Vizuelnim pregledima u usevima kupusa uočavaju se imaga leptira kupusnog moljca. Odrasli leptir odlaže jaja na naličje lista, najčešće uz glavne nerve. Gusenica prvo pravi mine u listu, te na kraju izgriza celo lisno tkivo. Gusenice su zelene boje, sitne zašiljenog tela na oba kraja. Štete prave izgrizanjem najmlađih listova. U jednoj sezoni kupusni moljac može imati 3 do 4 generacija. Moguće je pratiti let odraslih leptira pomoću žutih ljepljivih ploča, a kad se utvrdi masovna pojava leptira potrebno je pregledati biljke na prisustvo gusenica.
Kada se utvrde prve gusenice može se primeniti jedan od insekticida uz okvašivač za bolje prijanjanje na list. Za suzbijanje kupusnog moljca registrovani su sredstva: Mayor, Mavrik, Lamdex-Grom, Altacor 35 WG, Alverde, Exalt 25 SC. Navedeni insekticidi pružaju dobru zaštitu i od drugih insekata koji grizu i sišu lisno tkivo kupusa (sovice pozemljuše, buvač, ostale štetne gusenice…).
Foto: Canva
Takođe, postoji mogućnost brze pojave rezistentnosti pa je preporuka koristiti ih naizmenično s drugim insekticidima. Izbegavati primenu na temperaturama iznad 28 °C. Preporučena sredstava primeniti po uputstvu proizvođača. Pri primeni sredstva koristiti zaštitnu odeću.
Prema Pravilniku o održivoj uptrebi pesticida primenu sredstava za zaštitu bilja treba uneti u Knjigu polja- Evidenciju korištenja sredstava za zaštitu bilja, a koju je potrebno čuvati u razdoblju od tri godine. Ambalažni otpad od sredstava za zaštitu bilja takođe treba propisno zbrinjavati i odlagati na bezbedno mesto do momenta preuzimanja od subjekta zaduženog za ambalažni otpad.