O romanu “Ubistva bez bele košulje”, pored samog autora, govorili su profesor srpskog jezika i književnosti u penziji i književnik Milenko Marković, kao i Milovan Milovanović, glavni urednik “Glasa Tamnave” i recezent knjige
U petak je u punom amfiteatru Srednje škole u Koceljevi održana promocija najnovije knjige Dragana Đermanovića Đela.
O romanu “Ubistva bez bele košulje”, pored samog autora, govorili su profesor srpskog jezika i književnosti u penziji i književnik Milenko Marković, kao i Milovan Milovanović, glavni urednik “Glasa Tamnave” i recezent knjige.
Autor ovog dela, potpuno samouk, ovoga puta oprobao se u pisanju krimi romana, a kao inspiracija poslužile su mu priče koje je čuo o sudbinama pojedinih porodica. Milovanović je već na početku recenzije čestitao čitaocima od srca jer su listanjem prvih stranica ovog dela, verovatno nesvesno i neočekivano, čekirali kartu za zanimljivo putovanje kroz istoriju srpskog naroda.
- Uz pratnju veštog vodiča koji svojim istraživačkim radom krči najneprohodnije puteve i svetlom obasjava najtamnije strane naših predaka u tajnosti i tišini prenošenja s kolena na koleno, sve do današnjeg dana- navodi se u recenziji čiji je autor izrazio zadovoljstvo što je prvi među privilegovanima, čitanjem ovog dela postao bogatiji za jedno unikatno iskustvo.
-Konzumiranje najnovije Đermanovićeve knjige ponovo je probudilo u meni, a verujem da će i u vama, onu davno zaboravljenu dečju radoznalost i znatiželju. Jer njeni sastojci poput koka- kole ili pak nekog alkoholnog pića teraju na još, pa brzo i neosetno stignete do dna boce. Jednostavno ovaj koktel se pije na eks, odnosno čita u jednom danu- ocenio je Milovanović.
Govoreći o ovom romanu on je poručio čitalačkoj publici da će Đermanovića upoznati u ulogama pripovedača ili svojevrsnog detektiva amatera.
–Ovoga puta on sebi postavlja težak, za policiju gotovo nerešiv zadatak. Da pronađe ubicu studenta Dragoslava Stevića čiji je leš pronađen u zgradi njegove tetke na Karaburmi kod koje je stanovao tokom studentskih dana. Poput najveštijih inspektora profesionalaca, iako u svojstvu građanina sa ulogom koju je sam sebi dodelio, Dragan kroz istraživačke razgovore i pripovedanja svojih sagovornika tokom rešavanja ovog zagonetnog ubistva svakom novom stranicom romana odmotava klupko zamršenih odnosa između tri srpske familije u srcu Šumadije. Pri tom, kao vrstan poznavalac domaće istorije od balkanskih ratova i Velikog rata do savremenih bratoubilačkih sukoba, ovo književno delo obogaćuje veoma interesantnim, za mnoge nepoznatim činjenicama i često tragičnim slikovito opisanim sudbinama naših predaka, uz lične opaske i zapažanja- otkriva recezent i dodaje da tokom tog putovanja u prošlost, zbog pasionirane posvećenosti svom glavnom zadatku, autor ponekad zadire u najsitnije detalje i događaje iz prve polovine prošlog veka.
Glavna poruka romana, kako je istaknuto na promociji, jeste da ko čini zlo, mora i da mu se nada. U prošlosti su, kako je rekao autor, osvete i krvarine bile veoma česte a bele košulje pojedinih članova porodice na sahranama ubijenog značile su da će pokojnik biti osvećen.
–U ovom konkretnom slučaju, kako sam naslov romana kaže, imamo ubistva bez bele košulje i brojne poruke i zaključke koje možete pronaći čak i između redova- objasnio je Milovanović i pozvao zaljubljenike u pisanu reč da sami krenu na zanimljivo istorijsko putovanje koje je maestralno u reči pretočio ovaj Koceljevac.
Šabačka čitalačka publika imaće priliku da se druži sa autorom i upozna sa njegovim najnovijim romanom 24.oktobra kada će u Kulturnom centru biti održana promocija knjige.