Izložba, koja obuhvata preko 50 radova, nastalih u različitim tehnikama primenjene umetnosti i dizajna, rađenih u tradicionalnom, ali i savremenom umetničkom izrazu. Postavka u galeriji Škole primenjenih umetnosti otvorena je do 26. februara
Umetnička škola u Šapcu svečano je obeležila školsku slavu Savindan. Program je započeo izvođenjem svetosavske himne, nakon čega su učenici govorili o istorijskom i kulturnom značaju Pećke patrijaršije koja je bila ideja vodilja za radove u okviru izlagačkog ciklusa „Naša izvorišta“, posvećenog zadužbinama Nemanjića.
Foto: "Glas Podrinja"
Izložba, koja obuhvata preko 50 radova, nastalih u različitim tehnikama primenjene umetnosti i dizajna, rađenih u tradicionalnom, ali i savremenom umetničkom izrazu.
-Poseban je osećaj i zadovoljstvo kada sa učenicima radimo za svetosavsku izložbu, kojom upotpunjujemo program školske slave. Kreativnost naših učenika nadahnjuje i nas profesore – rekao je profesor Mihailo Simović.
Foto: "Glas Podrinja"
Poseban deo proslave bila je izložba učeničkih radova inspirisanih Pećkom patrijaršijom. Radovi su predstavljeni u galeriji škole, a pristuni su imali priliku da pogledaju dela inspirisana ovim značajnim spomenikom srpske istorije i kulture.
-S obzirom da sam ja rođena u Peći, dvostruko sam dirnuta izložbom. Ovo je i moja zavičajna izložba. Pećka patrijaršija je moje pamćenje, identitet, detinjstvo. U meni je budila ljubav i radost i tako će biti dok postojim. Rad sa učenicima na izložbi, posvećenoj upravo ovom manastiru, bila je prilika da sa njima razgovaram o tome i prenesem im i tu emociju – dodaje profesorka Nataša Jovanović.
Foto: "Glas Podrinja"
Direktorka Škole Nevenka Đokić zahvalila se učenicima, profesorima i roditeljima na saradnji, podršci i učešću u realizaciji postavke.
-U trenutku kada naše društvo prolazi kroz težak i izazovan period, smatram da upravo umetnost i duhovnost mogu biti sidro i svetionik u ovako kompleksnom svetu. Današnjom izložbom naši učenici su pokazali da su zaista čuvari tradicije i da budućnost oblikuju i na svetosavskoj zaostavštini predaka – istakla je direktorka Škole i dodala da su radovi rađeni u različitim tehnikama primenjene umetnosti i dizajna.
Foto: "Glas Podrinja"
-Najveći je broj kaligrafskih radova, zahvaljujući profesorki Nataši Jovanović. Ona je uložila veliki trud i pokazala izuzetnu posvećenost u radu sa svojim učenicima, doprinevši da izložba bude bogata i sadržajna. Članovi recitatorske sekcije (mentor Dragana Đermanović Milović) i članovi školskog hora (mentor Slađana Nikolić) takođe su nam ulepšali današnji dan. Posebnu zahvalnost dugujemo Maji Josić, majci našeg učenika Milana, koja je bila domaćica slave. Drago mi je što imamo roditelje sa kojima možemo da sarađujemo na divan način, jer školu čine učenici i zaposleni, ali i roditelji.
Foto: "Glas Podrinja"
Upriličeno je lomljenje slavskog kolača, kojem su prisustvovali učenici, profesori i roditelji.
-Izuzetno mi je drago da sam domaćica današnje slave i želim da izrazim zahvalnost kolektivu Škole primenjenih umetnosti koji pokazuje razumevanje za svu decu, a to je dokaz da je ova škola na istinskom putu Svetog Save, putu ljubavi, empatije i posvećenosti - majka učenika i domaćica slave Maja Josić.
Foto: "Glas Podrinja"
Postavka u galeriji Škole primenjenih umetnosti otvorena je do 26. februara.