Канализација рађена по стандардима, кише преобилне
Током обилних киша улица Леонарда да Винчија постане мини језеро, посебно крај улице и то је тако годинама. Ми заправо не знамо шта је проблем. Шахтови, подземне воде, неадекватна урбанизација. Оно што знамо је да воде увек када пада више кише има, наводи станарка једне од зграда у улици Леонарда да Винчија.Стандарди пројектовања су прилагођавани, тако да када дође до реконструкције водоводна мрежа ће бити нешто другачије рађена. Због рока трајања у наредном периоду ће морати да дође до реконструкције, јер је велики део канализације у граду рађен пре 40 и 50 година, каже Вранеш
Пљусак који је прошле седмице падао у Шапцу поново је изазвао поплаву у појединим улицама. Подаци кажу да је пало 35 до 36 литара кише по метру квадратном за веома кратко време. Изнад 20 литара по метру квадратном пале се жути и наранџасти метео аларми.
Постоји неколико тачака у граду у којима често буде проблема када падне већа количина кише. Најчешће по престанку падавина у помоћ притекну, ко други него ватрогасци – спасиоци. Овога пута воду су својим пумпама црпели на више места, из подрумских простора у улицама Жике Поповића, Стевана Чалића, Цара Душана, Војводе Мишића, Ђуре Јакшића, Видовданској, Адама Лазаревића.
Фото: OVS
Доста воде било је и у улици Краља Милутина и бочним које су на њу повезане.
-Током обилних киша улица Леонарда да Винчија постане мини језеро, посебно крај улице и то је тако годинама. Могу слободно да кажем и деценијама, јер живим у том крају већ 20 година. Вода по коловозу проблем је за возаче, али када онда уђе у подруме станова, кућа, наравно да изазива забринутост. Не знам да ли су комшије икада контактирале надлежне поводом тога и да се проблем реши, ако је могуће. Оно што знам је да ватрогасци су увек долазили када је потребно да црпе воду. Ми заправо не знамо шта је проблем. Шахтови, подземне воде, неадекватна урбанизација. Оно што знамо је да воде увек када пада више кише има, наводи станарка једне од зграда у улици Леонарда да Винчија.
Директор ЈКП “Водовод” Шабац, Јован Вранеш, Фото: Глас Подриња
Директора ЈКП „Водовод“ Шабац Јован Вранеш наводи да је канализациони систем у граду пројектован по одређеним стандардима, али да огромну количину воде у кратком временском периоду не може да прими.
Очигледно, ситуација након јаких киша ће и даље остати проблематична. Грађанима једино можемо да саветујемо да будемо стрљиви и сачекају да се након кише вода повуче са улица
-Систем овако јаку кишу може да прима неких 10 – 15 минута, након тога се напуни и одређени делови улица не могу да се улију у веће колекторе. Црпне станице када се укључе гурају воду и иза црпне станице притисак је већи тако да вода из бочних улица не може да се улије. Након престанка кише потребно је сат до два да се систем испразни и да прими ту воду, наводи Вранеш.
Према његовим речима канализација се пројектује према предвиђањима неких просечних падавина. Међутим, последњих година клима се мења и кише умеју да буду све обилније.
Фото: OVS
-Стандарди пројектовања су прилагођавани, тако да када дође до реконструкције водоводна мрежа ће бити нешто другачије рађена. Због рока трајања у наредном периоду ће морати да дође до реконструкције, јер је велики део канализације у граду рађен пре 40 и 50 година, каже Вранеш. Када су у питању приватне куће грађани нешто могу да ураде и сами. Пре свега у подрумима не би смело да буде мокрих чворова, а олуци из дворишта не треба да се повезују на јавну канализацију.
Проблем влажних марамица Још један од проблема је и што људи у канализацију бацају свакакав отпад који је намењен за контејнере: од киселог купуса, до свињских глава. Свакако, ово доводи до зачепљавања и бржег пуњења канализационог система. -Влажне марамице су један од највећих техничких проблема на црпним станицама. Оне не могу да се покидају и лепе се за решетке које су постављене да задржавају отпад да не уђе у пумпе. На свакој црпној станици имамо контејнере који се пуне овим отпадом. Влажне марамице у реакције са масноћом из канализације постају тврде као камен. Некада морају ручно да се скидају са решатака. Постоји укупно 26 црпних станица у граду и све се редовно обилазе и чисте, објашњава Вранеш.
-Не би требало имати било какве инсталације и мокре чворове испод нивоа улице, јер се у случају кише канализације пуни и то се излива. Последњих година такви случајеви не могу ни да се прикључе на канализацију. Такође, свако у свом дворишту треба да реши проблем кише, а не да олуке повезује на јавну канализацију. Урбанистички параметнри подразумевају који проценат дворишта мора да буде травнат, баш због тога да би могао да упија кишу, наводи Вранеш.
Фото: OVS
Очигледно, ситуација након јаких киша ће и даље остати проблематична. Грађанима једино можемо да саветујемо да будемо стрљиви и сачекају да се након кише вода повуче са улица.