Потписан Уговор за изградњу Еко индустриjског парка у Шапцу
Први гринфилд Еко-индустријски парк на Западном Балкану
По принципу одрживости и зелене економије
Еко индустријски парк у Шапцу је први гринфилд пројекат а подразумева изградњу нове индустријске зоне која се гради од почетка уз примену принципа одрживости. У оквиру иницијативе планирано је пет пилот пројеката широм Западног Балкана, од којих сваки има потенцијал да се прошири и послужи као модел за одрживу индустријску трансформацију.
Партнери на пројекту су Европска унија, Међународна финансијска корпорација (ИФЦ) чланица групе Светске банке и Град Шабац. Уговор за први пилот пројекат потписали су Николас Маркије регионални менаџер испред ИФЦ-а и градоначелник Шапца др Александар Пајић.
Фото: "Глас Подриња"
- Пројекат је прекретница не само за Шабац већ и за цео регион. Наредни кораци односе се на прилагођавање закона и правилника у складу са прописима Европске уније, након тога долази привлачење страних инвеститора који ће се окупити и пронаћи свој интерес да послују у једном оваквом индустријском парку чиме би се показало да је могуће да дође до хармонизације у развоју бизниса и очувања човекове околине – навео је Николас Маркије.
На представљању инвестиције, говорила је и Пламена Халачева, заменица шефа Делегације ЕУ у Србији.
Фото: "Глас Подриња"
- Еко индустријски парк у Шапцу биће пример и за друге земље у окружењу. Он ће показати и посвећеност ЕУ развоју зелене економије. Европска унија остаје главни партнер и надамо се да ће она, као природан партнер остати и у бројним другим пројектима убудуће – рекла је Пламена Халачева.
- Ово је заиста одлична вест за грађане Шапца и прекретница у индустријском развоју нашег града. Задовољан сам што на овакав начин одговарамо на тенденције Европске уније о здравој животној средини, зеленој и одрживој економији. Припремамо се за све регулативе ЕУ које су у току и које су донете а односе на декарбонизацију и друге процесе које штите животну средину. Нашу привреду ће овај пројекат учинити транспарентном у Европи и свету с обзиром да се прилагођавамо стандардима земаља Европске уније које чине 60-65 одсто извоза Србије. Поносан сам што град Шабац одговара и што смо створили предуслове неопходне на такву иницијативу – истакао је др Александар Пајић, градоначелник Шапца.
У складу са политикама као што су Европски зелени договор, Зелена агенда за Западни Балкан и Економски и инвестициони план за Западни Балкан 2021-2027, пројекат има за циљ да подржи индустријску декарбонизацију и стварање одрживих и конкурентних индустријских зона. Европска комисија, кроз инвестициони оквир за Западни Балкан, има кључну улогу у пружању подршке оваквим пројектима широм региона.
Еко-индустријски паркови су индустријске зоне у којима се компаније удружују у заједничком простору како би постигле већу ефикасност, смањиле трошкове и утицај на животну средину. За разлику од традиционалних индустријских паркова, у њима је приорритет примена обновљивих извора енергије и одрживих технологија, што их чини савременим моделом индустријског развоја са ниским емисијама угљен-диоксида.
Ови пилот пројекти резулатат су партнерства Европске уније, Међународне корпорације, локалних власти и приватног сектора
Пројкеат ће се имплементирати у три фазе. Права се односи на развој регулаторних и политичких оквира као и смерница за транзицију у Еко-индустријске паркове (ЕИП). Такође, развој плана комуникације који ће подржати ширење концепта у региону Западног Балкана. Друга фаза је јачање капацитета традиционалних индустријских паркова и њихових корисника да лакше усвоје ЕИП концепт кроз имплементацију пет пилот пројеката. Трећа и последња фаза подразумева подршку приватном сектору за улагања у капитално интензивне технологије за ублажавање климатских промена, и подршку инфраструктурним пројектима традиционалних индустријских паркова и гренфилд пројеката.
Парк ће се налазити у шабачкој Северозападној индустријској зони.