Životinjama je, kao i ljudima, neophodna hidratacija. Zato je važno da ljubimac uvek ima pristup svežoj i čistoj vodi. „Šetnju praktikovati ujutru i uveče, poneti vodu sa sobom... Kod dužih šetnji psu kvasiti šape“, navodi dr vet. med. Jelena Simić
Visoke temperature ne samo da ne pogoduju većini ljudi, nego velike probleme mogu stvoriti i životinjama, pa čak i uzrokovati njihovu smrt. Najčešći problemi sa kojima se ljubimci suočavaju su toplotni udari i dehidratacija, zbog čega bi tokom toplih dana o tome trebalo povesti više računa. Naravno, ne treba zaboraviti ni napuštene životinje na ulici.
Foto: Glas Podrinja
Životinjama je, kao i ljudima, neophodna hidratacija. Zato je važno da ljubimac uvek ima pristup svežoj i čistoj vodi. Takođe, treba ostaviti napolju i posude sa vodom za napuštene životinje. Vodu je potrebno redovno dolivati ili menjati.
Ukoliko je pas u dovorištu neophodno mu je obezbediti neki hlad.
Životinjama je, kao i ljudima, neophodna hidratacija. Zato je važno da ljubimac uvek ima pristup svežoj i čistoj vodi
-Nekim dugodlakim psima koji su napolju neophodno je šišanje. Svi molosi su osetljivi na vrućine (bokseri, njufaundlenderi, bernandinci...), buldozi, mopsevi, čau-čaui... Takođe, crni psi su osetljiviji od ostalih. Preporuke za pse su, kao i za ljude, šetnju praktikovati ujutru i uveče, poneti vodu sa sobom... Kod dužih šetnji psu kvasiti šape. Pse ne ostavljati u zatvorenim automobilima, u gepeku, jer i za veoma kratko vreme ishod može da bude fatalan. Mačke se po ovom vremenu bolje snalaze i one će se same sakriti na neko hladnije mesto, objašnjava dr vet. med. Jelena Simić iz ambulante „Sirius“.
Foto: Glas Podrinja
Tokom vrelih dana životinjama je potrebno i manje hrane. Ishrana bi trebala da bude lakša za varenje. -Hranjenje ljubimaca je bolje ostaviti za uveče, nakon poslednje šetnje. Oni uglavnom tokom toplih dana sami koriguju ishranu. Pse ne treba voditi na kupališta peške, jer se usput pregreju. Treba obratiti pažnju i na vrelinu asfalta. Najveći probem je za pse koji su vezani i koji se ne puštaju sa lanca, ističe dr Simić.
Treba obratiti pažnju na znake pregrevanja kod životinja, kao što su teško i ubrzano disanje, letargija, preterano dahtanje, pojačana salivacija (lučenje pljuvačke), povraćanje ili dijareja, otežana koordinacija. Ukoliko se ovi simptomi primete psa treba premesititi u hlad ili klimatizovan prostor i rashladiti vodom ili mokrim peškirima. Svakako bi trebalo konsultovati i veterinara. Vlasnici ptica i sitnih životinja takođe treba da obrate pažnju na to gde ostavljaju kaveze sa svojim ljubimcima, odnosno da izbegavaju direktno sunce.