Инфо

14. новембар 2024.14. нов 2024.
Фото: Глас Подриња

Фото: Глас Подриња

Изложба у Међуопштинском историјском архиву Шабац

Основна школа „Вук Караџић“ од 1918. до 1941.

Најстарија основна школа у Шапцу, ОШ „Вук Караџић“ почела је са радом 1887. године. „Зидана је као спратна зграда са осам учионица и неопходним канцеларијама за четвороразредну школу за мушку и женску децу. Школски објекат пројектован је у духу академизма, својом лепотом и величином спадала је у ред најлепших грађевина у Шапцу крајем 19. века“, истиче архивски саветник Радомир Петровић говорећи о историјату ове образовне установе. Дуговечност подстакли су Петровића да детљније истражи доступну архивску грађу Међуопштинског историјског архива у Шапцу преузету од школе пре четири деценије за период од 1919. до 1980. године.

Фото: Глас Подриња


-Школа је почела са радом 5. септембра 1887. године, као „Основна школа на Камичку”, а често је употребљаван и назив, Школа у Каменој улици. 1893. године. После завршетка Великог рата 1918. године, Шабац је претрпео велика разарања и већина школских зграда, међу њима и школа на Камичку, била је оштећена а школски инвентар уништен. Током целе 1919. године вршена је обнова оштећене зграде и опремање школским инвентаром. Школска година је каснила и почела је од другог полугодишта, радећи по скраћеном програму. Тако је било и наредна школска 1919/20. године. Школа је имала осам одељења од I-IV разреда, посебно мушка и женска одељења. Сваки разред имао је свога учитеља, а Школом је руководио управитељ, кога је именовало Министарство просвете – појашњава Петровић и додаје да је крајем 1930. године Основна школа на Камичку, решењем Министарства просвете, мења свој назив у Основну школу „Вук Караџић“ у Шапцу, који је остао са незнатним изменама, до данас.

Фото: Глас Подриња


-Из сачуване грађе може се много тога сазнати о историји града у међуратном периоду. Из преписке коју је Школа обављала са надлежним државним органима и институцијама, можемо пратити статусне промене, број одељења по годинам и ученике по разредима, наставно особље и свакодневни живот школе и самог града Шапца. Веома битан део грађе се односи на учешћу школе у културним садржајима и помоћи у Црвеног крста, Ђачка Поликлиника, раду хуманитарних организација, организације за борбу против заразни болести и туберколозе, пружање помоћи сиромашним ученицима, оснивање и рад ђачких кухиња, учествовање ђака у културним манифестацијам, похађање часова веронауке и многе друге активности.

Фото: Глас Подриња


Поред „Камене“ школе у Шапцу су почеле са радом и четвороразредне школе у Карађорђевој (Београдска), данашња Јакова, која је почела са радом и Поцерској улици 1903. године, недалеко од Гимназије. Оне су носиле називе по бројевима, 1,2 и 3.


На први поглед фотографије изазивају највећу пажњу и знатижељу, но документа крију значајне информације и податке значајне за тумачење, разумевање догађаја.

Фото: Глас Подриња


-Шабац је био привлачан за трговце, зантлије, али и чиновнике који су по наредби овде службовали. Из документације, тј. преводница можемо видети податке о ученику, родитељима, презимену, месту рођења, школи коју је раније похађао. Као интересантну и помало шокантну чињеницу издвојио бих потврду ђака из Славонске Пожеге са печатом и датумом 17. април 1941. Знамо да је НДХ проглашена 10. априла, што нам указује да је то све планирано много пре, јер тешко да би печат могао бити спреман за само неколико дана у то време.

Имамо одлуку о понашању деце и наставника током посете краља Александра и патријарха Варневе. Свака школа, одељење је имало своје задужење и позицију на траси којом су пролазили. Вукову школу похађала су деца четири конфесије.

Фото: Глас Подриња


Одабране фотографије, документи део су поставке у Међуопштинском историјском архиву Шабац. Изложба је отворена до краја текуће године.

-Надам се да ће изложба свим садржајем, пробудити жељу и заинтересовати истраживаче, ученике и студенте, за целовитијом спознајом историје Шапца између два светска рата, истраживњем фонда Основне школе „Вук Караџић“ у Шапцу.

* „Благо прошлости у очима савременика“: Пројекат остварен уз подршку Града Шапца. Ставови изнети у подржаним медијским пројектима, нужно не изражавају ставове органа који су доделили средства.
М.Ж.Б.

Најновији број

5. децембар 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa