Živanović.


Gradonačelnik Šapca dr Aleksandar Pajić ukazao je na značaj Boja na Mišaru i borbu za slobodu srpskog naroda kroz istoriju.

Foto: "Glas Podrinja"


-218 godina je proteklo od velike pobede srpskih ustanika predvođenih Krađorđem i slavnim vojskovođama našeg kraja. Grad Šabac je grad stradalnik o čemu svedoči broj stradalih tokom protekla dva veka ratova i sukoba. Danas se sećamo svih onih koji su svoje živote dali kako bismo mi imali slobodu i mir. Treba da budemo ponosni na njih i na ono što su nam ostavili. Treba da se vodimo njihovim delima i gradimo jedinstvo srpskog naroda. Godišnjica Boja na Mišaru je datum koji obavezuje, ali i smernica za budućnost kojoj stremimo – rekao je gradonačelnik.

„Trinaesti avgust 1806. godine bio je sunčan i vedar dan. Karađorđe je obilazio jedinice i davao poslednja uputstva i pojačavao pojedina mesta u šancu... pokazivao starešinama i vojnicima gde ko treba da bude... Turci nisu bili na domet srpskih pušaka kad odjednom u šancu odjeknu hitac. Ko je to, po duši ga- ciknu Karađorđe. Zatim trže kuburu i priđe momku koji je njegovu naredbu prekršio... Ne Gospodaru- povikaše vojvode i pokazaše jataganima na lipu sa koje je padao turski osmatrač, koji je belim jaglukom davao znak turskim tobdžijama...mladić se zvao Tadija Crnoborac“- navodi šabački istoričar i publicista Bogdan Sekendek u knjizi “Mišarska bitka“


Državni sekretar Ministarstva za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić podsetio je na vekovnu borbu za mir i slobodu.

Foto: "Glas Podrinja"


-Svake godine obeleževamo godišnjicu Boja na Mišaru koji je jedan od stubova srpske revolucije, ali i temelj moderne državnosti. Iako su se neke stvari na geopolitičkoj mapi sveta promenile, pre svega granice država, suština je identična kao pre dva veka. Još uvek vodimo borbu za slobodu kao i ustanici. Kada pogledamo period srpske revolucije mnogim velikim silama nije odgovaralo da Srbija postane nezavisna država koja će ujediniti narod. Nadam se da će se to ostvariti u budućnosti – dodao je državni sekretar.
M.Ž.B.

Najnoviji broj

10. oktobar 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa