Iako se ukiseljene glavice kupusa i ribanac mogu kupiti na pijacama i marketima, mnogi ipak više vole da ih sami pripreme
Ostavljanje zimnice u većini domaćinstava završava se tek kada se napuni bure za kiseljenje kupusa. Idealno vreme je sredina oktobra meseca kako bi liske za sarmu bile spremne do početka perioda slava, ali nije kasno ni u novembru naročito ako temperature ne padaju u minus.
Foto: "Glas Podrinja"
Cena kupusa na šabačkom Kvantašu kreće se od 60 do 80 dinara za kilogram. Ponuda je dobra pa se tako mogu pazariti različite sorte. Najtraženije su „potomak“, domaći „melez“ i „futoški“. Kupci uglavnom kupuju na džak ili kutiju, u proseku od 40 do 60 kilograma.
Foto: "Glas Podrinja"
Ukusan i zdrav, izvor vitamina C Bilo da se koristi za sarmu, podvarak, prokule, kao salata, ili se pije njegov rasol, kiseli kupus jedna je od najzdravijih namirnica. Neizostavni je deo slavske trpeze, naročito posne.
Glavice kupusa spolja očistiti, izdubiti koren i u šupljinu nasuti so. Ređati u bure i zaliti posoljenom vodom. Između glavica neke domaćice stavljaju ribanac u kesi koja je izbušena da bi se ukiselio. Odozgo sve treba pritisnuti kako bi cela količina u buretu bila pod vodom. Prve dve nedelje pretakanje svaki ili svaki drugi dan. Posle toga na dve nedelje. Kiseljenje kupusa obično traje oko četiri nedelje, u zavisnosti od temperature.
1. način: kilogram soli na 30 kg kupusa 2. način: na 40 litara vode 1,6 kg soli 3. način: 3-5 procenata soli od količine vode
- Kad imam kiselog kupusa, lako mi je smisliti kad ponestane ideja šta ću da spremam za ručak. Savijem sarmu, svi je vole, a ja ne moram da kuvam naredna dva dana. Što se više podgreva, nekako i ukusnija bude – objašnjava Jelena I.
Foto: "Glas Podrinja"
- Ove godine je malo jača cena ali nije strašno. Pazarili smo 43 kilograma, od dve sorte po kutiju. Ostavljamo u bure za sarmu i jednu manju kantu za ribanac. Osim liski za sarmu, koristimo kiseli kupus i kao salatu, svi u kući volimo a i zdrav je, pun vitamina - priča jedan od kupaca dok pakuje kutije.
Foto: "Glas Podrinja"
- Biram glavice koje su srednje veličine, da nisu previše lagane a ni preteške. Ne smeju biti zelene ali ni prezrele, vidi se to odmah. Najbolje otkinuti parče liske i probati, ne sme da bude ljutkast. Nas je dvoje, pa nam ne treba mnogo, dvadesetak kilograma, taman da stigne za slavu i kuvanje prokula tokom zime. Neću ga danas ostavljati, treba da odstoji dan, dva pa tek onda da se stavlja u bure – pokazuje na džak koji je kupio stariji Šapčanin.
Foto: "Glas Podrinja"
Biram glavice koje su srednje veličine, da nisu previše lagane a ni preteške. Ne smeju biti zelene ali ni prezrele, vidi se to odmah. Najbolje otkinuti parče liske i probati, ne sme da bude ljutkast
Recepata za kiseljenje kupusa ima više nego vrsta i svaka kuća ima neki svoj način za dobijanje „taman koliko treba kiselog“, „baš koliko treba slanog“ i „ne zna se da li je ukusniji ili lakši za savijanje“. Obično se razlikuju u količni soli koja se stavlja, a iskusni kažu da i to zavisi od vrste kupusa. Osnovni recept preporučuje da se razmera soli odnosi na količinu povrća dok drugi savetuju određivanje količine soli u odnosu na veličinu bureta odnosno njegovu zapreminu.