31. oktobar 2024.31. okt 2024.
Foto: Arhiva CSU

Foto: Arhiva CSU

Projekti Grada Šapca u programima prekogranične saradnje

Grad Šabac od 2011. godine učestvuje u projektima prekogranične saradnje sa Republikom Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom. Programi su bazirani na detaljnoj analizi zajedničkih problema i strategiji za njihovo rešavanje
Interreg je jedan od ključnih instrumenata Evropske unije koji podržava prekograničnu saradnju kroz finansiranje projekata. Njegov cilj je suočavanje sa zajedničkim izazovima sa kojima se građani i preduzeća svakodnevno suočavaju i pronalaženje rešenja u oblastima kao što su zdravstvo, životna okolina, istraživanje, obrazovanje, transport, održiva energija i drugo. U Evropi trenutno postoji 79 programa Intereg a od 2004. godine i države koje nisu članice EU su se pridružile. Trenutno Srbija sprovodi sedam prekograničnih programa sa državama susedima.

Projekti podsticaja hortikulture
- Kao grad iz plodne Mačve započeli smo sa projektima “3R-Rosis Rosas Rosarium” i “Rosis4H” iz oblasti hortikulture, uzgoja ruža i bobičastog crvenog voća po čemu je ovo područje nadaleko poznato. U sklopu IPA II programa prekogranične saradnje Hrvatska – Srbija projekat je podstakao korišćenje mogućnosti razvoja hortikulture sa naglaskom na proizvodnju cveća i ukrasnog bilja sa obe strane granice. Zajedno su ga sproveli CTR - Razvojna agencija Brodsko-posavske županije d.o.o. i Direkcija za poljoprivredu grada Šapca. Sprovođenje projekta započeto je septembra 2012. godine i trajao je 12 meseci. Partneri na projektu su Srednja škola “Matija Antun Reljković” iz Slavonskog Broda, Srednja poljoprivredna škola s domom učenika Šabac i Udruženje „Ruže Lipolista”. Zahvaljujući projektu 3R, u srednjim školama učesnicama projekta osnovani su Centri za kompetentnost i izvrsnost u hortikulturi opremljeni jedinstvenom inovativnom opremom, koje se sastoje od kabineta-učionice i plastenika, kao i opreme za plastenike sa prvim akreditovanim programom za uzgoj gljiva bukovača na principima „plave ekonomije“ - navodi Ivana Mićović, član projektnog tima Grada Šapca.

Ivana Mićović, član projektnog tima, Foto: Glas Podrinja


U Evropi trenutno postoji 79 programa Intereg a od 2004. godine i države koje nisu članice EU su se pridružile. Trenutno Srbija sprovodi sedam prekograničnih programa sa državama susedima


Unapređenje pripremljenosti za vanredne situacije
Drugi važan projekat u kom je grad Šabac učestvovao kao partner u programu prekogranične saradnje sa Hrvatskom nosi naziv „Zajednički doprinos unapređenju transnacionalne pripremljenosti za vanredne situacije u slivu reke Save (Jentrap). —-Projekat je imao za cilj pripremu za vanredne situacije, posebno poplave i ublažavanje šteta nastale od poplava koji je podstakao mogućnost saradnje štabova za vanredne situacije sa obe strane granice. Kroz ovaj projekat, čija je vrednost oko 450 hiljada evra, nadležne službe dobile su čamce, crpne pumpe, opremu za analizu vode i zbrinjavanje povređenih, a profesionalci su prošli niz različitih obuka. Projekat Jentrap podigao je kapacitet svih službi nadležnih za reagovanje u vanrednim situacijama, povezao države regiona kao i svest o značaju prevencije – navodi Mićović.

Obnovljivi izvori energije
Šabac kao vodeći partner u saradnji sa partnerima iz Republike Hrvatske Gradom Nova Gradiška i LAG „Zapadna Slavonija“, uspešno je realizovao projekat „Upotreba biomase i solarne energije kao obnovljivih izvora održive i efikasne energije za samostalne komplekse sa socijalnom svrhom-BIOSOL u okviru prekograničnog programa Interreg.

-Na osnovu iskustva sa biomasom izgrađena je još jedna toplana na biomasu snage 0,5 MW pored postojeće (zajedno će davati 1 MW). Ovim je omogućeno grejanje šest ustanova socijalne namene na Letnjikovcu, što je rezultiralo velikim uštedama u troškovima u zimskom periodu. Fotonaponske (FN) ćelije i geotermalna pumpa su instalirane u skladu sa potrebama Trening centra koji deluje u okviru Centra za stručno usavršavanje Šabac gde je osnovana Akademija za energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije. Za potrebe Akademije nabavljano je električno vozilo i demonstracioni trening modeli. U okviru Parka nauke u Centru za stručno usavršavanje, projektom je predviđeno instaliranje dečije ulične igre sa skakanjem koja će biti povezana sa pijezo električnim elementima i generisaće struju. Planirano je i osam klupa sa punjačima te led svetiljke koje treba da budu postavljene kod Trening centra i u centru grada. U okviru projekta „Biosol +” Šabac je nabavio i solarnu elektranu snage 0,1 MW koja je instalirana na krovu Gradskog bazena – objašnjava Mićović.


Zdravstvo i obrazovanje
Suport lajf jedan je od projekata, koji je dobio podršku za realizaciju kroz Intereg program Srbija - Hrvatska. Na ovaj način je Dom zdravlja „Dr Draga Ljočić“ postao dostupniji za pružanje usluge starim i bolesnim licima, osobama sa invaliditetom, hroničnim bolesnicima u terminalnim fazama bolesti.

Projekat koji je u toku „AGE +“ je regionalni projekat podrške starijim osobama koji za cilj ima dobrobit i socijalnu uključenost osoba starijih od 65 godina


-Ustanova je dobila opremu, dva vozila za terenski rad, specijalizovana sanitetska i putnička za odlazak do najudaljenijih mesta, portabilni ultrazvuk, kovid opremu, formirana je služba mobilnih timova palijativne nege među prvima u Srbiji za šta su angažovana dva lekara i tri medicinske sestre. Osim toga, projekat je imao za cilj poboljšanje osnovnih veština zdravstvenih/socijalnih radnika kroz kontinuirano stručno usavršavanje, saradnju postojećih partnera i uspostavljanje novih partnerskih veza kako bi se poboljšao mehanizam pružanja usluga. Još jedan projekat prekograničnog programa Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020 realizovan je pod nazivom “Zajedno u obrazovanju za zapošljivost i zapošljavanje-3E“ u kom su partneri Grad Šabac i Grad Visoko. Ovaj program imao je za cilj zadržavanje kvalifikovane radne snage za metalnu industriju. Uspostavljene su dve nove komponente obuke (obrazovni programi) za nezaposlene na osnovu potreba lokalne industrije u Šapcu. Akreditovane su obuke za rad na CNC glodalici, obuke za zavarivanje i upravljanje viljuškarom koje smo raspisali za nezaposlena lica koja mogu da se prijave i nakon završene obuke dobiju sertifikat, i povećaju šanse za zaposlenje. Za obuke u okviru projekta nabavljena je savremena oprema koja se nalazi u Trening centru – ističe članica projektnog tima.

Foto: Arhiva CSU


Obuke, prekvalifikacija, dokvalifikacija
Projekat SEED (Support education and employment development), u okviru kojeg je nastalo Lokalno partnerstvo za zapošljavanje u gradu Šapcu fokusiran je na tri grane: privredu, obrazovanje i vladavinu prava. Grad Šabac se u ovom programu razvijao kao primer dobre prakse na regionalnom nivou, zbog čega je imao posebnu ulogu u delu programa podrške u razvoju kapaciteta Partnerstva za zapošljavanje.

-Šabac se u ovaj projekat uključio kao primer dobre prakse svojim Lokalnim akcionim planom zapošljavanja. U okviru projekta SEED step II, opremljen je i otvoren Trening centar namenjen profesionalnom osposobljavanju nezaposlenih. U okviru SEED step III otvoren je aneks Trening centra Šaba u kome su smeštene radionice za CNC, Akademija za energetsku efikasnost, Akademija za profesionalne veštine u građevinarstvu i srodnim disciplinama, Centar za kompetenciju u hortikulturi sa radionicom za proizvodnju gljiva po principima plave ekonomije, škola IT veština i škola engleskog jezika. U sklopu kompleksa osnovan je i opremljen „trening kafe“, zajednička sala za predavanja sa pametnom tablom, kreativna radionica, prostor za rad novoosnovanih firmi u vlasništvu mladih ljudi kao i prostor za delovanje „one stop shop – kluba za nezaposlene osobe“.

Trenutno grad Šabac sprovodi dva projekta: „REACT“ i „AGE +“. Prvi je nastavak saradnje dva grada, Šapca i Nove Gradiške iz Hrvatske. Naziv projekta je „Regionalno osnaživanje za naprednu saradnju i tehnologiju“ u trajanju od 18 meseci, čiji je cilj otvaranje radnih mesta – obuke u visokotehnološkim industrijama uz pomoć VR aplikacija kroz specijalizovanu obuku kao što su CNC obrada, mehatronika, robotika, automatizacija i laserske aplikacije – objašnjava Ivana Mićović.

Unapređenje položaja i uključivanje starijih
Drugi projekat koji je u toku „AGE +“ je regionalni projekat podrške starijim osobama koji za cilj ima dobrobit i socijalnu uključenost osoba starijih od 65 godina.

Foto: Arhiva CSU


-Kroz projekat nastojimo da podstaknemo veće učešće starijih osoba u dijalogu sa donosiocima odluka, da poboljšamo kapacitete pružalaca usluga kroz obuke i studijske posete, da povećamo vidljivost starijih u društvu, svest o njihovim potrebama i smanjimo starosnu diskriminaciju. U skladu sa tim, Skupština grada je donela Lokalni akcioni plan unapređenja položaja starijih u lokalnoj zajednici, osnovan je Savet za unapređenje položaja starijih, a poslednjim rebalansom budžeta grada odvojena su sredstva za rekonstrukciju zgrade na Letnjikovcu u kojoj će se nalaziti Centar za međugeneracijsku solidarnost opremljen za realizaciju radionica i aktivnosti najstarijih sugrađana. Grad Šabac je u postupku apliciranja u Globalnu mrežu Svetske zdravstvene organizacije – „gradova prilagođenih starima“ Age friendly cities -zaključuje Mićović.
S.G.

Najnoviji broj

16. januar 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa