Инфо

16. април 2020.16. апр 2020.
Пољопривредници незадовољни најављеном помоћи државе

Пољопривредници незадовољни најављеном помоћи државе

(Бета) - Пољопривредници у Србији оценили су данас да је најављена сума помоћи из државног пакета мера за ублажавање последица пандемије вируса ковид-19 од 2,6 милијарди динара или око 22 милиона евра симболичан износ који им неће много значити.

Председник Управног одбора Независне асоцијације пољопривредника Србије Јовица Јакшић рекао је за Бету да је то "смешан износ".

"Још горе ће бити ако та сума буде подељена пођеднако на око 430.000 регистрованих домаћинстава као што се то ради са субвенцијама", рекао је Јакшић.

Додао је да се тек трећина њих, односно око 120.000 до 15.000 активно бави пољопривредом, а остали дају земљу у најам и добијају 4.000 динара по хектару.

"Ако тако буду делили ову помоћ то је бацање пара" рекао је Јакшић.

Према речима стручњака за пољопривреду Милана Пространа колика је државна помоћ може се закључити када се упореди са износом буџета за пољопривреду за ову годину од око 440 милиона евра.

"Ни један новац уложен у пољопривреду није бачена пара, али пољопривредницима би боље било да добију субвенције на време уместо што месецима касне", рекао је Простран.

Истакао је да се "држава сети пољопривреде само када је стани-пани и треба брашна, уља, шећера".

Најтеже је, како је рекао, малим газдинствима која чине 80 одсто тог сектора јер нису кредитно способна, а и не воле да се задужују због великог ризика, па када субвенције касне немају чиме да плате трошкове сетве, а Србија има два милиона хектара које треба обрадити.

Простран је рекао да треба повећати директна давања из буџета са 4.000 динара на бар 10.000 динара и сада у условима пандемије наћи начин да се отворе пијаце да би пољопривредници могли да продају оно што узгајају у пластеницима.

Пољопривредници од помоћи из пакета мера Владе Србије неће моћи, како је рекао агроекономиста Миладин Шеварлић да наточе ни резервоар горива јер ће по газдинству добити нешто више од 50 евра.

"Пољопривреда је од 2012. године до данас изгубила око 900 милиона евра јер се не поштује закон да буџет за ту грану мора да износи пет одсто у укупном буџету", указао је Шеварлић.

Додао је да подстицаји у аграру чине свега нешто више од три одсто укупног буџета односно 345 милиона евра, а са овом помоћи ће се повећати на око 3,3 одсто.


Најновији број

25. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa