Инфо

13. март 2025.13. мар 2025.
Фото: "Глас Подриња"

Фото: "Глас Подриња"

ОД ХОБИЈА ДО ПОСЛА

Марков свет подводне опреме

Почело је тако што ми неколико одела које сам купио нису одговарала, тако да сам једно одело исекао и по њему почео да кројим и мењам шта ми не одговара. Углавном купују наши, али нешто продам и у иностранство. Са друге стране, доста људи из иностранства ми шаље опрему на сервис, због тога што је код нас много јефтиније
„Глас Подриња“ је раније већ писао о Марку Јовановићу, рониоцу, ком је хоби прерастао у професију. Поред обуке ронилаца, серивисирања и рентирања ронилачке опреме, Марко последњих година и израђује сува спасилачка и ронилачка одела. Не само да је једини у Србији који то ради, него и у овом делу Европе. Поред приватних лица, његове услуге користе и Сектор за ванредне ситуације Републике Србије, као и Босне и Херцеговине.

-Почело је тако што ми неколико одела које сам купио нису одговарала, тако да сам једно одело исекао и по њему почео да кројим и мењам шта ми не одговара. Нашао сам жену која ми шије то што искројим. Прво одело сам направио пре осам година, али сам га две године тестирао у различитим условима и почео сам да их продајем пре шест година. Треба око две недеље да се једно одело направи.
Појединачна правим по мери, док је за Сектор другачије, објашњава Марко.

Фото: "Глас Подриња"


Набављање материјала је тежио део посла. Они долазе из Енглеске, Немачке, Италије, а ситуацију посебно компликује то што Србија није у Европској унији.

-Материјал набављам да имам за неколико одела унапред, јер је време највећа препрека. Одела која шијем су доста скупља од класичних, која пропуштају воду, али и доста јефтинија од других сувих која се купују. Углавном купују наши, али нешто продам и у иностранство. Са друге стране, доста људи из иностранства ми шаље опрему на сервис, због тога што је код нас много јефтиније, наводи Марко.

Фото: "Глас Подриња"


Посао је сезонски. Марко каже да лети, када је топла вода, људи не размишљају много о сувим оделима, међутим, од септембра до маја се раде нова одела, док поправке ради током целе године.

Недавно је посетио највећи сајам наутике и ронилачке опреме у Дизелдорфу, где је видео све новитете, добио нове идеје. Такође, срео је много људи које зна, али и упознао лично људе од којих набавља материјал, а са којима је до сада комуницирао само мејлом. Као и у свему, тако и у ронилаштву постоје трендови, а они кажу да је ове године актуелна тиркизна боја роничачких одела.

Фото: "Глас Подриња"


Марко и даље обучава рониоце, како у Шапцу, тако и у Београду. Први део обуке је на базену. Такође ради и обуке инструктора за роњење, као и обуке техничких ронилаца, оних који иду на веће дубине и остају дуже под водом.

-Годишње обучим око 100 ронилаца, али доста људи ради обуке, тако да је роњење све доступније и популарније. Обуке радим на базену у Шапцу и Београду, а после тога на Шљункари. Традиционално већ шест година последње недеље маја организујемо чишћење плаже, али и подводног дела Шљункаре. Сада је смећа све мање, највише крупног смо повадили прве две године, сада само оно што остаје за купачима, наводи наш саговорник.

Фото: Приватна архива


Ради и подводно варење и сечење. Прошле године је имао доста посла у Београду на води.

-Заваривање под водом се ради посебном опремом, електродама и апаратуром. Највећи проблем је што је код нас у рекама видљивост јако лоша. Тај посао прво мора да се зна како се ради на сувом, да би могао да се ради под водом.

Фото: Приватна архива


Марко је ронио у водима Египта, Малдива, Хрватске, Црне Горе, Албаније, Грчке, Исланда. Истиче да му је најзанимљивије да рони на потопљеним олупинама и у пећинама. Открива нам да је заблуда да ајкуле јуре рониоце и да заправо рониоци јуре ајкуле да их фотографишу.

-Ронио сам на олупини ратног брода који је потопљен са свом опремом током Другог светског рада. На њему су остали тенкови, локомотива, камиони...
М.М.

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa