9. jun 2022.9. jun 2022.
Foto: "Glas Podrinja"

Foto: "Glas Podrinja"

ZA VIKEND ODRŽAN 17. MOTO SKUP MOTO KLUBA “ČIVIJA”

Bajkeri žive svoje snove

Prvo veče nastupio je Isak Šabanović, koji je, kao i prošle godine, napravio sjajnu atmosferu. Druge večeri posetioce je zabavljala Tanja Jovićević. Grad Šabac i Turistička organizacija Šapca su pokrovitelji Moto skupa, a Valjevska pivara najveći sponzor. Sledeće godine “Čiviju” pored organizacije Moto skupa očekuje i evropsko otvaranje moto sezone, čiji će domaćin biti Šabac
Odlična atmosfera, dobro druženje, jaki motori, kvalitetna muzika i vrhunska organizacija obeležili su 17. Moto skup Moto kluba “Čivija”. Kroz kapije Šabačkog hipodroma u petak i subotu prošlo je više od 6.000 posetilaca i motociklista. Skup je i ovog puta prošao bez ikakvih incidenata.

Što se muzičkog dela programa tiče, u dobroj rok muzici mogli su da uživaju i mladi i nešto stariji. Program je koncipiran za svačiji ukus.

Prvo veče nastupio je Isak Šabanović, koji je, kao i prošle godine, napravio sjajnu atmosferu, izvodeći svoje pesme, ali i stare, dobro poznate rok hitove.

Druge večeri posetioce je zabavljala Tanja Jovićević. Defile više od 700 motocikala kroz grad priređen je u subotu popodne.

Skupu su prisustvovali bajkeri iz svih država bivše Jugoslavije, Bugarske, Nemačke, Austrije, Švajcarske...

Gosti iz Bugarske Saško i Herc stigli su prvi, još u četvrtak, dan pre početka Skupa.

-Moto skup u Šapcu je najbolji. Nisam bio ovde pet godina i mnogo mi je drago da se ponovo vidim sa drugarima. Ovde su mnogo dobri ljudi. Prešli smo 700 kilometara. Pauzu smo pravili u Zaječaru. Doći ćemo i sledeće godine, ako budemo živi i zdravi i ako ne bude korone, kaže Saško.

Ove godine bilo je dosta gostiju iz Austrije i Nemačke. “Čivija” je od ove godine među pet klubova koji će u svojim gradovima organizovati evropsko otvaranje moto sezone. Među odabranim gradovima su i Hamburg, Štutgart, Bišeshofen i Travnik. Na ovogodišnjem otvaranju ssezone u Bišeshofenu, kom su predstavnici “Čivije” prisustvovali, čule su se brojne pohvale za skup koji organizuju, što je za mnoge bila dovoljna preporuka da na njega dođu. Među njima je i Bagi, Bosanac koji živi u Nemačkoj, a koga ni to što nema ruku i nogu ne sprečava da posećuje moto skupove u Srbiji.

-Došao sam trajkom. Nas trojica smo krenuli jutros iz Cazina. Put je dobro porošao. Prvi put sam u Šapcu. Dolazio sam ranije u Mitrovicu, ali u Šapcu nisam nikada bio. Sviđa mi se ovde i nadam se da ću doći ponovo, kaže Bagi.

Iz Cazina je došao i Suki, ali sam.

-Došao sam motorom, naravno. Nikada na motorijadu nisam došao autom. Dolazim svake godine na skup u Šabac i dolaziću uvek. Ovde su moja braća. Dugo godina se poznajemo i ovde je uvek odlično, navodi Suki iz Cazina.

Među mnoštvom interesantnih gostiju izdvaja se i Jasko. Još jedan Bosanac nastanjen u inostranstvu, ovoga puta u pitanju je Švajcarska. Ono po čemu se izdva je velika sreća koja ga prati. Naime, na švajcarskoj igri na sreću ogrebao je čak pet miliona evra. Novac ga nije promenio, pa i dalje sa starim prijateljima vozi motore i posećuje moto skupove. Iz Švajcarske do Bosne dođe automobilom, a dalje nastavlja motorom.

-Došli smo da posetimo svoje prijatelje. Prvo je stiglo nas četvorica, ali čekamo da ih dođe još iz našeg kluba. Često dolazim u Šabac, u sva tri kluba i uvek kada se organizuju neki susreti. Uvek su susreti u Srbiji organizovani , ljudi su dobri. Živim u Švajcarskoj, ali uvek kada je neki skup dođem u Bjeljinu i odatle motorom, kaže Jasko Sabić.

Među bajkerima uvek ima i dama. Među njima je i Ljubica, poznatija kao Luče, iz Subotice. Dame se ne pitaju za godine, a slutimo da je iza nje zavidan bajkerski staž. Sa jedva pedesetak kilograma, kilometre vešto savlađuje na Suzukiju, a ni teške povrede je ne sprečavaju da dođe na željeno odredište. Pre podne radi u agenciji koja se bavi obezbeđenjem, a popodne dolazi do izražaja njena damska strana i drugu smenu radi u cvećari. Vikendi su rezervisani za najveću ljubav – motore.

-Motor vozim od svoje 14. godine. Svake godine sam na moto skupovima. Znaju me svi i ja sve znam. Živim život iz snova. “Čivijin” skup u Šapcu je nezaobilazan. Čak i kada sam kuk slomila nosili su me. Tada sam pet dana putovala sa slomljenim kukom. Ovo je moj život. Radim radnim danima od 6.00 ujutru do 8.00 uveče. Petkom u 14.00 stvari na “Suzanu” i gas, Ljubica Luče Angelović iz Subotica.

Moto skup turistički potencijal grada
-Najveći broj motociklista na skupu je bio sa strane. Oni su značajni za turističku ponudu grada. Dva ili tri dana koja provedu na Skupu sav novac troše ovde. Izdato je 97 soba, a u kampu na Hipodromu postavljeno je oko 60 šatora. Bilo je ljudi koji su želeli da vide grad i naši članovi su im pokazali znamenitosti grada Šapca. Uglavnom su išli na stari grad, ali upoznali su se i sa ordenjem koje je Šabac dobio u Prvom svetskom ratu. Verujemo da im se Šabac svideo i da će doći i sledeće godine kako bi videli nešto drugo, jer Šabac ima šta da pokaže, ističe Saler.


Naravno, skup u Šapci ne može da protekne bez Valjevaca. “Sorabi” su tradicionalni prijatelji “Čivije”. Bračni par, Ćira i Ana, ne propuštaju skupove u Šapcu, te su došli i na prvi dan ovogodišnjeg, iako je Ćira sledećeg dana ženio sina.

-Došlo je nas 5 iz kluba. Dolazimo u Šabac redovno. Ovo je jedan od najlepših skupova u Srbiji. Inače, svaki vikend negde idemo. Sledeći vikend ćemo u Trebinje, a pošto je prošla korona možemo i “preko”. Sve je podređeno tome. Zna se da je vikend za skupove, navodi Ćira.

-Teško je sve uskladiti, ali ko hoće nađe rešenje. Volim ovo, uživam i u druženju i u vožnji. Imam ćerku koja je nasledila ljubav prema motorima. Ima položeno za A kategoriju i vozi. Putuje, ide i sa mnom, kada joj obaveze oko škole, a sada fakulteta to dozvole. Najdalja relacija koju sam vozila bio je Balkanski reli Bugarska-Grčka – Albanije – Crna Gora. Dosta putujemo, pravimo velike kilometraže.
Bajkeri su jedna velika porodica i uvek smo tu da se nađemo jedni drugima. Kakva god neprijatnost usput da se desi naći će se neki motociklista koji će da pomogne, navodi Ćirina supruga Ana “komandant” u klubu “Sorabi”.

Grad Šabac i Turistička organizacija Šapca su pokrovitelji Moto skupa, a Valjevska pivara najveći sponzor. Još 24 firme iz Šapca su pomogle da se skup organizuje i prođe u najboljem redu.

Moto skup je i ovog puta imao humanitarni karakter. Udruženje osoba sa invaliditetom “Vizido” na Skupu je imalo svoj štand na kom su posetioce upoznali sa svojim radom i akcijama.Takođe, prikupljan je novac za lečenje dečaka Filipa Stanojevića.

Bezbednost na prvom mestu
Saobraćajna policija je tokom Skupa vršila pojačanu kontrolu saobraćaja. Motociklisti koji su izlazili iz kampa su proveravani da li su koristili alkohol, a po gradu su patrorirali i presretači koji su došli iz drugih gradova.
-Imamo dobar odnos sa policijom. Poznato je da na naše Skupove dolaze motociklisti koji se pridržavaju zakonskih odrebi. Ranije na našim Skupovima nije bilo ovako rigoroznih akcija policije, ali nije bilo ni incidenata, niti bilo kakvih problema. Čuli smo se sa svim gostima koji su bili kod nas i svi su se bezbedno vratili kućama, navodi predsednik Moto kluba “Čivija” Aleksandar Madžarević Saler.
Pred početak Skupa, tradicionalno, Savet za koordinaciju poslova bezbednosti u saobraćaju na putevima na teritoriji grada Šapca, na Hipodromu je sproveo preventivnu akciju posvećenu bezbednosti motociklista u saobraćaju. Zajedno sa pripadnicima odeljenja saobraćajne policije razgovarali su sa organizatorima i pristiglim učesnicima i podelili su im brošure o bezbednom ponašanju u saobraćaju.
Motociklisti su ocenjeni kao jedna od najugroženijih kategorija učesnika u saobraćaju. Zbog toga su ovakve preventivne akcije od posebnog značaja, naročito kada se očekuje tako veliki broj motociklista i građana na jednom mestu. Apelujemo na sve učesnike u saobraćaju da dodatno obrate pažnju, jer je motociklista više na ulicama, ali i na njih da koriste svu sigurnosnu opremu i da ni u kom slučaju ne sedaju pod dejstvom alkohola na motor, rekla je tom prilikom Katarina Tadić, sekretar Saveta za za koordinaciju poslova bezbednosti u saobraćaju na putevima na teritoriji grada Šapca.


Sledeće godine “Čiviju” pored organizacije Moto skupa očekuje i evropsko otvaranje moto sezone, čiji će domaćin biti Šabac.
M.M.

Najnoviji broj

28. septembar 2023.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa