Михаило Живковић, ученик петог разреда ОШ „Ната Јеличић“ освоји је треће место на Државном такмичењу из програмирања. Такмичио се у категорији шестог разреда. Овај успехом, као и ранијим резултатима ове школе, донео је Михаиловим другарицама учешће на радионици коју су организовали Фондација „Петља“ и Мајкрософтов развојни центар у Србији.
На едукативном дану под називом „Девојке знају ИТ“ учествовало је 15 ученица шестих и седмих разреда са наставницом информатике и технике Татјаном Алимпић. Поред „Натине“ школе на радионици су учестовале ученице још само две београдске школе.
Фото: "Глас Подриња"
-За нас је велика част да једна таква светска компанија, водећа у свету пргорамирања, позове једну школу из унутрашњости Србије. Значајно је отићи у „Мајкрософт“, остварити контакт са њиховим програмерима. Девојчице су директно могле да им поставе различита питања, да виде са каквим се они изазовима сусрећу, како су уопште дошли у једну такву компанију. Виделе су како изгледа њихов простор, у каквим условима раде. Програмери су са њима делили своја искуства, саветовали их, охрабривали, наводи Татјана Алимпић.
Неке од девојчица су, као и Михаило, аплицирале за Летњу школу програмирања коју Фондација „Петља“, уз подршку „Мајкрософта“ и Министарства просвете, организују трећи пут. Ове године ће то бити у Сремској Митровици. Школа ће трајати девет дана, а деци ће тамо све бити обезбеђено.
-Програмери су рекли да девојака има мало у њиховој компанији, али да их је последњих година све више и да велики значај има критички поглед из женског угла. Идеје и пројекти су много успешнији када у тиму има и жена. Њихова креативност и пут ка решењу дају много боље крајње резултате него кад су у тимовима само мушкарци, наводи Татјана Алимпић.
Девојчице су доста тога научиле. Имале су прилику да се опробају у програмирању игрица у програмском језику Пејтон.
Основни циљ ове радионице био је ослобађање од страхова и предрасуда које често прате област ИТ, као и откривање могућности које у овој области постоје и подизање интересовања за програмирање. Организатори су се побринули и да девојчице и њихову наставницу превезу до Београда и назад.