Primarijus pedijatrije dr Snežana Bojanić: Godine iskustva, odgovornosti i predanog rada sa najmlađim pacijentima
Ponovo bih izabrala pedijatriju
Bogatu profesionalnu karijeru osim kao lekara najmlađih pacijenata, gde je stekla zvanje primarijusa pedijatrije, obeležilo je dugogodišnje zalaganje na poboljšanju uslova i podizanju kvaliteta primarne zdravstvene zaštite. Autor je brojnih radova, izlaganja na stručnim skupovima, često i kao organizator istih, istaknuti je član predsedništva Pedijatrijske sekcije Srpskog lekarskog društva.
Svoj profesionalni život posvetila je zdravlju dece, razvoju pedijatrijske službe i unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite najmlađih pacijenata. Više od 25 godina rada u pedijatriji obeležili su stručnost, kontinuirano usavršavanje, organizacioni rad i iskrena posvećenost deci i njihovim porodicama.
Foto: Privatna arhiva
Odgovornost i stručnost - Još kao učenica sedmog razreda osnovne škole donela sam odluku da će medicina biti moj životni poziv. Ni tada nisam mogla da zamislim sebe u drugoj profesiji. Kasnije, pri izboru specijalizacije, razmišljala sam o ginekologiji, ali je pedijatrija oblast u kojoj sam se potpuno pronašla. Rad sa decom nikada nije predstavljao samo posao, već odgovornost, emociju i svakodnevnu borbu da dete što pre ozdravi i vrati se bezbrižnom detinjstvu. U primarnoj zdravstvenoj zaštiti smo na prvoj liniji, sa pacijentima uzrasta od rođenja do adolescentskog doba. Imamo zabrinute roditelje, decu koja ne znaju da nam kažu šta im je, i posvećenost poslu mora da bude na visokom nivou da bismo uspeli da pronađemo ono što je potrebno, a to je put ka ozdravljenju - brzo, efikasno, bez komplikacija ukoliko je to moguće. U pedijatriji su slučajevi često nepredvidivi, atipični, a uspešan oporavak deteta predstavlja najveću satisfakciju za svakog lekara – navodi dr Bojanić.
Praksa koja je neophodna Po završetku Medicinskog fakulteta, profesionalni put započela je u službi opšte medicine. Taj period smatra izuzetno važnim za formiranje svakog lekara.
- To je period koji svi treba da prođu kako bi se steklo osnovno iskustvo i znanje u prilazu pacijentima, jer kada izađete sa fakulteta, često ste u dilemi da li ćete sve uraditi kako treba i kako donositi odluke samostalno. Posebno pamtim rad u ambulanti u Dobriću gde se susrećete sa situacijama kada treba da pomognete pacijentu do dolaska ekipe hitne pomoći. Tada brza reakcija i odluka spašavaju život, a to su ozbiljni izazovi za mladog lekara. Upravo takva iskustva uče nas koliko su znanje, odgovornost i prisebnost važni u medicini – ističe doktorka.
Od 2001. godine pedijatrija postaje njen osnovni profesionalni pravac. Posebno naglašava da je to specifična oblast medicine, jer mali pacijenti često ne mogu jasno da objasne šta ih boli ili kako se osećaju, zbog čega lekar mora da poseduje dodatnu pažnju, intuiciju, iskustvo i visok nivo posvećenosti.
- Trenutak kada dete ozdravi bez komplikacija i kada roditelji odlaze spokojni iz ordinacije, najveća je nagrada za svakog pedijatra – kaže.
Foto: Privatna arhiva
Stručno usavršavanje Osim kliničkog rada, dr Bojanić je značajan deo karijere posvetila unapređenju organizacije Službe sa ciljem stvaranja boljih uslova za pacijente i zaposlene. Obavljala je brojne odgovorne funkcije - više od deset godina bila je načelnik Službe za zaštitu dece i omladine, a u određenom periodu i stručni direktor Doma zdravlja „Dr Draga Ljočić“.
- Zdravstvena ustanova mora da pruža osećaj sigurnosti, poverenja i pripadnosti svakom detetu i roditelju koji u nju uđu. Posebno sam ponosna na uvođenje ultrazvučne dijagnostike u pedijatrijsku službu, što je predstavljalo veliki iskorak u kvalitetu zdravstvene zaštite dece u lokalnoj zajednici. Tokom specijalističkog usavršavanja na Institutu za majku i dete uvidela sam koliko je važno da ultrazvučna dijagnostika bude dostupna i u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Osnovan je kabinet za ultrazvuk, a uz podršku rukovodstva ustanove obezbeđena je i potrebna oprema. Do tada su se pregledi organizovali u Službi radiologije, a sad u Službi za zaštitu dece i omladine imamo mogućnost da roditelj dođe sa detetom, da uradimo ultrazvuk abdomena i ultrazvuk kukova kao skrining metodu kako bi se preveniralo iščašenje kukova i reagovalo na vreme – objašnjava doktorka.
Pedijatrijska sekcija Srpskog lekarskog društva, osnovana 16. decembra 1925. godine, jedna je od najznačajnijih stručnih organizacija u oblasti dečje medicine u Srbiji. Povodom stogodišnjice njenog postojanja objavljena je monografija „100 godina Pedijatrijske sekcije Srpskog lekarskog društva“, autora prof. dr Nedeljka Radlovića, prof. dr Zorana Lekovića i prof. dr Sergeja Prijića. Pedijatrijska sekcija Srpskog lekarskog društva, aktivno je učestvovala u unapređenju vakcinacije dece u Srbiji, uvođenju savremenih vakcina, borbi protiv antivakcinalnog lobija i promociji racionalne primene antibiotika. Takođe je učestvovala u inicijativama za obezbeđivanje besplatnog brašna bez glutena za decu obolelu od celijakije i specijalnih mlečnih formula za decu alergičnu na proteine kravljeg mleka.
Foto: Privatna arhiva
Dodatno se usavršavala i iz ultrazvučne dijagnostike centralnog nervnog sistema kod dece.
- Praktično sam se tri meseca obučavala na Institutu za takvu vrstu dijagnostike. To volim da radim i mnogo sam ponosna kada uspemo da razrešimo dilemu da li postoji neki problem ili ga otkrijemo na samom početku lečenja – naglašava dr Bojanić.
Dr Snežana Bojanić nosilac je zvanja primarijusa pedijatrije, zvanja koje se stiče dugogodišnjim kliničkim radom, kontinuiranim stručnim i naučnim usavršavanjem, kao i objavljivanjem radova u relevantnim medicinskim časopisima i prezentovanje radova na stručnim skupovima.
- Medicina zahteva stalno učenje i usavršavanje. Postizanje višeg medicinskog zvanja kao što je primarijus zahteva kombinaciju kliničke prakse i naučnog doprinosa – kaže.
Foto: Privatna arhiva
Energija koja vodi napred Kao predsednik podružnice Srpskog lekarskog društva u Šapcu organizovala je brojne stručne skupove i edukacije u saradnji sa profesorima Medicinskog fakulteta i članovima Akademije medicinskih nauka. Dugi niz godina član je predsedništva Pedijatrijske sekcije Srpskog lekarskog društva, jedne od najznačajnijih stručnih organizacija u oblasti dečje medicine u Srbiji.
- Lekar samo treba da pokaže dobru volju da sazna nešto novo, sasluša iskustva kolega koji su se školovali u inostranstvu, imaju više iskustva, smatram da je to neophodno. Organizator sam svih stručnih skupova vezanih za Pedijatrijsku sekciju u Šapcu i Republici Srpskoj, kao i onih širom Srbije, od Subotice do Leskovca. Ovakvi susreti omogućavaju lekarima da unaprede svoj rad i pacijentima pruže kvalitetniju zdravstvenu zaštitu. Pripremamo se za novi stručni skup koji će se održati krajem juna u Bijeljini – objašnjava.
Za svoj rad dobila je brojne zahvalnice, diplome i povelje.
- Mogu da se pohvalim da sam dobila od Pedijatrijske sekcije SLD-a zahvalnicu, diplomu i povelju, što je veliki uspeh i potvrda da neko ko radi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti može dati veliki doprinos razvoju medicine i organizaciji zdravstvene zaštite dece -
- Moj hobi je takođe vezan za medicinu. U slobodno vreme bavim se biorevitalizacijom lica i u tome uživam i nastojim da se usavršavam i u toj oblasti kad god se za to pruži prilika -
I danas dr Snežana Bojanić sa istom energijom i posvećenošću pristupa poslu, svakom detetu i svakom roditelju. Veruje da medicina nije samo profesija, već životni poziv koji zahteva znanje, odgovornost, humanost i stalnu spremnost da se pomogne drugima. Kako kaže, kada dete ozdravi i vrati osmeh, tada svaki trud dobija svoj puni smisao – navodi.
Na pitanje da li bi ponovo izabrala isti životni put, odgovor daje bez dileme.
- Da, ponovo bih izabrala pedijatriju - I upravo u toj rečenici sažeta je cela njena profesionalna filozofija. Medicina kao životni poziv, a pedijatrija kao spoj znanja, iskustva, želje za usavršavanjem i odgovornosti.