31. oktobar 2024.31. okt 2024.
PSSS ŠABAC, dipl. inž. Slavica Maksimović

PSSS ŠABAC, dipl. inž. Slavica Maksimović

Evropsko žutilo koštičavih voćaka

Simptomi uvijanja se razvijaju tokom leta, najuočljiviji u septembru

Simptomi uvijanja se razvijaju tokom leta, a najuočljiviji su u septembru. Nervi listova su u početku hlorotični a kasnije nekrotiraju. Plodovi šljive su manji, kasnije u zrenju imaju deformacije. Simptomi koji su prisutni na nekim granama sa godinama se šire i zahvataju celu krošnju. Kod breskve simptomi su na listovima gde dolazi do uvijanja, hloroze i slabije se razvijaju. Promenjeni listovi se nalaze na vrhovima grana i prerano opadaju. Meso je isušeno i sa izmenjenim odnosom šećera i kiselina. Javlja se nekroza tkiva i sušenje vrhova grana i celih stabala
Prouzrokovač: Candidatus phytoplasma prunorum -fitoplazma prisutna u tkivima FLOEMA ( provodno tkivao kojim se materije sintetisane u listu (asimilati) prenose do svih delova biljke)
• Status štetnog organizma (R. Srbija):

Lista IA deo II EPPO: Other documented pests EU: Annex I/A2-karantinski štetan organizam
• Domaćini: biljke roda Prunus, a naročito su osetljive Prunus armeniaca (kajsija) i Prunus salicina (japanska šljiva)
• Korovi: Cynodon dactylon -zubača i Convolvulus arvensis -poponac mogu biti prirodno zaraženi – izvor zaraze!
• Najspecifičniji simptom se ogleda u fiziološkoj neravnoteži- narušavanje redosleda feno-faza, žutilo, crvenilo lišća
• Na delovima zaraženih biljaka (kruna) vegetacija se produžava do zime, nova vegetacija ranije počinje od zdravih biljaka.

Kod šljive i kajsije kod mladih biljaka infekcija je sistemična, a kod starijih je lokalizovana.
Karakterističan simptom je da se prvo pojavljuje lišće u proleće pa tek kasnije se otvaraju cvetovi. Na proleće listovi su hlorotični, a kasnije su crvenkaste boje. Listovi se uvijaju prema gore (imaju izgled „cigare“ posebno kod šljive). Listovi su tvrdi, hrapavi. Kod kajsije do uvijanja dolazi duž stranica lista i ima oblik trougla.

PSSS ŠABAC, dipl. inž. Slavica Maksimović


Simptomi uvijanja se razvijaju tokom leta, a najuočljiviji su u septembru. Nervi listova su u početku hlorotični a kasnije nekrotiraju. Plodovi šljive su manji, kasnije u zrenju imaju deformacije. Simptomi koji su prisutni na nekim granama sa godinama se šire i zahvataju celu krošnju. Kod breskve simptomi su na listovima gde dolazi do uvijanja, hloroze i slabije se razvijaju. Promenjeni listovi se nalaze na vrhovima grana i prerano opadaju. Meso je isušeno i sa izmenjenim odnosom šećera i kiselina. Javlja se nekroza tkiva i sušenje vrhova grana i celih stabala.

Epidemiologija:
Fitoplazma se održava u zaraženim biljkama, isključivo u floemu. Glavnu ulogu u prenošenju ovog oboljenja imaju vektori. Nije tačno potvrđeno koji insekti su vektori, a neka istraživanja govore da su to lisne buve (Cacopsylla pruni).

Na veće udaljenosti na širenje obolenja utiče – zaražen sadni materijal!

Mere suzbijanja:
• Karantin
• Zdrav sadni materijal
• Uništavanje pojedinačno zaraženih biljaka
• Suzbijanje vektora
• Otporne sorte

Identifikacija fitoplazme je moguća jedino laboratorijskim analizama.

Republika Srbija vrši monitoring koji se ogleda u uzimanju uzoraka listova i delova lastara od septembra do kraja vegetacije i to sa izraženim simptomima koje smo naveli, a bez simptoma drugih obolenja. Ovako pripremljeni uzorci u laboratoriji se koriste za molekularnu identifikaciju prouzrokovača.
PSSS ŠABAC, dipl. inž. Slavica Maksimović

Najnoviji broj

9. januar 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa