Инфо

12. мај 2025.12. мај 2025.
Pixabay

Pixabay

Истраживање: У Србији 12 одсто грађана свакодневно физички активно

У Србији око 85 одсто грађана каже да умерено или веома води рачуна о својој физичкој активности, 12 одсто каже да је свакодневно физички активно, а око осам одсто се не бави ни једном врстом вежбања, показало је истраживање спроведено у кампањи "Тежи равнотежи".

У истраживању онлајн у априлу је учествовало 1.000 испитаника из разних делова Србије.

Као омиљену активност 48 одсто испитаника је навело вежбе у теретани, 45 одсто брзо ходање, 23 одсто је навело трчање, 22 одсто вожњу бицикла, док се ређе практикују јога, групни спортови и плес, пише у саопштењу Привредне коморе Србије.

Највећи број испитаних грађана, 42 одсто, каже да је физички активно три до четири пута недељно, а 12 одсто каже да вежба свакодневно.

Највише испитаника (43 одсто) је навело да у просеку вежба 30 до 60 минута дневно, а четвртина дуже од једног сата.


Грађани су као главне препреке, које отежавају физичку активност, навели да немају времена (53 одсто) и мотивације (31 одсто), док је 13 одсто навело здравствена ограничења, а 20 да нема новца за то.

Кампању "Тежи равнотежи" је покренула Привредна комора Србије – Удружење за прехрамбену индустрију, као подршку програму Министарства здравља за превенцију гојазности.

По истраживању, 62 одсто испитаника би радо учествовало у бесплатним онлајн тренинзима и изазовима, што наводи ПКС, отвара простор за креирање иновативних и приступачних програма физичке активности.


Око 42 одсто испитаника је навело да најчешће вежбају напољу, а половина сматра да њихов посао негативно утиче на физичку активност.

По подацима Светске здравствене организације, више од 80 одсто адолесцената и 27 одсто одраслих не испуњава препоручени ниво дневног кретања, што директно доприноси развоју гојазности и других хроничних болести, рекао је руководилац службе за органску производњу ПКС Димитрије Ивановић.

Навео је да је зато "цена гојазности" у Европи 2020. године била 475 милијарди евра, а очекује се да ће до 2030. године достићи 1.597 милијарди евра годишње.

Додао је да се активности у оквиру кампање "Тежи равнотежи" спроводе са циљем да грађани воде рачуна о уравнотеженој исхрани и физичкој активности.
Бета

Најновији број

8. мај 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa