Ученици завршних разреда Шабачке гимназије, Економске школе "Стана Милановић", Медицинске школе "Др Андра Јовановић" и Техничке школе имали су данас предавање о безбедној вожњи. Предавање су реализовали Одељење саобраћајне полиције Полицијксе управе Шабац, Агенција за безбедност саобраћаја и Савет за координацију послова безбедности саобраћаја на путевима града Шапца, као и промотер безбедности у саобраћају Славиша Савић из Удружења параплегичара Мачванског округа и репрезентативац Србије у фудбалу Страхиња Павловић.
Управо овај узраст, млади који су тек положили вожњу, или су у процесу полагања, чести су учесници саобраћајних незгода. Путем видео презентација, али и из личних прича, учесници предавања покушали су да им објасне колико је важно да поштују саобраћајне прописе и са каквим се све последицама могу суочити због њиховог непоштовања.
Славиша Савић (Фото: Глас Подриња)
-Млади су имали прилику да из прве руке чују негативно искуство и исход једне саобраћајне незгоде и на тај начин извуку поуку, а то је да изаберу прави пут. Избор је да ли ће поштовати саобраћајне прописе и одговорно се понашати, или ће кренути путем који сам ја ишао. До моје инвалидности је довела саобраћајна незгода коју сам доживео као ученик треће године средње школе, због пребрзе воже и невезивања појаса. Трајна инвалидност је нешто што носим са собом 28 година и носићу читавог живота, рекао је Славиша Савић који сваку прилику користи како би младима личним примером показао колико је важно да поштују саобраћајне прописе.
Значај безбедне вожње (Фото: Глас Подриња)
На територији Мачванског округа током прошле и ове године, у саобраћајним незгодама, живот је изгубило 12 особа млађих од 21 године.
Зоран Селенић (Фото: Глас Подриња)
-Под младим возачима не мислимо само на оне младе по годинама живота, него и по возачком искуству. Нажалост, они често учествују у саобраћајним незгодама и то оним са најтежим последицама. Овом трибином желимо да овим младим људима, који сада полажу вожњу или поседују пробне возачке дозволе, желимо да скренемо пажњу на тај проблем. Најчешћи прекршај који доводе до саобраћајних незгода је прекорачење брзине, а индиректно су то и возња под дејством алкохола и психоактивних супстанци, што и утиче на то да дође до прекорачења брзине. Некоришчење појаса не утиче на настанак саобраћајне незгоде, али утиче на њен исход, навео је Зоран Селенић, начелник Одељења саобраћајне полиције ПУ Шабац.
Млади фудбалер Страхиња Павловић на предавању се појавио као неко ко својим ставом може да утиче на младе и чије мишљење они желе да чују.
Страхиња Павловић (Фото: Глас Подриња)
-Јако је битно да млади поштују све саобраћајне прописе. Они брзо живе и желе све брзо. Вежно је да им пошаљемо праву поруку, да обрате пажњу на то како се понашају у саобраћају. До пре три, четири године и сам сам имао пробну дозволу. Уобичајено је да се у почетку праве саобраћајни прекршаји, али сви треба да схвате да вржа вожња и непоштовање прописа не доносе ништа добро, рекао је Страхиња Павловић.