3. oktobar 2024.3. okt 2024.
Foto: Asocijacija Duga

Foto: Asocijacija Duga

ASOCIJACIJA DUGA

Zdravlje za čuvare životne sredine

Sakupljanje sekundarnih sirovina često je povezano s izlaganjem opasnim materijama, fizičkim povredama i lošim higijenskim uslovima, a obezbeđivanje adekvatne podrške može značajno smanjiti ove rizike. Romi i Romkinje su često socijalno marginalizovani, pružanje adekvatne zdravstvene podrške i informisanje o važnosti prevencije povreda na radu i adekvatnoj zaštiti, može pomoći u njihovoj inkluziji u šire društvo. Edukacija o sigurnom rukovanju i sakupljanju otpada može smanjiti zagađenje i zdravstvene rizike za širu zajednicu
Novi projekat Asocijacije DUGA „Zdravlje za čuvare životne sredine!“ koji je započeo 15. septembra 2024. godine, finansiran je iz programa „Unapređenje dostupnosti zdravstvene zaštite Romskoj populaciji u 2024. godini“ Ministarstva zdravlja Republike Srbije. Kao organizacija koja ima praksu rada sa sakupljačima sekundarnih sirovina, Asocijacija DUGA je prepoznala potrebu za dodatnom podrškom ovoj osetljivoj društvenoj populaciji.

-Sakupljači sekundarnih sirovina Romske populacije sa teritorije Šapca suočavaju se s nizom problema koji utiču na njihovo zdravlje, socijalni status i ekonomske uslove. Šabac je treći grad u Srbiji po broju podstandardnih romskih naselja (ukupno 25), u kojima živi 2083 osobe, a kroz naše ranije projekte, naročito od 2020. godine i KOVID-19 pandemije uvideli smo izazove sa kojima se ovaj deo romske populacije svakodnevno susreće i to naročito stanovnici koji su i sakupljači sekundarnih sirovina, navodi Aleksandar Prica direktor Asocijacije DUGA i nastavlja:

Ranija dostupna istraživanja pokazala su izuzetno kratak životni vek ove podpopulacije i to 49 godina života. Kroz sam projekat želimo da ih informišemo kako o bezbednosti na radu u cilju očuvanja zdravlja, tako i o mogućnostima za adekvatnije prikupljanje i plasiranje sekundarnih sirovina, te da im kupimo jedan deo zaštitne opreme (rukavice, obuću, zaštitne naočare i dr.) u cilju smanjenja povreda na radu. Projekat i mini analiza biće nam osnova za dalji rad u cilju sistemskog rešavanja izazova ove društveno osetljive populacije.


-Obzirom da ne postoji sistemski odgovor na izazove ovog dela romske populacije ovim projektom pored pružanja usluga na očuvanju pre svega fizičkog zdravlja ove podpopulacije, želimo da realizujemo i mini analizu u cilju utvrđivanja stvarnih potreba i veličine ove populacije u Šapcu, te izrade preporuka za unapređenje njihovog kvaliteta života i u oblasti zdravlja.

Metodologija pristupa u realizaciji ovog projekta biće u sklopu usluge Terenski saradnik, odnosno autrič metod rada koji podrazumeva rad u zajednici, odnosno u socijalnoj sredini korisnika u vremenskom intervalu kada to njima najviše odgovara. Usluga autriča (Terenskog saradnika) ima sedam različitih aktivnosti i to: psihološku podršku, socijalne intervencije, izradu individualnog bezbednosnog plana, DPST, parnjačku podršku, upućivanje korisnika na druge pružaoce usluga i praćenje korisnika kod drugih pružaoca usluga.

Foto: Asocijacija Duga


-Asocijacija DUGA poseduje obučen tim za sprovođenje programa edukacije o prevenciji povreda na radu i postupaka u slučaju akcidenta kojim rukovodi Mina Đurković, master inženjer zaštite životne sredine. Tim Asocijacije DUGA u sastavu od četiri Terenska saradnika obilaziće i pronalaziti predviđenu populaciju na terenu i u specijalizovanim vozilima ili kućama korisnika vršiti edukaciju. Ove aktivnosti sastavni su deo aktivnosti izrade bezbednosnog plana korisnika u skladu sa konceptom bezbednosne kulture. Ovaj metod rada je razvijen u sklopu više različitih projekata pilotiranja usluge Terenski saradnik u kojim je populacija sakupljača sekundarnih sirovina iz romske populacije prepoznata kao posebno osetljiva populacija. Kada je u pitanju aktivnost mini analize, ona će obuhvatiti ispitivanje 50 sakupljača sekundarnih sirovina i njihovih stvarnih potreba i procenu veličine ove populacije u Šapcu i ista će biti realizovana metodologijom istraživačkog rada kroz anketne upitnike i dubinske intervjue, a biće obrađena kvantitativnom i kvalitativnom metodom. Što će omogućiti izradu preporuka zasnovanu na dokazima- ističe Prica.

Kao izlazni rezultati ovog projekta očekuju se da budu unapređena osnovna znanja i veštine vezane
za bezbednosti na radu u cilju očuvanja zdravlja, tako i mogućnostima za adekvatnije prikupljanje i plasiranje sekundarnih sirovina i primarnu prevenciju povreda na radu


Direktni korisnici projekta su sakupljači sekundarnih sirovina sa teritorije grada Šapca sa posebnim akcentom na osobe iz podstandardnih Romskih naselja.

-U okviru ove populacije prepoznali smo tri podpopulacije i to sakupljače sekundarnih sirovina koje iste sakupljaju: trokolicama, konjskim zapregama i motornim vozilima (kombi, kamioni). Takođe ove populacije po zdravstveno, socijalno, ekonomskom riziku možemo gradirati, te znamo da su najugroženiji oni koji za sakupljanje sekundarnih sirovina kao prevozno sredstvo koriste trokolice, zatim konjske zaprege i na kraju motorna vozila (kombi i kamione). Kriterijumi korišćeni za izbor ciljne populacije jesu pripadnost Romskoj populaciji, stanovnici podstandarnih Romskih naselja, socijalno ugroženi- objašnjava direktor asocijacije DUGA.

Na poslednjoj Skupštini Grada Šapca 12. septembra 2024. godine, ova usluga je dodata u Odluku o pravima i uslugama socijalne zaštite Šapca, tako da će našim sugrađanima i sugrađankama, od sledeće godine biti kontinuirano dostupna kao prva preventivna integrisana socio – zdravstvena usluga.


Javni interes za pružanje zdravstvene podrške Romima koji se bave sakupljanjem sekundarnih sirovina uključuje nekoliko važnih aspekata od kojih neizostavni deo jeste poboljšanje zdravlja i kvaliteta života i smanjenje zdravstvenih rizika. Sakupljanje sekundarnih sirovina često je povezano s izlaganjem opasnim materijama, fizičkim povredama i lošim higijenskim uslovima, a obezbeđivanje adekvatne podrške može značajno smanjiti ove rizike. Romi i Romkinje su često socijalno marginalizovani, pružanje adekvatne zdravstvene podrške i informisanje o važnosti prevencije povreda na radu i adekvatnoj zaštiti, može pomoći u njihovoj inkluziji u šire društvo. Edukacija o sigurnom rukovanju i sakupljanju otpada može smanjiti zagađenje i zdravstvene rizike za širu zajednicu. Podrška sakupljačima sekundarnih sirovina može povećati efikasnost reciklaže i smanjenje otpada. Sve navedeno predstavlja zadovoljavanje javnog interesa Šapca.

Ranija dostupna istraživanja pokazala su izuzetno kratak životni vek ove podpopulacije i to 49 godina života. Kroz sam projekat želimo da ih informišemo kako o bezbednosti na radu u cilju očuvanja zdravlja, tako i o mogućnostima za adekvatnije prikupljanje i plasiranje sekundarnih sirovina, te da im kupimo jedan deo zaštitne opreme


Kao izlazni rezultati ovog projekta očekuju se da budu unapređena osnovna znanja i veštine vezane za bezbednosti na radu u cilju očuvanja zdravlja, tako i mogućnostima za adekvatnije prikupljanje i plasiranje sekundarnih sirovina i primarnu prevenciju povreda na radu. Poboljšanje radnih uslova može povećati produktivnost i doprineti održivijem modelu sakupljanja sirovina. Pružanje zdravstvene zaštite na vreme može smanjiti broj radnih dana izgubljenih zbog bolesti i povreda, kao i prevenciju invalidnosti, što doprinosi ekonomskoj stabilnosti. Preventivne mere i edukacija mogu smanjiti učestalost ozbiljnih zdravstvenih problema usled povređivanja prilikom sakupljanja sekundarnih sirovina, čime se smanjuje opterećenje na zdravstveni sistem.

Najnoviji broj

24. april 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa