Инфо

30. мај 2024.30. мај 2024.
Фото: Elixir Group

Фото: Elixir Group

Како до одрживе пољопривреде и довољних количина хране

Ускоро почиње производња кристалних и течних ђубрива у Србији

Због раста глобалне популације одрживост производње хране добија стратешки значај. Подаци Уједињених нација кажу да ће до 2050. године бити неопходно 70 одсто више хране, а да ће се глобална продуктивност пољопривреде повећати чак за 50 процената. У светлу растућих потреба за храном, иновације и наука представљају најбољи одговор на један од највећих изазова савремене пољопривреде. Тржиште минералних ђубрива убрзано се развија како би се прилагодило новим технологијама пољопривредне производње и захтевима за очување животне средине. Домаћа Еликсир Група /Elixir Group/ инвестира у производњу кристалних и течних ђубрива, што ће додатно оснажити позицију српског лидера у овој области на светском тржишту и створити шансу за запошљавање 200 до 300 радника, претежно инжењера свих струка
Крајем 2022. године светска популација забележила је 8.милијардитог становника планете. Пројекције су да ће нас средином овог века бити око 10 милијарди – највише до сада! У складу са растућим потребама у производњи хране, само ефикасна употреба биљних хранива пољопривреду може учинити одрживом.

Ово ће додатно условити и повећање потражње за ђубривима у будућности. У складу са тим произвођачи иновирају понуду како би подстакли раст у глобалној индустрији средстава за исхрану биља.

Течна и кристална ђубрива су иновативни производи и развојни пројекти који ће оснажити позицију домаћег произвођача Еликсир Групе на светском тржишту. Ова компанија у оквиру инвестиционог циклуса Прахово 2027, који укључује више технолошки повезаних пројеката чија је укупна вредност преко 300 милиона евра, у оквиру комплекса хемијске индустрије у Прахову планира изградњу фабрике за производњу кристалног водотопивог ђубрива моно-амонијум фосфата (МАП), у сарадњи са немачком компанијом К+С, лидером у производњи и дистрибуцији калијумове компоненте. Такође, планирана је и изградња фабрике за производњу течних и водорастворних прашкастих ђубрива.

О овим иновативним производима и њиховој улози у савременој пољопривреди разговарамо са сениор продукт менаџером Дејаном Јоцићем и менаџером агрономске подршке у продаји Еликсир Групе Миланом Вујићем.

Према Јоцићевим речима, кристална ђубрива су хранива високе чистоће, у облику су кристала и у потпуности растворљива у води без остатака. Течна комплексна ђубрива представљу водене растворе или емулзије у којима се налазе већ растворена хранива, одмах доступна биљкама.

сениор продукт менаџер Дејан Јоцић, Фото: Elixir Group


- Коришћење кристалних ђубрива захтева примену посебних система, па су углавном ограничена на употребу у високо профитабилним усевима. Користе се кроз системе за фертигацију „кап по кап“ у повртарској и воћарској производњи, као и у савременим системима као што је хидропонија – указује сениор продукт менаџер Еликсир Групе.

Захваљујући течном облику нису неопходни влага у земљишту или атмосферске падавине како би дошло до отпуштања хранива, као код гранулисаних форми. Ово је кључан разлог за њихову примену имајући у виду све веће климатске изазове са којима се суочава пољопривредна производња


Он објашњава да течна комплексна ђубрива имају универзалнију примену. Захваљујући низу предности представљају добру алтернативу или допуну стандардним гранулисаним ђубривима која имају много ширу примену у пољопривредној производњи. Хранива у течним комплексним ђубривима су потпуно водорастворљива и у течном облику што омогућава да их биљке одмах усвоје.

- Захваљујући течном облику нису неопходни влага у земљишту или атмосферске падавине како би дошло до отпуштања хранива, као код гранулисаних форми. Ово је кључан разлог за њихову примену имајући у виду све веће климатске изазове са којима се суочава пољопривредна производња.

Искоришћење хранива је и до 60 одсто више код ових ђубрива у односу на гранулисана, поред тога имају и већу покретљивост у земљишту. Течна комплексна ђубрива се могу мешати са другим ђубривима, што пружа могућност прецизне примене неопходних хранљивих елемената на основу анализе земљишта и прецизних потреба биљака за нутријентима – истиче Јоцић.

Како наводи, комбинација ортофосфорног и високог удела полифосфатног облика фосфора (60 до 70 одсто) који су карактеристика ових ђубрива, значајно умањује могућност блокаде фосфора било да се ради о алкалном или киселом типу земљишта. Полифосфатни део течног комплексног ђубрива има особину да „хелатизира“ микроелеменате, па поред могућности мешања са њима, доводи и до њихове деблокаде и ослобађања из земљишта.

- Течна комплексна ђубрива се могу примењивати на свим типовима земљишта, непосредно пред сетву или садњу. Њихове карактеристике омогућују примену по целој површини, у редове поред или у ред где се налази биљка, предсетвено и пред садњу, у прихранама, кроз системе за наводњавање, као и фолијарно, преко листа – указује наш саговорник и као предност течних ђубрива наводи олакшану примену, уштеду радне снаге, могућност комбиновања са другим агротехничким мерама. Такође, у плану је производња ових ђубрива и у потпуно водорастворној прашкастој форми, што олакшава транспорт и дистрибуцију.


Према речима менаџера агрономске подршке у продаји Милана Вујића, кристална ђубрива су дуго у употреби широм планете, а потражња за њима се из године у годину повећава. Највише се користе у повртарству, воћартву и хортикултури. Течна комплексна ђубрива, иако се помињу од шездесетих година прошлог века, постају све актуелнија због својих бројних предности. Употребљавају се највише у земљама које су и произвођачи, али и онима које примењују најмодернију технологију у пољопривредној производњи. Највише су заступљена у Сједињеним америчким државама, Канади, Русији и Кини.

Употребом течних ђубрива приноси су и до 70% већи, и зато број земаља и произвођача стално расте.

- Трендови у пољопривредној производњи указују на то да ће се у наредним годинама додатно повећавати потражња за течним ђубривима, која је и сада већа од њихове ограничене понуде на тржишту. Тежња пољопривредних произвођача је да прецизно дозирају потребна хранива у тачно одређеним временским интервалима базираним према потребама биљака, као и да применом течних комлексних ђубрива, уз мању количину хранива из ефикаснијих извора, остваре исте или боље резултате у производњи – истиче Вујић.

менаџер агрономске подршке у продаји Милан Вујић, Фото: Elixir Group


Он оцењује да будућност пољопривреде лежи у што прецизнијој примени минералних ђубрива, где примену треба прилагодити захтевима биљака, агрохемијским карактеристикама земљишта, агротехничким мерама, локалним климатским факторима и осталим условима. Циљ пољопривредне производње у будућности ће бити максимални приноси по јединици површине, уз уштеду на свим инпутима у којима исхрана биљака значајно учествује.

Будућност пољопривреде лежи у што порецизнијој примени минералних ђубрива, где примену треба прилагодити захтевима биљака, агрохемијским карактеристикама земљишта, агротехничким мерама, локалним климатским факторима и осталим условима


- У Европи већ постоји низ ограничења у примени појединих врста ђубрива која су уведена пре свега услед њихове нерационалне и прекомерне примене. Слична ситуација је и у осталим земљама на свету, јер је таква примена еколошки неодржива. Са друге стране, фосфор је необновљив природни ресурс. Предвиђа се да су познате глобалне резерве фосфора овим темпом експлоатације ограничене до 2050. године. Смањење прекомерне употребе кроз примену ефикаснијих хранива којима се постижу исти или већи пољопривредни приноси, управо су циљ којем тежи модерна пољопривредна производња – каже Вујић.


Наши саговорници наглашавају да компанија Еликсир планира развој нових кристалних, течних и прашкастих производа за исхрану биља који ће одговорити на поменуте захтеве одрживе и регенеративне пољопривреде. У плану је производња кристалног моно-амонијум фосфата (МАП) који садржи 12 одсто азота и 61 одсто фосфора (НП 12:61), као и течних комплексних ђубрива: амонијум полифосфата који који ће се производити у две формулације које такође садрже азот и фосфор (НП 10:34 и НП 11:37) и поред течне биће доступне и у прашкастој форми.

У Еликсиру су уверени да ће нови производи допринети одрживости пољопривреде и усвајању нових знања и пракси. Примена нових технологија у производњи у Еликсир Прахову отвориће 200 до 300 нових радних места. Поред бројних оперативних позиција, највећи фокус ће бити на запошљавању инжењера свих струка и експертиза, који ће имати прилику да прођу обуке за рад са најсавременијим технологијама, од којих ће неке први пут бити примењене у овом делу Европе. Све ово додатно ће допринети развоју Источне Србије и Неготинске крајине, кажу у овој компанији која своје производе већ пласира на тржиштима преко 80 земаља у целом свету.
ПР

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa