Инфо

7. децембар 2024.7. дец 2024.
(Фото: Глас Подриња/Ј.Р)

(Фото: Глас Подриња/Ј.Р)

Поштовање Одлуке контролишу Комунална инспекција и Kомунална милиција

Кућни ред за добре комшије

Истраживали смо које су основне одредбе Одлуке и који се чланови најчешће крше, односно на шта се станари највише жале.

Прегласна музика у поноћ или звук бушилице у три поподне умеју да избаце из такта чак и онда када се трудимо да будемо добре комшије и толерантни станари стамбене зграде. Посебно је проблем ако се то понавља, па комшија у стану поред или још горе изнад, баш у то време односно невреме, реши да избија зид или помера намештај. Ако то ради намерно, нехајући и непоштујући ваше право на одмор и мир, време је да се позовете на кућни ред. Ако ни то не помаже, онда сте принуђени да позовете чуваре тог реда – комуналну милицију.

Фото: "Глас Подриња"


- 24 тачке има у општим и посебним одлукама о кућном реду. У Члану 13 градске Одлуке истакнуто је да је „забрањено виком, буком коришћења машина или уређаја изнад собне јачине звука, ометати станаре у коришћењу стана. У времену од 15.00 до 18.00 и од 23.00 до 07.00 часова, станари се морају понашати тако да омогуће потпун мир и тишину у згради“. То значи, да једноставно људи имају свој мир у том периоду. Највише у вечерњим часова буде пријава, после 23.00 часа, углавном ако је нека прослава у стану. Имамо доста сад станова на дан који се изнајмљују да би се направила нека прослава или нешто слично у таквом простору. Дешава се да због буке морамо да реагујемо и спречимо да се не ремети кућни ред. Ту је и обавеза одржавања заједничких просторија, где не могу да се остављају ствари које су за бацање попут покварене беле технике, џакова са смећем, да те просторије буду уредне и да сви станари, колективно брину о њима. У свакој згради кућни ред би требало да буде истакнут на видном месту, претежно је то у ходнику на самом улазу – објашњава Борко Јекић, начелник Одељења комуналне милиције.

Правила кућног реда обавезују све станаре зграде, а њихово кршење се кажњава. У зависности од тежине прекршаја и броја пријава, варира и износ казне.

- У највећем броју случајева најпре иде разговор, договор, усмена опомена и упозорење, а тек је крајња мера писање налога и санкционисање. Ако баш дође до тога, казне су од 5 хиљада динара за физичко лице, до 50 хиљада динара за правно лице – наводи Јекић.

Одлуком се утврђују основе кућног реда у стамбеним зградама на територији општине Шабац. О кућном реду у зградама старају се станари појединачно, збор станара и скупштина зграде


Поједине ставке Одлуке односе се рецимо и на забрану цепања дрва у стану или ходнику, трешења тепиха и душека, забрану бацања смећа са прозора и тераса, али и сушења веша испод прозора и изван тераса. Такође, „забрањено је виком, буком коришћења машина или уређаја изнад собне јачине звука, ометати станаре“.

Кућни ред се углавном поштује
- Има станара који константно пријављују своје комшије за нешто. Некима смета кретање детета у дупку, неки се жале да је комшијин телевизор у суседном стану прегласан, на свађу или лупање вратима. Имали смо случај да се станар жалио јер му комшија „гласно“ спава. Бенска бара и Тркалиште су два највећа стамбена насеља, и углавном се станари зграда познају. Углавном се проблеми решавају договором и упозорењем. Може се рећи да се углавном поштује кућни ред када су стамбене зграде у питању – истиче Јекић.

Фото: "Глас Подриња"


Комунална милиција контролише поштовање одредби Одлуке у зградама, док за појединачне стамбене објекте, куће у „ушореним“ деловима града, вика, бука..углавном спадају у ремећење јавног реда и мира за шта је надлежна полиција. У Одељењу Комуналне милиције истичу добру сарадњу са полицијом приликом интервенција и решавања појединих случајева.
С.Г.

Најновији број

16. јануар 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa