Инфо

10. март 2023.10. мар 2023.
Глас Подриња

Глас Подриња

Изложба „Никола Тесла и Висока техничка школа у Грацу“

Значај образовне установе у животу великог научника

Савременици, научна достигнућа, значајан утицај образовне установе у животу великог српског научника, приказани су на 14 паноа у оквиру изложбе „Никола Тесла и Висока техничка школа у Грацу“ отворене у петак у галерији Библиотеке шабачке. Теслин двогодишњи боравак у том граду, као и блиске везе Србије и Аустрије током 19. века, предстaвљени су захваљујући сарадњи са Аустријским културним форумом, који је поставку приредио са Техничким универзитетом у Грацу, Универзалним музејом Јоанеум и Галеријом науке и технике Српске академије наука и уметности.
Глас Подриња

Отварајући је, председник Аустријског културног форума др Адријан Фајкс поручио је да се у Србији мало зна о животу генијалног научника, значају његових проналазака и његовој фасцинантној личности.

-Мање је познат и почетак његовог научног пута у Грацу. То је искра која je запалила његову радозналост и заинтересовала га за рад на најсложенијим технолошким проблемима свог времена. Сазнања о почецима Теслине каријере у Грацу доприносе само бољем разумевању његовог развoја, већ бацају и ново светло на везе Аустрије и Србије на пољу науке које постоје вековима и још увек су веома важне- нагласио је др Фајкс.

Глас Подриња

Године 1875. Тесла је почео студије на Високој техничкој школи у Грацу, која је у то време окупљала најбоље студенте из југоисточне Европе и северне Италије. Отац Милутин га је подржао, испунивши му жељу коју је исказао док је боловао од колере. У том периоду је научио основе о електротехници и механици. Иако никада није дипломирао, нити је добио оцене за последњи семестар, додељен му је почасни докторат у Грацу 1937. године.

-Школовање у Грацу је за њега био подстицај и ту je започео нека од својих првих, односно највећих достигнућа и изума. Један од њих је и наизменична струја. Тесла је већ на првој години показао своју генијалност, што су приметили и професори. Вредно је учио и по 20 сати. Није имао средстава да уплати другу годину студија и из тог разлога је морао да напусти образовну установу, која је умногоме утицала на њега и његов живот, као и он на саме промене унутар ње- нагласила је дирeкторка Библиотеке шабачке Јелена Подгорац Јовановић.

Глас Подриња

Изложбу о једном о највећих умова свих времeна заинтересовани ће моћи да погледају до 24. марта у Галерији Библиотеке шабачке.
Глас Подриња

Најновији број

9. мај 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa