Нови Закон о безбедности у саобраћају стиже у 2026. години
Строжија правила за промену навика и статистике
Трајно одузимање возила, паметне камере са вештачком интелигенцијом, дигитални досије и укидање пробне дозволе, неке су од новина које ће утицати на контролу и одговорност возача
Србија би средином наредне године требало да добије нов Закон о безбедности саобраћаја, први свеобухватни пропис о овој области после 2009. године. Ово је уједно и најдубља реформа у систему саобраћајне безнбедности, која има за циљ смањење броја жртава на путевима, строжу контролу и модернизацију надзора.
- Подаци показују да се у Србији сваког дана у просеку догоди око 90 саобраћајних незгода, повреди се приближно 50 лица, а живот изгуби више од једне особе, што јасно указује на неопходност циљаних мера и наставка системског деловања – наводи се у Агенцији за безбедност саобраћаја на путевима.
Фото: "Глас Подриња"
Пет кључних новина које доноси нов саобраћајни закон у Србији односе се на увођење мера које до сада нису постојале: трајно одузимање возила за најтеже прекршаје, аутоматски надзор саобраћаја уз помоћ вештачке интелигенције, зелени бонуси - систем награђивања савесних возача, дигитални возачки досије за све учеснике у саобраћају, укидање пробне дозволе и увођење новог начина означавања младих возача.
Осим главних измена, у Нацрту се разматра и мобилни технички преглед возила, нулта толеранција на алкохол, веће казне за најтеже прекршаје, јача заштита пешака, бициклиста и других учесника, строжи надзор на пружним прелазима, већа одговорност професионалних возача.
Нацрт новог Закона би требало да буде завршен у пролеће 2026. године, а након јавне расправе и усвајања, очекује се да Закон ступи на снагу већ средином године.
Фото: Приватна архива
- Наш заједнички циљ јесте побољшање степена безбедности у саобраћају, а да бисмо исти и остварили, морамо се бавити узроцима несрећа, а не само последицама. Нови предлози Закона о безбедности саобраћаја дају шансу да се и превентивним мерама смање ризична понашања пре него што дође до незгода. Оно што јесте једна од мера Савета за координацију послова безбедности у саобраћају на путевима на територији града Шапца је саобраћајно васпитање од најранијих узраста кроз различите едукације, како би деца развила свест о одговорном понашању и дугорочно постала сигурни учесници у саобраћају, али и бројне кампање усмерене ка свим категоријама учесника у саобраћају. Репресивне мере треба да буду само допуна превентивном систему јер се већа безбедност у саобраћају постиже спречавањем грешака а не кажњавањем након што се исте догоде – наводи Катарина Тадић секретарка Савета за координацију послова безбедности у саобраћају на путевима на територији града Шапца и додаје да се у 2025. у Шапцу бележи смањење броја саобраћајних незгода и саобраћајних незгода које су за исход имале лица са претрпљеним тежим телесним повредама у односу на исти период прошле године. Пешаци су оцењени као најугроженија категорија учесника у саобраћају, док се више саобраћајних незгода догађа на магистралним (државним) путевима него у градском језгру.