Инфо

7. новембар 2024.7. нов 2024.
Фото: "Глас Подриња"

Фото: "Глас Подриња"

Помен настрадалима у Великом рату

Сећање на дан ослобођења Шапца

Помен и церемонија полагања венаца у порти Светих апостола Петра и Павла, испред споменика палим Шапчанима у ратовима 1912 – 1918. године
Парастосом и полагањем венаца на Споменик војнику у порти Саборног храма Светих апостола Петра и Павла, обележенa је 106. годишњица од ослобођења Шапца у Првом светском рату. Церемонија је је одржана у помен страдалима на дан кад је из разореног града протеран и последњи војник Аустро – угарске монархије.

Фото: "Глас Подриња"


- Шабац негује културу сећања и никада не заборављамо све жртве које су Шапчани поднели да бисмо данас живели у слободи. Одајемо пошту свима који су своје животе, знање, умеће, своју младост и старост уткали у то. У Првом светском рату у Шапцу је преполовљен број становника и то је најмрачнији период у историји града. То треба да нам буде путоказ којим путевима треба да идемо и шта никада више не смемо да дозволимо да се догоди а то је да уђемо у било какве ратне сукобе. Слава свима онима који су своје животе дали за слободу града Шапца – истакао је др Александар Пајић, градоначелник Шапца.

Фото: "Глас Подриња"


У име града, а поводом обележавања 106. годишњице од ослобођења у Првом светском рату, присутнима се обратио градоначелник Шапца др Александар Пајић. Поздравно слово Епископа шабачког г. Јеротеја прочитао је отац Никола, а у име Савеза удружења потомака ратника 1912-1920. обратио се председник Удружења Иван Стратимировић.

Фото: "Глас Подриња"


Текст „У разореном граду“, сведочанство француског новинара и ратног дописника Анри Барбија, прочитао је глумац Шабачког позоришта Вељко Ераковић.

Фото: "Глас Подриња"


Венце на споменик у порти шабачке цркве положили су припадници Војске Србије, представници Мачванског округа, Града Шапца, Удружења и невладиних организација.

Фото: "Глас Подриња"


У Великом рату Шабац је поднео највеће жртве у Србији. Од некадашње, за оно време развијене вароши са 14.000 становника, крај рата дочекао је са упола мање житеља. Због страдања назван је „Српски Верден“ и једини је носилац три ордена: Ратног крста са палмом Републике Француске, Ратног крста Чехословачке и Карађорђеве звезде.
С.Г.

Најновији број

5. децембар 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa