Info

23. januar 2025.23. jan 2025.
Najvažnija mera pre početka novog proizvodnog ciklusa
DEZINFEKCIJA ZEMLjIŠTA U ZATVORENOM PROSTORU

Najvažnija mera pre početka novog proizvodnog ciklusa

Dezinfekcija zemljišta je najvažnija mera pre početka novog proizvodnog ciklusa.
Cilj da zaštiti proizvodnju od štetnih organizama i korova.

Dezinfekcija zemljišta redukuje primenu pesticida.

1.Termička dezinfekcije zemljišta
– podrazumeva primenu vodene pare koja se ubacuje u zemljište čija temperatura je 70-80 stepeni u trajanju od 30-60 minuta.
2.Solarizacija
Prekrivanje zemljišta tankom, providnom polietilenskom folijom tokom 1-2 meseca (zemljište je potrebno prethodno dobro usitniti i navlažiti do 60% vlažnosti zemljišta).
3. Dezinfekcija zemljišta može se raditi primenom insekticida i fungicida koji se nakon aplikacije unose u plitki sloj zemljišta i na taj način štite biljke od infekcija i zemljišnih štetočina.
Jedan od efikasnih fungicida koji ima široku primenu u zaštiti povrća od zemljišnih patogena jeste preparat Previcur energy koji se koristi tako što se 15 cm3 sredstva razblaži u 5l vode i ravnomerno rasporedi na 1 m2 zemljišta, a zatim se rotofrezom izmeša u sloju od 12-15 cm.
4.Biofumigacija
Podrazumeva setvu biljaka koje nakon zaoravanja i u vlažnoj sredini redukuju reproduktivne organe nekih gljiva prouzrokovača bolesti i depresiraju nicanje korova.
Kadifica i neven se koriste za biološku dezinfekciju zemljišta u zaštićenom prostoru i baštama. Setvom i gajenjem kadifice kao prethodnog useva, zemljište se čisti od nematoda i nekih štetnih gljivica. Kadifica luči tiofen, koji odbija nematode.

Kao biofumiganti koriste se i biljke iz roda Brassica (juncea i napus) — slačice. Nakon setve biljke rastu do punog cvetanja nakon čega biljna masa se malčira i unosi u zemljište freziranjem. Ovaj način dezinfekcije u potpunosti može da zameni primenu fumiganata.

5.Kompletnu i efikasnu dezinfekciju zemljišta uključujući i suzbijanje korova i nematoda možemo ostvariti jedino fumigacijom primenom fumiganata.

Ovaj način dezinfekcije primenjivati u prisustvu stručnog lica uz obavezno korišćenje zaštitne opreme (maske,rukavice, zaštitno odelo…).

KORACI PRI PRIMENI FUMIGANATA U ZATVORENOM PROSTORU:
1.Zemljište usitniti rotofrezom.
2.Zemljište zaliti ukoliko je suvo.
3.Fumugant razbacati po površini zemljišta i uneti u zemljište rotofrezom
4.Zaliti zemljište
5.Zemljište držati pokriveno folijom 7 dana.
6.Skinuti foliju, isfrezirati zemljište i ostaviti da se provetrava 7 dana
7.Provera prisustva primenjenog fumiganta i da li je zemljište spremno za setvu,sadnju radi se biotestom,proveravanjem klijavosti sa semenom salate
Biotest se radi uporedo sa zemljom koja nije tretirana fumigantom. U optimalnim uslovima salata niče za dan-dva. Ukoliko seme salate ne klija ili je ponik kržljav na zemljištu koje je tretirano fumigantom treba sačekati par dana i ponoviti test.

Fumiganti su jaki otrovi i treba biti pažljiv pri radu sa njima. Pri primeni fumiganata u zatvorenom ali i na otvorenom prostoru treba voditi računa da taj prostor koji se fumigira mora biti izolovan od ljudi i drugih useva. Ako se dezinfekcija radi u plasteniku, mora biti prazan i najbolje vreme primene je jesen kada su još visoke temperature i kada je vreme delovanja na štetne organizme kraće.
Fumigant se aktivira u roku od 2 sata nakon kontakta sa vlagom što znači da onaj ko radi fumigaciju mora napustiti taj prostor u vremenskom periodu kraćem od 2 sata!!!

VAŽNO
Ovaj način dezinfekcije primenjivati samo u prisustvu stručnog lica uz obavezno korišćenje zaštitne opreme (maske, rukavice, zaštitno odelo…)
Dipl.inž.zaštite bilja Sanja Popović PSSS Šabac

Najnoviji broj

24. april 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa