Инфо

3. октобар 2024.3. окт 2024.
Фото: Canva

Фото: Canva

САВЕТ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ

Примена кречног материјала

Примена кречног материјала може да се врши у било којем годишњем добу, али ипак морамо нагласити да се поштује време а то је да се лечење земљишта може лечити најправилније после скидања стрних жита из разлога слободних и проходних путева. У сваком случају је предност где се апликација врши у временском периоду кад се по стрњишту могу квалитетно обавити сви мелиоративни радови калцификације, квалитетна инкопорација у дубљим слојевима ризосфере. Наравно морамо нагласити да се време примене и саме активације калцијум јона подудара са временским планом разградње а то је сигурно од три па и више месеци до наредне сетве што погодује свакој биљној врсти јер промена pH вредности се углавном не врши у вегетацији због равнотеже и изазивања калцијског шока.
Машине за дубинско уношење креча заоравање кречног материјала:

Када говоримо о начину уношења, оно се редовно обавља плуговима али се то може радити и другим оруђима (култиваторима, дрљачама, тањирачама и ротофрезама).

Врло је важно нагласити да је деловање калцијума ограничена са дубином инкопорације, што значи да не треба очекивати да ће имати већег утицаја на дубље , калцизацијом не третиране слојеве земљишта.
Принципијелно мелиоративну калцизацију треба суштински одвојити од осталог ђубрења, нарочито је важно ако се примењују хемијски врло активно кречно ђубриво типа живог креча.
Савет је да се калцизација на ораничним површинама врши као прва радна операција док се временски период од 3-4 недеље примењује ораганско ђубриво.

Такође мора се повести рачуна да се азотна минерална и органска ђубрива, осоке и урее, у комбинацији са живим или гашеним кречом мора избегавати мора временски раздвојити како не би дошло до волатизације или губитка азотних једињења у ваздух. Сетву или садњу ацидофилних биљака након калцизације треба избегавати, или рачунати да се таква активност обави најмање 3-4 месеца пре сетве или садње.

Након мелиоративне калцификације треба очекивати пад плодности земљишта и пад приноса у првој години. Затим се плодност повећава и раст приноса гајених биљака. Најјачи се ефекат калцификације осећа друге и треће године након калцификације, када учинак калцификације поново стагнира.

Али се може рећи, да након мелиоративне калцификације не треба поново интервенисати док у земљишту има слободних калцијумових јона. Треба знати, да нека минерална ђубрива закисељавају земљиште, зато повремено треба применити допунску калцификацију ђубривима која у себи имају калцијум, нека ђубрива повећавају потребу биљака за калцијумом (уреа, нитрати, калијумове соли, амонијак и високо концентрована комплексна ђубрива).
Дипл.инг Дарко Симић

Најновији број

5. децембар 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa