Инфо

5. децембар 2024.5. дец 2024.
Фото: Pixabay

Фото: Pixabay

Реч стручњака

Дезинфекција земљишта у пластеницима

Дезинфекција земљишта у пластеницима важан је корак у одржавању здравља биљака и превенцији болести које се могу пренети из тла. Тло у пластеницима може бити изложено различитим патогенима (као што су гљивице, бактерије и вируси), штеточинама и проблемима попут збијања тла и ниског нивоа храњивих материја, због чега је периодична дезинфекција потребна за постизање оптималних услова за раст биљака. Ево неколико најважнијих метода дезинфекције земљишта у пластеницима:
Физикалне методе укључују коришћење високих температура или УВ светлости за уништавање патогена и штеточина у тлу.

Соларизација тла: Ова метода користи сунчеву енергију за загревање тла до високих температура, што може уништити многе патогене, штеточине и семена корова. Тло се прекрива прозирном пластичном фолијом и оставља се на сунцу током летњих месеци (обично 4-6 недеља). Соларизација је ефикасна, али зависи од климатских услова и типа тла.

Парење тла: Ово је процес у којем се тло загрева воденом паром, што помаже у уништавању микроорганизама, гљивица и корова. За ову методу потребна је специјализована опрема за производњу паре, а процес је енергетски интензиван.

Хемијска дезинфекција често се користи у случајевима када су физичке методе неефикасне или непрактичне.

Фумигација: Употреба фумиганата као што су метил бромид, формалдехид или фосфин може бити врло ефикасна за дезинфекцију тла, али ови хемијски препарати могу бити штетни за околину и људе, па се морају користити уз одговарајуће мере опреза.

Природни пестициди: Употреба природних супстанци као што су бордошка мешавина (мешавина бакра и сумпора) или екстракти биљака (на пример, бели лук или невен) може помоћи у смањењу броја патогена у тлу, иако обично нису тако ефикасни као синтетички фумиганти.

Биолошке методе дезинфекције користе природне организме за контролу патогена и штеточина у земљишту.

Примена корисних микроорганизама: Неке врсте бактерија и гљивица могу се користити за супресију патогених микроорганизама у тлу. На пример, Трицходерма је корисна гљива која може сузбијати многе гљивичне болести, док бактерије попут Бациллус субтилис могу сузбити патогене бактерије.
Корисни инсекти и нематоде: Неке врсте нематода које се хране инсектима могу се користити за контролу штеточина које нападају коренов систем биљака.

Правилна припрема и обрада тла могу помоћи у смањењу штетних организама.
Одржавање пХ вредности тла: Правилно подешавање пХ вредности тла (додавањем креча ако је тло кисело) може створити неповољне услове за многе патогене.

Плодоред: Промена плодореда у пластенику сваке године може помоћи у смањењу акумулације патогена у земљишту.

Компостирање и обогаћивање тла: Коришћење компоста и органских материјала за обогаћивање тла може помоћи у обнављању природних микроорганизама који побољшавају здравље тла и смањују штетне организме.

Микробиолошке супстанце и еколошке формулације
Као алтернатива хемијским средствима, на тржишту су доступни производи који садрже микроорганизме или друге биолошке препарате који могу помоћи у дезинфекцији тла. На пример, производи који садрже гљивице попут Трицходерма харзианум или Глиоцладиум су ефикасни у контроли гљивичних болести тла.

Избор методе дезинфекције зависи од специфичних услова пластеника, врсте биљака које се гаје, као и доступности ресурса. Увек је препоручљиво користити комбинацију метода за постизање најбољих резултата, а када се користе хемијска средства, важно је придржавати се упутстава и еколошких смерница како би се избегла контаминација тла и вода.
Дипл.Инг. Јован Сушић ПССС Шабац

Најновији број

13. март 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa