Нега и заштита цвећа и украсних биљака у току зимског периода
Мање сунчеве светлости, мање воде
Изазов нарочито за љубитеље саксијског цвећа је како да га сачувају током зимског периода. Много је савета и препорука који се углавном своде на неколико основних правила: не заливати превише и сачекати са прихраном до пролећа.
За собне биљке препоручује се да нису близу грејних тела и да се зна врста биљке како би се адекватно поставила у одређени део просторије нпр. у осунчани или затамљени део.
Фото: "Глас Подриња"
Заливање и прихрана цвећа зими се примењује различито у зависности од врсте биљке.
- Заливање собних биљака се препоручује једном седмично са одстајалом водом, при чему се нарочито обраћа пажња да се у саксијској тацни не задржава вода. Собне биљке које воле топлоту од 18 до 20 степени као што су фикус, дифенбахија, дрецена, палме, треба орошавати 3 до 4 пута у јутарњим часовима при чему се претходно листови обришу влажном крпом. Врсте као што су олеандери, хризантеме које подносе нижу температуру и до 5 степени заливају се у месец дана једном при чему се прати степен влаге земље у саксији. Препорука за заливање кактуса је једном на 15 дана при чему се препоручује да се држе близу прозора јер воле светлост. Прихрану препоручујемо само за афричке љубичице и хоје (исусов венац) - објашњава Славица Радановић, дипломирани инжењер хортикултуре.
Фото: "Глас Подриња"
- У ово време кад се завршава вегетација, 90 одсто биљака не треба заливати или јако мало. Ако смо неку биљку у кућној варијанти лети заливали једном недељно, сада би требало само једном месечно. Слободно пустите да се земља скоро одвоји од саксије, ништа јој неће бити. Сад се највеће грешке и дешавају због превише заливања јер биљка не може да „попије“ толико воде. Саксије не држати у близини грејног тела и не прихрањивати до марта месеца, тад она треба да буја и да се развија, у овом периоду мирује. То што је у стану топло, топло је нама, биљке немају дуксерице, и то је њима природна температура. Трава и биљке које су напољу, вишегодишње, око њих можете ставити неки од препарата за прихрану, нарочито кад падне снег. Како се он буде топио, тако ће и витамини из препарата улазити у земљу. Као и у кулинарству, и у цвећарству постоје мале тајне. Рецимо, било који чај кад се охлади може да служи као средство за заливање. Млеко такође, умешати у грудвицу земље и ставити у саксију, калцијум из млека ће полако улазити у биљку. Не бацајте прву воду кад кувате пасуљ, одлична је за биљке – наводи Милорад Ђукановић, власник цвећаре.
Фото: "Глас Подриња"
Нега биљака на отвореном у двориштима, баштама -Препорука за заштиту младих и нејаких биљака је да се око њих постави малч од борове коре који уједно има и естетску улогу у слоју до 5 цм. Такође може да се постави слама, пиљевина или сакупљен леп лист и да се постави што ближе до саме биљке јер се на такав начин биљка штити од ниске температуре при чему одржава одређену количину влаге. Надземни део биљака увезати, препоручује се дебља фолија или агротекстил платно или јутено платно. Разлог повезивања је да се заштити биљка од ломљења младих грана у случају снежних падавина, и да не дође до измрзавања грана ако нема снежних падавина. Препорука је да се младе декоративне биљке или саднице у зимском периоду сачувају на овакав начин и због самог здравља и естетске вредности самих биљака - наводи Радановић.
Фото: "Глас Подриња"
Чим прође бојазан од ниских температура треба разгрнути малч, покупити лист или сламу, скинути фолију да би биљке могле наставити са даљим развојем без оштећења. Препорука за травнате површине је да се у току зимског периода не газе, и да се са њега на време одстране сакупљени лист и други биљни остаци.