28. novembar 2024.28. nov 2024.
Foto: Glas Podrinja

Foto: Glas Podrinja

Učenička zadruga „Medikus“ u Medicinskoj školi u Šapcu

Znanje u službi prakse i zajednice

Medicinska škola „Dr Andra Jovanović“ iz Šapca ušla je u istoriju kao prva obrazovna ustanova u gradu koja je osnovala Učeničku zadrugu. Projekat je podržalo Ministarstvo prosvete i predstavlja inovativni spoj teorijskog znanja, praktične nastave i preduzetničkog duha
Profesorka, apotekarka, sportista, školarka, dama, kreativka... Čini se da ovaj niz bliže opisuje žensku osobu određenog zanimanja, a zapravo je reč o proizvodima novoformirane Učeničke zadruge „Medikus“. Medicinska škola „Dr Andra Jovanović“ iz Šapca ušla je u istoriju kao prva obrazovna ustanova u gradu tog nivoa koja ju je osnovala, čime je dugogodišnja namera sprovedena u delo. Projekat je podržalo Ministarstvo prosvete i predstavlja inovativni spoj teorijskog znanja, praktične nastave i preduzetničkog duha.

Prirodni proizvodi za zdravlje i lepotu
Zajedno sa svojim nastavnicima proizvodiće i prodavati farmaceutske preparate, pružati usluge estetske nege i masaže i baviti se prikupljanjem i selekcijom reciklažnih materijala. Istovremeno, za svoj trud ostvariće i novčanu nadoknadu. Među njihovim najzapaženijim aktivnostima je proizvodnja farmaceutskih preparata. Đaci, uz podršku nastavnika, kreiraju raznovrsne kreme, meleme i losione, a mi smo se na licu mesta uverili kako izgleda proces proizvodnje.

Foto: Glas Podrinja


Dok mešaju sastojke kako bi dobili najkvalitetnije za negu, otkrivaju nam da njihov asortiman obuhvata čak devet proizvoda: „Profesorka“- univerzalna krema za lice, „Apotekarka“- hidratantna krema sa bademovim uljem, „Školarka“- sprej za negu problematične kože, „Sportista“- pomaže kod sportskih povreda, i „ukočenja“, „Dama“- mleko za telo, hidratantno, mirisno, lagano), „Kreativka“- mleko za skidanje šminke, pogodno za osetljivu kožu, ne iritira, Krema za veoma suvu kožu- sa 10% uree, za laktove i pete, pogodna za veoma suvu kožu sklonu iritacijama i za zimsku negu, Bebi krema- za ojede i svakodnevnu negu i Grožđana mast- nega usana u dva mirisa i dve boje.

-Najveća vrednost ovih proizvoda je u tome što su napravljeni rukama učenika, bez konzervansa i od prirodnih sastojaka. Oživeli smo stare recepte iz farmakopeje, ali smo ih prilagodili savremenim potrebama- objašnjava nastavnica stručnih predmeta, specijalista farmacije Marija Kovač, nekada učenica te škole, a sada predavač.
-Ideja je da se otvorimo prema građanima, da oni probaju to po pristupačnim cenama, a da dobiju nešto što je kvalitetno bez konzervansa. S druge strane, to mnogo znači učenicima, jer razvijaju svoje veštine. Nije poenta samo naučiti gradivo, nego i praktično to proći, a razvijaju i preduzetnički duh, a to jeste neki imperativ- naglašava nastavnica Kovač.


Foto: Glas Podrinja


Sa njom u timu su i profesorke Živka Živanović, Danica Stolić, Olivera Žuža. Učenici četvrtog razreda, smera farmaceutski tehničar, poput Lazara Dragičevića, Jane Bajunović, Đurđine Vasić, Ivane Dejanić i Kristine Ašćerić sa zadovoljstvom ističu da su učešćem u zadruzi stekli dragocena praktična znanja i osećaj odgovornosti. Oni veruju da će buduće generacije nastaviti njihov rad i dodatno unaprediti zadrugu.

Edukativna i humanitarna misija
-Ovaj projekat nije samo učenje, već i prilika da osetimo kako je biti deo profesionalnog tima. Nadam se da će zadruga nastaviti da raste i inspiriše nove generacije- kaže Jana, dok Lazar dodaje da mu je najveći izazov bila krema za bubuljice.

-Sećam se, u trećoj godini smo je radili. U njen sastav ulazi podloga, baza eucerina, bademovo ulje, bademova voda. Veoma je bitno da se u mešanju doda određena količina tečnosti- objašnjava Lazar.
Đurđina, dok radi „doroslaovac“, pojašnjava da se on koristi za čišćenje masne i normalne kože, te za bubuljice u tinejdžerskom periodu.

-Formiranje zadruge je važno doprineće i nama što se družimo na tim sekcijama i što se spajaju. Najviše učestvuje četvrti razred, ali i treća četvrta i druga godina. Profesori su nam mnogo toga olakšali i pomogli kada smo se u prvoj godini suočili sa time da nam je sve novo i nepoznato- dodaje ona.

Ivana Dejanić navodi da joj je sama praksa zanimljiva od prve godine, te da će najverovatnije nastaviti da se bavi time, jer joj je taj smer bio prva i velika želja.

Kristina Ašćerić je saglasna sa njom, jer kaže da se kroz praksu bolje upoznaju sa svetom farmaceutskih tehničara.

-Meni se sviđa što smo se na ovaj način angažovali i volim što imamo priliku da napravimo nešto novo- napominje.

Ne samo da usavršavaju svoje veštine, već i aktivno doprinose lokalnoj zajednici. U saradnji sa Savezom slepih i slabovidih i Udruženjem paraplegičara Mačvanskog okruga, redovno organizuju darivanja i pružaju usluge kozmetičke nege i masaže. Uključivanjem u ekološku akciju „Čepom do osmeha“, doprinose prikupljanju sredstava za decu sa posebnim potrebama.

Priznanje na nacionalnom nivou
Direktorka škole Biljana Đuknić naglašava važnost ovakvih projekata.
-Znanje koje ima neposrednu primenu daleko je vrednije od onog koje čeka da nekad bude upotrebljeno. Iskustvo koje će naši učenici steći prilikom prezentovanja struke svojim sugrađanima, ideje koje će razviti kako bi svoju delatnost učinili prijemčivom što većem broju korisnika, upravljanje finansijama, raspolaganje potrošnim materijalom, unapređenje svojih malih radnih pogona, stvari su koje će im značiti u životu- smatra ona.

Foto: Glas Podrinja


Kvalitet projekta „Medikus“ prepoznat je i na nacionalnom nivou. Ministarka prosvete dr Slavica Đukić Dejanović nedavno je uručila školi ugovor o finansiranju, ističući njihovu inovativnost i angažovanost u više oblasti- od proizvodnje i usluga do ekologije. Škola je svoje proizvode predstavila i na Sajmu učeničkih zadruga u Beogradu, gde su izazvali veliko interesovanje.

-Među velikim brojem prijavljenih škola, Medicinska se izdvojila kvalitetom projekta koji obuhvata angažovanost učenika u više različitih oblasti- proizvodnja, pružanje usluga sugrađanima i zaštita životne sredine. Komisija je pozitivno ocenila činjenicu da se u školi godinama unazad uspešno sprovode aktivnosti koje podstiču povezivanje stečenih veština sa potrebama lokalne zajednice. Zahvaljujući donaciji Ministarstva, učenici i nastavnici će dobiti dodatne resurse i motivaciju za rad- istakla je direktorka škole.

Foto: Glas Podrinja


Učenička zadruga „Medikus“ primer je kako obrazovne ustanove mogu postati centri inovacija i društvenog angažmana. Tako znanje nije samo teorija, već alat koji učenici koriste za dobrobit zajednice i sopstveni razvoj.
D.D.

Najnoviji broj

16. januar 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa